Trump: Przed końcem br. 100 mln dawek szczepionki na Covid-19

2020-09-17 00:52
publikacja
2020-09-17 00:52
fot. TASOS KATOPODIS / Reuters

Prezydent Donald Trump oświadczył w środę, że przed końcem br. może być gotowych do rozdysponowania co najmniej 100 mln dawek szczepionki na koronawirusa. Wcześniej dyrektor CDC oceniał, że może to nastąpić dopiero w połowie przyszłego roku, lub nawet później.

"Jak tylko FDA (Federalna Administracja ds. Leków) zaaprobuje szczepionkę będziemy mogli rozdysponować przed końcem 2020 r. w Stanach Zjednoczonych 100 mln dawek, a jeszcze wcześniej ich dużą ilość" -powiedział Trump na briefingu prasowym.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy prezydent ocenił, że dyrektor federalnych Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom Robert Redfield pomylił się.

"To była błędna informacja. Sądzę, że prawdopodobnie nie zrozumiał pytania" - powiedział Trump. Dodał, że popiera ponadpartyjną inicjatywę demokratycznych i republikańskich kongresmenów uchwalenia ustawy o krajowym planie walki z koronawirusem.

Wypowiadając się przed komisją senacką Refield wyraził pogląd, ze szczepionka może być powszechnie dostępna "w końcu drugiego kwartału, lub w trzecim kwartale 2021 r.".

Według Redfielda szczepionka może być gotowa już w listopadzie, lub grudniu a ograniczona ilość dawek może trafić do osób najbardziej narażonych osób. "Jednak aby wystarczająca liczba z nas zyskała odporność, myślę, że potrzeba będzie od 6 do 9 miesięcy" – ocenił.(PAP)

jm/

Źródło:PAP
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (3)

dodaj komentarz
ajwaj
Przeciez AstraZeneca nie mniej niz 1 miesiac ma stop eksperymentów,
to skad szczepionki ?
Jedyne bezpieczne to SPUTNIK-V, a Jankesi nie wezma

50 panstw w kolejce sputnika testuja
ajwaj
Indie np. wlasnie biora 100 mln SPUTNIK-V
przy tamtejszy zaludnieniu, virus rozprzestrzenia sie blyskawicznie

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki