Trump zapowiada nową erę eksploracji Kosmosu

Amerykański prezydent Donald Trump zapowiedział w sobotę "nową erę eksploracji" Kosmosu. Oświadczył, że pracowników NASA poinstruował, by wysłali na Księżyc kolejnych ludzi, w tym pierwszą kobietę, oraz by wysłali Amerykanów na Marsa.

(fot. CARLOS BARRIA / Reuters)

"Aby uhonorować tych, którzy byli przed nami, oraz dla lepszej przyszłości całej ludzkości, zobowiązujemy się rozpocząć nową erę eksploracji, rozszerzając naszego pionierskiego ducha na najdalsze zakątki Kosmosu. (...) Poinstruowałem Narodową Agencję Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA), by wysłała kolejnego mężczyznę i pierwszą kobietę na Księżyc oraz by dokonała kolejnego gigantycznego kroku - wysłania Amerykanów na Marsa" - czytamy w przesłaniu prezydenta Trumpa z okazji przypadającego na sobotę Dnia Eksploracji Kosmosu.

Szef państwa dodał, że jego administracja chciałaby przywrócić Stanom Zjednoczonym "dominację oraz przywództwo w przestrzeni kosmicznej na nadchodzące stulecia".

Trump podkreślił, że lądowanie na Księżycu misji Apollo 11, którego 50. rocznica obchodzona jest w sobotę, było "spektakularnym pokazem amerykańskich zdolności technicznych i przywództwa w przestrzeni kosmicznej" oraz jest "trwałym przykładem tego, co może osiągnąć (...) amerykańskie serce, odwaga i determinacja".

"W tym Dniu Eksploracji Kosmosu cieszymy się z naszych ogromnych technologicznych osiągnięć" i "oddajemy cześć tym, których straciliśmy w drodze do odkryć" - napisał amerykański prezydent.

Jak przypomina agencja EFE, w kwietniu 2017 roku, niedługo po wkroczeniu do Białego Domu, Trump polecił NASA przyspieszyć działania w zakresie eksploracji przestrzeni kosmicznej; rozważa się m.in. dotarcie człowieka na Marsa w latach 30. XXI wieku.

Amerykańska misja Apollo 11 wystartowała 16 lipca 1969 roku. Neil Armstrong i Buzz Aldrin wylądowali na powierzchni Srebrnego Globu modułem księżycowym cztery dni później, 20 lipca. (PAP)

ulb/ kar/

Źródło: PAP
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 4 po_co

Księżyc to niesamowity potencjał który jest przez nas od 50 lat marnowany. W XXI wieku nie ma potrzeby wysyłania na naszego satelitę ludzi. Udowodniliśmy, że potrafimy to zrobić i wystarczy, dzisiaj możemy wykorzystać księżyc na setki sposobów.

Jednym z głównych celów do eksploatacja złóż bo czy się to komuś podoba czy nie, człowiek tak samo jak inne życie musi "marnować" dostępne zasoby aby żyć i nie ma w tym nic złego bo tak został zaprojektowany proces życia, że zawsze będzie miało on ujemny bilans pomiędzy tym co dostępne, a tym co potrzebne.
Dwa, na Księżycu można wybudować fabryki generujące wysokie skażenia np. przy produkcji energii, plastików, czy baterii. Daje to również szansę na produkcję w otoczeniu niskiej grawitacji (znacznie mniej energochłonna produkcja) czy niskiej temperatury.

Jest to również wspaniałe miejsce na prowadzenie obserwacji kosmosu bez udziału świateł i atmosfery. Dzięki temu, że jedna strona Księżyca jest w pełni izolowana od Ziemskich zakłóceń możemy prowadzić obserwacje słońca w zakresie radiowym z ogromną precyzją.

Księżyc możemy i powinniśmy wykorzystać, nie potrzebujemy do tego ludzi. Chyba, że prowadzących tam badania naukowe (o ile potrzeba do tego faktycznie człowieka).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 14 innowierca

NASA w oficjalnym komunikacie oglosila ze oryginlane tasmy z misji Apollo nie istnieje.
Zostaly zgubione lub skasowane.

! Odpowiedz
7 15 prs

Poleciec to pewnie chcialaby w koncu Melania...
Nie napisze na czym - ale do.. raju..

! Odpowiedz
24 32 ajwaj

Prez. Trump jest przed kampania wyborcza, kal-boje-lubia bajki, ale de facto trzeba by sie uzbroic w wiele cierpliwosci :)

"" Generał Robert Spalding: Księżycowe lądowanie nie moglo by się zdarzyć w dzisiejszej zdezindustrializowanej Ameryce; „Utraciliśmy wszystko” w Chinach""
Kiedy Chiny weszły do ​​WTO w 2001 r., Od tego okresu do 2017 r., Straciliśmy 78 000 fabryk.""
(czyli krócej - Jankesi cofneli sie na 50 lat )
https://www.breitbart.com/radio/2019/07/20/ret-general-robert-spalding-moon-landing-couldnt-happen-todays-deindustrialized-america-weve-lost-all-china/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 25 ajwaj

Na marginesie z dzis:
""Kolejny statek kosmiczny Sojuz MS-13 z trzema międzynarodowymi załogami oddzielil sie od trzeciego etapu rakiety Soyuz-FG i skierowany do lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS)""

i polecial :)
Jak kolejny autobus z dworca

! Odpowiedz
19 21 ajwaj odpowiada ajwaj

Pojazd nośny Soyuz-FG wprowadził statek na orbitę z następującymi parametrami:

minimalna wysokość nad powierzchnią Ziemi wynosi 198,1 km;
maksymalna wysokość nad powierzchnią Ziemi wynosi 267,1 km;
okres obiegu - 88,85 min;
nachylenie orbity - 51,65 stopnia.

! Odpowiedz
3 22 specjalnie_zarejestrowany2 odpowiada ajwaj

Czekam na odpowiedź pis. Może latawce na węgiel do Radomia?

! Odpowiedz
18 35 talmud

....tak "wyladowali" ....na planie w hollywood.....a propos to trump bedzie pierwszym wyslannikiem aipac na marsa.....

! Odpowiedz
11 25 w3cache

Wiesz co, ja rozumiem ze sa powody aby byc sceptycznym wobec ladawania na ksiezycu, bo:
- przy technologii 2019 roku nikt nie jest nawet bliski powtorzenia tego co udalo sie z technologia 1969 roku,
- obecnie nie potrafimy ochronic czlowieka przed zabojczym promieniowniem w pasie Van Allena przez ktory trzeba przeleciec w drodze na ksiezyc,
- malo prawdopodobne by 6 na 6 razy udalo sie ladowanie w prozni przy innej grawitacji niz ziemska, cos czego nie da sie przetestowac na ziemi lub w jej poblizu,
- malo prawdopodne by 6 na 6 razy udalo sie wystartowac z powierzchni i wejsc na orbite w tych samych warunkach niemozliwych do przetestowania na ziemi,
- malo prawdopodobne by 6 na 6 razy udalo sie zadokowac ladownik do orbitera pedzacego z predkoscia kilku tysiecy kilowetrow na godzine z asysta komputera o mozliwosciach podobnych do komputera we wspolczenym tosterza,
- nie mamy obecnie technologii by klimatyzowac pomieszczenia i skafandry narazone na kilkusetstopniowe zmiany temperarury,
- malo pradopodobne by technologia z 1969 pozwolila przeslac sygnal telewizyjny na odleglosc 400 000 kilometrow,
- baterie ktore moglyby to wszystko zasislic wazylyby drugie tyle,
- zaginaly tasmy z zapisami telemetrycznymi i orginalny zapis wideo z misji Appollo 11 (chyba najwarzniejsza tasma wideo w dziejach ludzkosci), i nikt nie pomyslal aby zrobic kopie.

Ale chyba nie sadzisz gdyby bylo to w owym czasie takie trudne to oprocz astronaltow w dwoch ostatnich misjach wyslali by tez wozek golfowy?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 10 jes

Wiemy, że w Rosji nadal sądzą, że Ziemia jest płaska itd. Dziwne, że podważasz tylko dokonania amerykańskie a nigdy rosyjskich :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil