Trump zapowiada zaostrzenie przepisów azylowych

USA kończą prace nad planem, który przewiduje przyjmowanie wniosków o azyl politycznych tylko od osób, które złożą je na oficjalnym przejściu granicznym - poinformował w czwartek prezydent Donald Trump podczas wystąpienia w Białym Domu.

(fot. Carlos Barria / Reuters)

Trump podkreślił, że USA nie będą przyjmować już wniosków o azyl od imigrantów, którzy nielegalnie dostali się na terytorium Stanów Zjednoczonych.

Prezydent nie przedstawił żadnych szczegółów swego planu. Zapowiedział, że w przyszłym tygodniu podpisze rozporządzenie wykonawcze w sprawie imigracji.

Prawo międzynarodowe zobowiązuje jednak władze amerykańskie do rozpatrzenia wniosku o azyl polityczny od każdego obcokrajowca. Także przyjęta przez Kongres w roku 1965 ustawa o imigracji i obywatelstwie (Immigration and Nationality Act) pozwala na wystąpienie o azyl w dowolnym miejscu na terytorium USA, a nie tylko na oficjalnym przejściu granicznym.

Donald Trump powtórzył, że nie wpuści do USA karawany migrantów z Ameryki Środkowej. Obecnie około 6 tysięcy ludzi, podzielonych na kilka dużych grup, znajduje się na południu Meksyku i zmierza w kierunku Stanów Zjednoczonych. "To inwazja" - powiedział amerykański prezydent.

Według ekspertów prezydent liczy na to, że walka z imigracją i ewentualne powstrzymanie karawany przełoży się na zwycięstwo Republikanów w listopadowych wyborach do Kongresu. Zatrzymanie nielegalnej imigracji, a także budowa muru na granicy z Meksykiem należały do głównych obietnic wyborczych Trumpa w czasie kampanii prezydenckiej z 2016 roku. (PAP)

sp/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 wektorwg

Ciekawe skąd będzie następna żona Trumpa.

! Odpowiedz
0 1 karbinadel

No cóż, skoro przepisy na temat imigracji i azylu mają ponad 50 lat, to nic dziwnego, że należy je zmienić i dostosować do współczesnych realiów. Nie ma szczególnych powodów do oburzenia

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil