REKLAMA

Trump zamierza wykreślić Sudan z listy sponsorów terroryzmu

2020-10-19 21:51, akt.2020-10-20 07:08
publikacja
2020-10-19 21:51
aktualizacja
2020-10-20 07:08
fot. Jim Loscalzo / Reuters

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w poniedziałek, że Waszyngton usunie Sudan z listy państw sponsorujących terroryzm, jak tylko Chartum przeznaczy 335 mln dolarów na wypłaty dla amerykańskich ofiar aktów terrorystycznych.

"Nowy rząd Sudanu, który czyni wielkie postępy, zgodził się zapłacić 335 MILIONÓW dolarów amerykańskim ofiarom terroryzmu i ich rodzinom. Po złożeniu depozytu usunę Sudan z listy sponsorów terroryzmu. Nareszcie SPRAWIEDLIWOŚĆ dla narodu amerykańskiego i WIELKI krok Sudanu!" - napisał Trump na Twitterze.

Agencja Reutera pisze, powołując się na anonimowego amerykańskiego dyplomatę, że poprzez umowę z sudańskim rządem Trump będzie chciał nakłonić go do nawiązania stosunków z Izraelem, co amerykański prezydent mógłby ogłosić jako swój kolejny sukces podczas kończącej się kampanii wyborczej.

Według Reutera Sudan nalegał jednak, aby jakiekolwiek ogłoszenie usunięcia go z "czarnej listy" nie było wyraźnie powiązane z normalizacją stosunków z Izraelem. Agencja zwraca uwagę, że pomiędzy sudańskimi politykami i dowódcami wojskowymi istnieją różnice dotyczące tego, jak daleko i jak szybko należy ocieplić relacje z Tel-Awiwem.

Premier Hamdok: Dzięki tej decyzji będziemy mogli zaciągnąć kredyty

Dzięki decyzji Białego Domu o usunięciu Sudanu z listy krajów sponsorujących terroryzm będziemy mieć szansę negocjowania warunków spłaty zadłużenia i uzyskania nowych kredytów - podkreślił w poniedziałek w telewizyjnym orędziu do narodu premier Abdalla Hamdok.

Zadłużenie Sudanu wynosi obecnie ponad 60 mld dolarów USA - przypomniał szef rządu. Bez międzynarodowych kredytów i środków pomocowych demokratyczna transformacja kraju mogłaby być zagrożona - argumentował. W 2022 r., jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w Sudanie odbędą się pierwsze wolne i demokratyczne wybory - pisze w komentarzu Reuters.

"Przed nami długa droga" - zaznaczył Hamdok. "Sytuacja wymaga od nas przygotowania poważnego planu i konsekwencji w jego mozolnym wcielaniu w życie, byśmy mogli wyciągnąć maksimum korzyści z tej wyjątkowej szansy, jaka się przed nami otwiera" - oświadczył.

Do zapowiedzi wykreślenia Sudanu z listy sponsorów terroryzmu, na której kraj ten figurował przez blisko 27 lat, odniósł się również generał Abd el-Fatah Burhan stojący na czele Suwerennej Rady, która sprawuje władzę w Sudanie na mocy porozumienia armii z opozycją po obaleniu Omara al-Baszira. Zapowiedź wykreślenia Sudanu z listy promotorów terroryzmu w zamian za wypłacenie rekompensaty ofiarom zamachów generał ocenił jako "bardzo konstruktywny krok". Jak podkreślił na Twitterze, "będzie to wyrazem uznania dla historycznych zmian, jakie zachodzą w Sudanie".

Zapowiedź zniesienia restrykcji wobec Sudanu stanie się faktem, gdy 335 mln dolarów USA dla ofiar wpłynie na konta w USA, a sam prezydent Trump podpisze odpowiednie rozporządzenie - pisze Reuters. Po przywróceniu Sudanowi przez Kongres USA statusu suwerennego uczestnika międzynarodowej gry politycznej, nie będą już możliwe pojedyncze wnioski o rekompensaty składane przez rodziny ofiar.

Jednym z warunków zmiany w amerykańskim podejściu do Sudanu jest też uznanie przez ten kraj państwa żydowskiego. Na dwa tygodnie przed wyborami prezydenckimi w USA administracja w Białym Domu wzmogła wysiłki, by przekonać kolejne kraje muzułmańskie - po Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Bahrajnie do uznania Izraela - pisze Reuters.

Agencja Reutera pisze, powołując się na anonimowego amerykańskiego dyplomatę, że poprzez umowę z sudańskim rządem Trump będzie chciał nakłonić go do nawiązania stosunków z Izraelem, co amerykański prezydent mógłby ogłosić jako swój kolejny sukces podczas kończącej się kampanii wyborczej. Według Reutera Sudan nalegał jednak, by jakiekolwiek ogłoszenie usunięcia go z "czarnej listy" nie było wyraźnie wiązane z normalizacją stosunków z Izraelem.

Sudan został wpisany przez USA na listę państw sponsorujących terroryzm w 1993 roku, gdy krajem tym rządził Omar al-Baszir, obalony w 2019 roku. Waszyngton stał wówczas na stanowisku, że gabinet Baszira wspiera finansowo grupy terrorystyczne. Uważano, że Sudan służy jako pas transmisyjny do przekazywania pochodzącego z Iranu uzbrojenia do Autonomii Palestyńskiej.

Pieniądze z Sudanu mają być przeznaczone m.in. dla ofiar ataków Al-Kaidy na ambasady USA w Kenii i Tanzanii w 1998 roku. Zamachów dokonała wprawdzie Al-Kaida, a nie struktury sudańskie, ale Sudan był wtedy krajem, który udzielał schronienia Osamie bin-Ladenowi.

Lista "krajów sponsorujących terroryzm" została stworzona w 1979 r. Po usunięciu z niej Sudanu pozostaną na niej tylko Korea Północna, Iran oraz Syria. (PAP)

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Terroryzm

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki