Trump polecił "znaczne zwiększenie sankcji" na Iran

2019-09-18 15:27, akt.2019-09-19 07:34
publikacja
2019-09-18 15:27
aktualizacja
2019-09-19 07:34

Prezydent USA Donald Trump poinformował w środę, że polecił ministrowi finansów (skarbu) Stevenowi Mnuchinowi "znaczne zwiększenie sankcji" nałożonych na Iran w obliczu narastających napięć między Waszyngtonem a Teheranem. Rosja skrytykowała tę decyzję.

/ fot. Jonathan Ernst / Reuters

Donald Trump powiedział w środę dziennikarzom, że szczegóły planu dotyczącego nowych sankcji na Iran przestawi w ciągu 48 godzin. Kolejne sankcje będą reakcją na sobotnie ataki na obiekty naftowe w Arabii Saudyjskiej, o które podejrzewany jest Iran. O ataki niektórzy wysocy rangą urzędnicy amerykańscy, w tym sekretarz stanu Mike Pompeo, oskarżyli Iran. Teheran temu zaprzecza.

Trump powiedział też reporterom, że ostateczną odpowiedzią na sobotnie ataki byłaby wojna, ale istnieją też inne opcje - relacjonuje Reuters.

Rosyjskie MSZ oświadczyło, że decyzja o zaostrzeniu sankcji na Iran jest destrukcyjna i niczego nie rozwiąże. Jak dodano, nowe sankcje, choć są bezskuteczne, to przynajmniej lepsze niż gdyby Trump wybrał rozwiązanie militarne.

Celem sobotnich ataków były instalacje naftowe saudyjskiego koncernu Aramco w Bukajk i Churajs na wschodzie Arabii Saudyjskiej. Oficjalnie do ich przeprowadzenia przyznali się sprzymierzeni z Iranem jemeńscy rebelianci Huti, co zdaniem Teheranu miało być "ostrzeżeniem" dla Saudyjczyków, którzy dowodzą koalicją walczącą w Jemenie z Huti od 2015 roku.

Atak na rafinerię w Arabii Saudyjskiej. Największy szok naftowy w historii

Atak na saudyjskie instalacje naftowe będzie skutkował największym bezwzględnym ubytkiem dostaw surowca od zakończenia II wojny światowej. Na otwarciu poniedziałkowych notowań ceny ropy odnotowały najsilniejszy wzrost od startu operacji „Pustynna Burza”.

Ataki zakłóciły globalne dostawy ropy naftowej; nastąpiło wstrzymanie produkcji 5,7 mln baryłek ropy dziennie, czyli ok. 50 proc. całkowitej produkcji Aramco (5 proc. globalnej podaży). Saudyjskie władze zapowiedziały, że krajowa produkcja ropy zostanie przywrócona do poprzedniego poziomu do końca września.

Rijad zapowiedział, że dostarczy dowodów łączących Iran z atakiem.

Wiceprezydent USA Mike Pence powiedział w poniedziałek, że jeżeli Iran przeprowadził ataki na saudyjskie instalacje naftowe, aby zmusić prezydenta Trumpa do zrezygnowania z sankcji gospodarczych nałożonych na Teheran, to taka próba się nie powiedzie.

Po jednostronnym wycofaniu się USA w 2018 roku z porozumienia nuklearnego światowych mocarstw z Iranem, Stany Zjednoczone przywróciły sankcje gospodarcze na Iran.

To one zatrzęsły rynkiem ropy. 6 faktów o dronach wojskowych

14 mld dolarów wart był w 2018 r. światowy rynek dronów. 70 proc. wydatków na nie poniosły armie. Dziś drony służą już nie tylko celom zwiadowczym, ale pozwalają przenosić ważące tony ładunki wybuchowe i przeprowadzać groźne ataki, których skutki odczuwają także światowe rynki. Ostatnio zapaliły rynek ropy.

cyk/ ap

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (15)

dodaj komentarz
pkc
Kto zrobił górale ze wzgorz golan ,sekta pisdzielcow
pralkaboga
Iran - naród wspaniały tylko władza to ku
ajwaj
I znowu PENTAGON czyta bankier.pl i nie placi :)

Co tu bylo dawno jest urzedowo:

""W ostatnich latach NATO straciło przewagę militarną nad Rosją, powiedział Joseph Dunford, przewodniczący Połączonych Szefów Sztabu. Zostało to zgłoszone na stronie internetowej Pentagonu.
Rozmowa z generałem piechoty
I znowu PENTAGON czyta bankier.pl i nie placi :)

Co tu bylo dawno jest urzedowo:

""W ostatnich latach NATO straciło przewagę militarną nad Rosją, powiedział Joseph Dunford, przewodniczący Połączonych Szefów Sztabu. Zostało to zgłoszone na stronie internetowej Pentagonu.
Rozmowa z generałem piechoty morskiej Joe Dunford, przedstawił swoje przemyślenia na temat obrad Komitetu Wojskowego NATO w Lublanie w Słowenii, które zakończyło się 15 września.""
ajwaj
o ile kal-boje pompuja budzet > 700 mld., oprócz 1000+ baz, na buble wojenne
Rosjanie zmniejszaja np. na sprytne zabawki > w Syrii 208 nowych broni

Sekta PISy sama looser, jak pijany plota, trzyma sie looserów
mooooo
Jest dzień i noc jest dobro i zło jest wybór albo rak albo zdrowie ?? Nigdy w historii świata nie było tak ze jeden kraj był mocarstwem całego świata i narzucał im porządek według własnych reguł tak było jest będzie aż do końca świata i ludzkości ? USA powinien się z krajami układać a nie wpajać swój hegemonizm Jest dzień i noc jest dobro i zło jest wybór albo rak albo zdrowie ?? Nigdy w historii świata nie było tak ze jeden kraj był mocarstwem całego świata i narzucał im porządek według własnych reguł tak było jest będzie aż do końca świata i ludzkości ? USA powinien się z krajami układać a nie wpajać swój hegemonizm bo to grozi upadkiem i właśnie USA jest w prostej lini na tej drodze !
talmud
ty wierzysz w "zielone ludziki" (sic)......
jes
Ale w zielone ludziki na Krymie to wierzyłeś :)
Ciekawa moralność ruskiego trolla.
django odpowiada jes
typowy tekst wiejskiego głupka
ajwaj odpowiada jes
nic nie wiesz
Ukrainiec
abcx
Tłumaczenia Mike Pence jest beznadziejnie głupie, takie teorie to można co najwyżej przedszkolakom opowiadać.
"Wiceprezydent USA Mike Pence powiedział w poniedziałek, że jeżeli Iran przeprowadził ataki na saudyjskie instalacje naftowe, aby zmusić prezydenta Trumpa do zrezygnowania z sankcji gospodarczych nałożonych
Tłumaczenia Mike Pence jest beznadziejnie głupie, takie teorie to można co najwyżej przedszkolakom opowiadać.
"Wiceprezydent USA Mike Pence powiedział w poniedziałek, że jeżeli Iran przeprowadził ataki na saudyjskie instalacje naftowe, aby zmusić prezydenta Trumpa do zrezygnowania z sankcji gospodarczych nałożonych na Teheran, to taka próba się nie powiedzie."

Powiązane: Porozumienie Zachodu z Iranem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki