Trump wezwał Rosję do zaprzestania wspierania „okrucieństw” w Syrii

2020-02-17 02:13
publikacja
2020-02-17 02:13

Prezydent USA Donald Trump wezwał Rosję do zaprzestania wspierania „okrucieństw” reżimu prezydenta Syrii Baszara al-Assada- poinformował w niedzielę Biały Dom.

/ fot. KEVIN LAMARQUE / Reuters

Podczas rozmowy telefonicznej ze swoim tureckim odpowiednikiem Recepem Tayyipem Erdoganem Trump „wyraził zaniepokojenie przemocą w Idleb” w północno-zachodniej Syrii i „wyraził życzenie Stanów Zjednoczonych by Rosja wycofała swoje poparcie dla okrucieństw reżimu Asada ”- oświadczył Biały Dom.

Reżim Baszara el-Asada , wspierany przez rosyjskie siły powietrzne, od kilku tygodni prowadzi ofensywę w celu odzyskania prowincji Idlib, ostatniego bastionu rebeliantów i dżihadystów, walczących z rządem w Damaszku. Syryjskie siły nie zważają na porozumienie o zawieszeniu broni, które zostało zawarte w styczniu między Turcją a Rosją, a które w rzeczywistości okazało się martwe.

W wojnie w Syrii, która rozpoczęła się w marcu 2011 roku od stłumienia przez syryjskie siły bezpieczeństwa prodemokratycznych protestów, a później przekształciła w konflikt regionalny z udziałem mocarstw, śmierć poniosło ponad 380 tys. ludzi, w tym 115 tys. cywilów. Miliony ludzi zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów, część z nich uciekła z kraju, w tym głównie do Turcji, która przyjęła już 3,6 mln syryjskich uchodźców. (PAP)

wr/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Konflikt w Syrii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki