Trump zagroził Wenezueli interwencją militarną

Prezydent USA Donald Trump zagroził w piątek Wenezueli niesprecyzowaną bliżej "opcją militarną" w odpowiedzi na kryzys polityczny w tym kraju. Rząd w Caracas określił to jako "akt szaleństwa". Trump odrzucił propozycję prezydenta Wenezueli odbycia rozmowy telefonicznej.

(fot. Kevin Lamarque / Reuters)

Mówiąc o pogarszającej się sytuacji w Wenezueli, Trump oświadczył podczas zaimprowizowanej konferencji prasowej w Bedminster, w stanie New Jersey, że "ludzie (tam) cierpią i umierają".

"Mamy wiele opcji wobec Wenezueli, w tym możliwą opcję militarną, jeśli okaże się konieczna" - dodał. Odpowiadając na pytania, prezydent nie chciał jednak podać bliższych szczegółów. 'Nie będziemy na ten temat się wypowiadać, ale operacja militarna - opcja militarna - bez wątpienia wchodzi w grę" - powiedział.

Oświadczenie to zaszokowało rząd w Caracas. Minister obrony Wenezueli Vladimir Padrino określił wypowiedź Trumpa jako "akt szaleństwa".

Według Białego Domu prezydent Wenezueli Nicolas Maduro zaproponował w piątek przeprowadzenie rozmowy telefonicznej z Trumpem, ale propozycja została odrzucona. W opublikowanym komunikacie podkreślono, że prezydent USA będzie chętnie rozmawiać z przywódcą Wenezueli "kiedy w tym kraju przywrócona zostanie demokracja".

Rzecznik Departamentu Obrony USA oświadczył, że siły zbrojne Stanów Zjednoczonych są gotowe do ochrony obywateli amerykańskich i interesów USA, ale sugerowanie przez rząd w Caracas, że Waszyngton planuje interwencję zbrojną są "pozbawione podstaw".

Reuter przypomina, że władze Wenezueli, a zwłaszcza prezydent Maduro, od dawna zarzucały Waszyngtonowi, że planuje interwencję wojskową w ich kraju. Według anonimowych źródeł, przygotowując się na taką ewentualność rozmieszczono wzdłuż wybrzeża baterie pocisków przeciwlotniczych.

Sytuacja pogrążonej w głębokim kryzysie gospodarczym i politycznym Wenezueli stale się pogarsza. Coraz częściej dochodzi do aktów przemocy a ostatnio siły antyrządowe wykradły broń z jednej z baz wojskowych. Nowo wybrane Zgromadzenie Konstytucyjne, w rezultacie sfałszowanych - zdaniem opozycji - wyborów postawiło się ponad kontrolowanym przez opozycję parlamentem. (PAP)

jm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 6 ajwaj

Cosik USmany nie maja szacunku co nie co..
Wlasnie syn Maduro telefonicznie uprzedzil, ze zdobeda (militarnie) Bialy Domek :)

! Odpowiedz
3 8 open_mind

„Trump zagroził Wenezueli interwencją militarną” Tyle ropy, tyle ropy prawie darmo, dobra robota CIA. Rozłożyliście Wenezuelę koncertowo, i teraz im pomożemy a zyski z ropy zabierzemy.

! Odpowiedz
4 5 silvio_gesell

Trump to farsa faszyzmu, a Maduro to farsa komunizmu.

! Odpowiedz
1 1 tomitomi

...jeden drugiego wart !
socjaliści ! i tyle ,,,

! Odpowiedz
7 20 ajwaj

Jak mawiali starozytni Ukraincy, "psy co glosno szczekaja - to nie gryza"...

! Odpowiedz
6 19 janusz26904029

Niedługo nikt nie będzie brał jego gróźb militarnych na poważnie, jeśli w ogóle tak jeszcze jest.

! Odpowiedz
68 40 trooper

Trump uzyje wojsk aby przywrocic w Polsce demokracje jesli PIS posunie sie za daleko? W sumie mamy analogiczna sytuacje do Wenezueli, tylko jeszcze nie az tak zaawansowana.

! Odpowiedz
0 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 7,0% VIII 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 501,22 zł VII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl