Trump prosi Chiny o Jeden Miliard Dolarów

Prezydent USA Donald Trump nie przestaje zadziwiać. W środę poinformował, że USA poprosiły Chiny o opracowanie planu zmniejszającego w tym roku gigantyczny dwustronny deficyt handlowy Stanów o "Jeden Miliard Dolarów".

Tymczasem tylko w ubiegłym miesiącu saldo w handlu towarami i usługami z Państwem Środka było 36 mld dol. na minusie, w całym ubiegłym roku deficyt sięgnął 375,2 mld dol. - wynika z danych Departamentu Handlu.

Spełnienie "prośby" Trumpa nie powinno być zatem dla Pekinu problemem. Jeden miliard rocznie mniej to ok. 0,27 proc. całkowitej nadwyżki Chin w handlu z USA.

Deficyt Stanów Zjednoczonych w handlu z Państwem Środka stopniowo pogłębia się od 1985 r. Import zaczął wyraźnie przyspieszać po dołączeniu Pekinu do Światowej Organizacji Handlu, co otworzyło szerzej drzwi Chińczykom do globalnych rynków. Eksport USA za Mur również rośnie, ale w wyraźnie wolniejszym tempie. W ubiegłym roku wartość importu do Stanów z Chin wyniosła 505,9 mld dol., a w drugą stronę popłynęły dobra i usługi o wartości 130,4 mld dol. Warto przy tym zauważyć, że USA notują nadwyżkę w obrocie usługami, która częściowo niweluje pogłębiający się, także za prezydentury protekcjonisty Trumpa, deficyt w handlu towarami.

(fot. Leah Millis / Reuters)

W ubiegłym tygodniu Trump zapowiedział wprowadzenie zaporowych ceł na stal (25%) i aluminium (10%) sprowadzaną spoza granic USA. Środki protekcjonistyczne mają podobno zostać ogłoszone już dziś. Odwet zapowiedzieli już partnerzy handlowi Waszyngtonu - Komisja Europejska, Kanada czy Chiny, co wywołało obawy przed globalną wojną handlową.

Administracja 45. prezydenta USA ma też szykować rozwiązania wycelowane wyłącznie w Państwo Środka. Mają one ograniczyć chińskie inwestycje na amerykańskiej ziemi oraz zmniejszyć wartość importowanych zza Muru dóbr.

MKa

Źródło:
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 3 sel

Jak zamierzają spłacić ten deficyt ,złotem? którego nie ma? , jeżeli Chiny nie mogą inwestować i kupować w USA?

! Odpowiedz
5 25 open_mind

Powtarzam jak Broken record wkleja: Świat żyje pod kloszem manipulacji, gdyby wyłączono programy sterujące giełdami i zatrzymano buybacks, do tego niewypłacalność świata in pension plan to parę dni i ekonomia świata by padła, co absolutnie nie wyklucza że nawet mistrzowskie manipulacje nie zapobiegną kraksie rynkowej. Jak dla mnie to to jest specjalny plan do spowodowania upadku świata w związku z niemożliwością naprawy. Obecnie mamy system który możemy streścić w trzech słowach” Dług długiem poganiany. I to się musi wpierd@lić. Takie są prawa matematyki, co prawda niektórzy przekonują że katastroficzne wizje to słychać co najmniej od 20 lat, ale to tak samo jak by ktoś twierdził że dojenie krowy do wiadra bez dna to nie najgorszy pomysł.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 7 lotar7

wystarczy, że Chiny przestaną kupować amerykańskie obligacje... wszystko się posypie.

! Odpowiedz