Trump podkreśla dużą wagę spotkania z Kimem na granicy obu Korei

Donald Trump powiedział w poniedziałek, że chciałby wkrótce ponownie spotkać się z przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Unem. "To było wspaniałe spotkanie" - powiedział prezydent USA o niedzielnych rozmowach w strefie zdemilitaryzowanej na granicy obu Korei.

(fot. President Office / ZUMA Press)

"Tymczasem nasze zespoły spotkają się, aby pracować nad kilkoma ważnymi problemami i długoterminowymi rozwiązaniami" - napisał Trump na Twitterze. "Bez pośpiechu, ale jestem pewien, że w końcu dotrzemy do celu!" - dodał.

Niedzielne spotkanie podsumowała także północnokoreańska państwowa agencja KCNA, która napisała, iż "czołowi przywódcy obu krajów zgodzili się pozostać w kontakcie, a także postanowili wznowić produktywny dialog w celu dokonania przełomu w denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego i w stosunkach dwustronnych".

Według KCNA Kim powiedział, że tylko dzięki jego dobrym relacjom z Trumpem to spotkanie było możliwe i ma nadzieję, że wzajemne stosunki będą owocowały coraz lepszymi wynikami w obustronnych rozmowach.

W trakcie niedzielnego spotkania w w strefie zdemilitaryzowanej Trump i Kim uzgodnili, że USA i Korea Płn. powołają zespoły, które w ciągu 2-3 tygodni zaczną negocjacje ws. szczegółów. Trump zastrzegł, że amerykańskie sankcje przeciwko Korei Płn. pozostaną w mocy.

Było to trzecie spotkanie Trumpa z Kimem w ciągu nieco ponad roku oraz pierwszy raz w historii, kiedy przywódcy USA i Korei Płn. spotkali się w strefie zdemilitaryzowanej.

Dwustronne negocjacje nuklearne załamały się po fiasku lutowego szczytu z udziałem Trumpa i Kima w stolicy Wietnamu, Hanoi. Waszyngton domaga się "całkowitej, możliwej do zweryfikowania i nieodwracalnej denuklearyzacji" komunistycznej Korei Płn., a Pjongjang naciska na zniesienie nałożonych na niego przez Radę Bezpieczeństwa ONZ sankcji gospodarczych. (PAP)

zm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil