Trump polecił "znaczne zwiększenie sankcji" na Iran

Prezydent USA Donald Trump poinformował w środę, że polecił ministrowi finansów (skarbu) Stevenowi Mnuchinowi "znaczne zwiększenie sankcji" nałożonych na Iran w obliczu narastających napięć między Waszyngtonem a Teheranem. Rosja skrytykowała tę decyzję.

(fot. Jonathan Ernst / Reuters)

Donald Trump powiedział w środę dziennikarzom, że szczegóły planu dotyczącego nowych sankcji na Iran przestawi w ciągu 48 godzin. Kolejne sankcje będą reakcją na sobotnie ataki na obiekty naftowe w Arabii Saudyjskiej, o które podejrzewany jest Iran. O ataki niektórzy wysocy rangą urzędnicy amerykańscy, w tym sekretarz stanu Mike Pompeo, oskarżyli Iran. Teheran temu zaprzecza.

Trump powiedział też reporterom, że ostateczną odpowiedzią na sobotnie ataki byłaby wojna, ale istnieją też inne opcje - relacjonuje Reuters.

Rosyjskie MSZ oświadczyło, że decyzja o zaostrzeniu sankcji na Iran jest destrukcyjna i niczego nie rozwiąże. Jak dodano, nowe sankcje, choć są bezskuteczne, to przynajmniej lepsze niż gdyby Trump wybrał rozwiązanie militarne.

Celem sobotnich ataków były instalacje naftowe saudyjskiego koncernu Aramco w Bukajk i Churajs na wschodzie Arabii Saudyjskiej. Oficjalnie do ich przeprowadzenia przyznali się sprzymierzeni z Iranem jemeńscy rebelianci Huti, co zdaniem Teheranu miało być "ostrzeżeniem" dla Saudyjczyków, którzy dowodzą koalicją walczącą w Jemenie z Huti od 2015 roku.

Atak na rafinerię w Arabii Saudyjskiej. Największy szok naftowy w historii

Atak na saudyjskie instalacje naftowe będzie skutkował największym bezwzględnym ubytkiem dostaw surowca od zakończenia II wojny światowej. Na otwarciu poniedziałkowych notowań ceny ropy odnotowały najsilniejszy wzrost od startu operacji „Pustynna Burza”.

Ataki zakłóciły globalne dostawy ropy naftowej; nastąpiło wstrzymanie produkcji 5,7 mln baryłek ropy dziennie, czyli ok. 50 proc. całkowitej produkcji Aramco (5 proc. globalnej podaży). Saudyjskie władze zapowiedziały, że krajowa produkcja ropy zostanie przywrócona do poprzedniego poziomu do końca września.

Rijad zapowiedział, że dostarczy dowodów łączących Iran z atakiem.

Wiceprezydent USA Mike Pence powiedział w poniedziałek, że jeżeli Iran przeprowadził ataki na saudyjskie instalacje naftowe, aby zmusić prezydenta Trumpa do zrezygnowania z sankcji gospodarczych nałożonych na Teheran, to taka próba się nie powiedzie.

Po jednostronnym wycofaniu się USA w 2018 roku z porozumienia nuklearnego światowych mocarstw z Iranem, Stany Zjednoczone przywróciły sankcje gospodarcze na Iran.

To one zatrzęsły rynkiem ropy. 6 faktów o dronach wojskowych

14 mld dolarów wart był w 2018 r. światowy rynek dronów. 70 proc. wydatków na nie poniosły armie. Dziś drony służą już nie tylko celom zwiadowczym, ale pozwalają przenosić ważące tony ładunki wybuchowe i przeprowadzać groźne ataki, których skutki odczuwają także światowe rynki. Ostatnio zapaliły rynek ropy.

cyk/ ap

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 pkc

Kto zrobił górale ze wzgorz golan ,sekta pisdzielcow

! Odpowiedz
3 0 pralkaboga

Iran - naród wspaniały tylko władza to ku

! Odpowiedz
2 17 ajwaj

I znowu PENTAGON czyta bankier.pl i nie placi :)

Co tu bylo dawno jest urzedowo:

""W ostatnich latach NATO straciło przewagę militarną nad Rosją, powiedział Joseph Dunford, przewodniczący Połączonych Szefów Sztabu. Zostało to zgłoszone na stronie internetowej Pentagonu.
Rozmowa z generałem piechoty morskiej Joe Dunford, przedstawił swoje przemyślenia na temat obrad Komitetu Wojskowego NATO w Lublanie w Słowenii, które zakończyło się 15 września.""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 12 ajwaj

o ile kal-boje pompuja budzet > 700 mld., oprócz 1000+ baz, na buble wojenne
Rosjanie zmniejszaja np. na sprytne zabawki > w Syrii 208 nowych broni

Sekta PISy sama looser, jak pijany plota, trzyma sie looserów

! Odpowiedz
1 14 mooooo

Jest dzień i noc jest dobro i zło jest wybór albo rak albo zdrowie ?? Nigdy w historii świata nie było tak ze jeden kraj był mocarstwem całego świata i narzucał im porządek według własnych reguł tak było jest będzie aż do końca świata i ludzkości ? USA powinien się z krajami układać a nie wpajać swój hegemonizm bo to grozi upadkiem i właśnie USA jest w prostej lini na tej drodze !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 8 talmud

ty wierzysz w "zielone ludziki" (sic)......

! Odpowiedz
16 2 jes

Ale w zielone ludziki na Krymie to wierzyłeś :)
Ciekawa moralność ruskiego trolla.

! Odpowiedz
4 13 django odpowiada jes

typowy tekst wiejskiego głupka

! Odpowiedz
1 9 ajwaj odpowiada jes

nic nie wiesz
Ukrainiec

! Odpowiedz
5 24 abcx

Tłumaczenia Mike Pence jest beznadziejnie głupie, takie teorie to można co najwyżej przedszkolakom opowiadać.
"Wiceprezydent USA Mike Pence powiedział w poniedziałek, że jeżeli Iran przeprowadził ataki na saudyjskie instalacje naftowe, aby zmusić prezydenta Trumpa do zrezygnowania z sankcji gospodarczych nałożonych na Teheran, to taka próba się nie powiedzie."

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 jkendy

Na pewno zrobili to 8 letni chłopcy z sąsiedztwa

! Odpowiedz
36 15 wrocek65

Taktyka Iranu wypisz wymaluj rodem z Kremla. Iran potwierdził że atak przeprowadzili bojownicy Hutu wspierani przez Iran. To jak w Donbasie wojnę rozpoczęły zielone ludziki wspierani przez Rosję. To jak w powiedzeniu "złapali na kradzieży złodzieja a on mówi że to nie jego ręka". Polityka bezustannych ustępstw kiedyś się skończy a ONZ to już relikt przeszłości który nic nie wnosi dla bezpieczeństwa na świecie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 17 fermax

Trzeba posprawdzac nagłe zakupy kontraktów na rope....kto kupił ten wiedzał albo sam wystrzelił albo zlecił..i tak mi tu wali czosnkiem..

! Odpowiedz
13 35 open_mind

Nikt nie rozpocznie konfliktu z Iranem. oznaczałoby to trzecią wojnę światową i koniec Izraela.

! Odpowiedz
31 13 ajwaj

Prez. Trump musi coc zrobic przed wyborami dla wyborców
Moze znowu posle hamerykanski zlom wojenny na pustynie jak w Syrii

Takich kompromitacji dawno-nigdy nie bylo.

Nie pozna sie oprzec wrazeniu, ze kal-boje zyja w 5 wymairze.
Swiat idzie naprzód, zarabia, rozwija sie - a Jankesi nawalaja sie permanentnie i krzycza sobnie i muzom > sankcje, sankcje, sankcje (juz dla wiekszoci swiata)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ROPA -0,40% 62,34
2019-11-14 22:59:00
ZŁOTO 0,00% 1 471,95
2019-11-15 00:24:00
MIEDŹ -0,48% 5 803,75
2019-11-14 20:00:00
SREBRO 0,00% 17,00
2019-11-15 00:20:00
PLATYNA -0,01% 883,25
2019-11-15 00:23:00

Znajdź profil