Trump zapowiedział, że w sobotę wygłosi "ważne oświadczenie"

Prezydent USA Donald Trump poinformował w piątek, że w sobotę o godzinie 15.00 czasu lokalnego (21.00 czasu polskiego) wygłosi "ważne oświadczenie", dotyczące sytuacji na granicy Stanów Zjednoczonych z Meksykiem oraz trwającego od 22 grudnia shutdownu, czyli częściowego zawieszenia rządu federalnego.

(fot. Leah Millis / Reuters)

Trump poinformował na Twitterze, że oświadczenie dotyczyć będzie "kryzysu humanitarnego na południowej granicy USA" i wygłosi je w Białym Domu. Amerykański prezydent domaga się od Kongresu środków na budowę muru na granicy z Meksykiem, na co nie chcą zgodzić się Demokraci, co doprowadziło do kryzysu politycznego w USA, którego efektem jest trwający już od 28 dni shutdown.

Prezydent USA 8 stycznia wygłosił telewizyjne orędzie do narodu amerykańskiego, w którym oświadczył, że nielegalna migracja na południowej granicy Stanów Zjednoczonych to kryzys humanitarny, który trzeba jak najszybciej zakończyć. Trump próbował przekonać Amerykanów do projektu wybudowania muru na granicy z Meksykiem, bowiem nielegalna migracja, jego zdaniem, jest źródłem wzrostu przestępczości w USA.

Mur jest przedmiotem sporu Trumpa z demokratycznymi kongresmenami, którzy sprzeciwiają się przeznaczeniu w budżecie 5,7 mld dolarów na jego budowę. Z powodu konfliktu w grudniu zeszłego roku nie uchwalono prowizorium budżetowego, co doprowadziło do częściowego zawieszenia rządu federalnego, najdłuższego w historii USA.

Skutki shutdownu stają się coraz bardziej dotkliwe. Funduszy na bieżącą działalność nie otrzymuje 9 z 15 departamentów reprezentowanych w gabinecie, m.in. stanu, rolnictwa, bezpieczeństwa wewnętrznego, transportu, i sprawiedliwości. Około 800 tys. urzędników federalnych zostało wysłanych na urlopy lub pracują bez wynagrodzenia. (PAP)

zm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
13 5 h-b

Przede wszystkim obecnie każdy Amerykanin od noworodka po staruszka jest już obecnie zadłużony po uszy sam dług kraju na każdego przypada już prawie 67 tyś dolarów do spłaty na głowę - do tego dochodzi ich ogólne prywatne zadłużenie społeczeństwa ponad 13 Bilionowe ! Wiec jaki tam jest obecnie dobrobyt Ogółu ?? ? Chyba najbardziej to propagandowy ... lub ewentualnie garstki % ich najbogatszej kasty na Górze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 21 karbinadel

Nawet jeżeli, to rządy oligarchii, dla której liczy się głównie pieniądz, są z reguły bardziej uczciwe niż władza urzędasów hołdujących jakiejś religii lub ideologii

! Odpowiedz
18 4 h-b

Oligarchia niczemu nie hołduje ? Uczciwe wynagradza sumienną pracę swoich zatrudnionych ???

! Odpowiedz
3 13 karbinadel odpowiada h-b

Praca jest takim samym towarem jak każdy inny. Jej wycena powinna być wypadkową popytu i podaży, a nie sztucznie regulowana przez polityków. Poza tym "uczciwe wynagrodzenie" to pusta demagogia, każdy pracownik uważa, że zarabia za mało :)

! Odpowiedz
10 4 h-b odpowiada karbinadel

Praca powinna być w wielu przypadkach wyceniana od dochodu danego stanowiska w danym m-cu im więcej wypracowuje zatrudniony dla firmy na danym stanowisku tym powinien mieć za to uczciwie i godnie zapłacone bez systematycznego żerowania na jego sumiennej,wydajnej pracy.Niestety dawcy pracy zawsze ustalają widełki płac z korzyścią dla siebie ,a potem się dżiwją że mają ogromne rotacje i braki kadrowe w firmach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 9 antybolszewik odpowiada h-b

h-b nie wierz w to. Płaca regulowana to powrót do "centralnego planowania" i marksizmu. W bogatych państwach to rynek decyduje kto zarabia. Np Jeżeli brakuje informatyków, to płace są wysokie i młodzież szkoli się w kierunku. Tak optymalizowane są zasoby narodowe

! Odpowiedz
26 12 h-b

,,American dream" przygnieciony już 22 Bilionowym długiem pseudo rządzicielstwa od wielu lat niestety codziennie coraz szybciej narastającym do spłaty wszystkich od noworodka do staruszka.Żałosne

! Odpowiedz
32 24 pc1974

I to jest ten wspanialy i najbogatszy kraj świata? 800 tyś pracuje za darmo, 60 mln pobiera kupony na darmowe tanie jedzenie food stamps. To jest kolos na glinianych nogach. Z nimi mamy sojusz w nato i oni mają nas bronić.

! Odpowiedz
25 36 antybolszewik

Przestań się ośmieszać. Gdyby znieśli wizy to miliony Polaków by wyjechały do tego "strasznego" kraju o którym piszesz. US nie karze za pracę jak w Polsce (już 70% obciążenie pracy w Polsce) ale jeżeli komuś się nie chce pracować to w US nikt nie zmusza. Socjalu, zasiłków, 500+ nie dadzą ale food_stamps do przeżycia tak.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 12 kimdzongtusk odpowiada antybolszewik

Przesadzasz. Przeciętny Europejczyk żyje na wyższym poziomie niż przeciętny Amerykanin. Choćby opieka zdrowotna w Europie jest lepsza. To tylko na filmach tak fajnie to wygląda. W USA są potężne dysproporcje w bogactwie.

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil