Trump podziękował władzom Wietnamu za organizację szczytu z Kimem

Prezydent USA Donald Trump spotkał się w środę w Hanoi z prezydentem Wietnamu Nguyenem Phu Trongiem i premierem tego kraju Nguyenem Xuanem Phuc. Podziękował im za organizację rozpoczynającego się wieczorem szczytu z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem.

Trong podjął Trumpa w pałacu prezydenckim w Hanoi. Podczas półgodzinnego spotkania amerykański przywódca z uznaniem wyrażał się o postępie gospodarczym osiągniętym przez Wietnam i ocenił, że może on być dobrym przykładem na to, co może się stać w Korei Płn., jeśli kraj ten zrezygnuje z broni jądrowej - przekazał wietnamski portal VNExpress.

Przy okazji spotkania firmy z USA i Wietnamu podpisały szereg umów wycenianych łącznie na 21 mld USD. Kontrakty dotyczą m.in. zakupu 110 samolotów Boeing 787 Dreamliner o wartości ponad 15 mld dolarów przez wietnamskie linie lotnicze Bamboo Airways i VietJet.

Po wizycie w pałacu prezydenckim Trump spotkał się z premierem Wietnamu Nguyenem Xuanem Phuc. Według VNExpress podziękował mu za zainteresowanie zakupem amerykańskiego sprzętu wojskowego, oceniając, że - jest to najlepszy sprzęt" na świecie.

Trump przybył do Hanoi we wtorek wieczorem czasu lokalnego. Na środowy wieczór zaplanowano jego pierwsze spotkanie z Kim Dzong Unem, który również jest już w wietnamskiej stolicy. Dalsze rozmowy w ramach drugiego szczytu przywódców USA i Korei Płn. zaplanowano na czwartek.

Trump i Kim spotkali się po raz pierwszy w czerwcu 2018 roku w Singapurze. Kim zadeklarował wówczas gotowość do całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego, ale nie ogłoszono jak dotąd konkretnego harmonogramu tego procesu.

Szczyt w Singapurze rozbudził nadzieje na denuklearyzację Korei Płn. i normalizację stosunków pomiędzy tym krajem a USA i ich sojusznikami. Jednak wielu ekspertów sceptycznie ocenia szanse na to, że Kim faktycznie będzie skłonny do rezygnacji z broni jądrowej, oraz na to, że spotkanie w Hanoi przyniesie konkretne uzgodnienia w tej sprawie.

Z Hanoi Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil