Trump podbija stawkę. USA szykują lepszą ofertę baz

USA szykują lepszą ofertę baz - ujawniają "Rzeczpospolitej" źródła dyplomatyczne. Według gazety "to nagroda za narażenie się Iranowi i Chinom".

(fot. Carlos Barria / Reuters)

Wtorkowa "Rz" podaje, że "zasadniczym celem podróży sekretarza stanu Mike'a Pompeo na Węgry, na Słowację i do Polski będzie powstrzymanie narastających wpływów Pekinu w Europie Środkowej - przyznali przed odlotem ministra z Waszyngtonu jego współpracownicy". Według gazety, jest to wyzwanie dla naszego kraju, który liczył na chińskie inwestycje, m.in. w infrastrukturę.

"Ale Amerykanie oczekują także, że Warszawa wesprze ich w starciu z innym wpływowym państwem - Iranem. Bo choć od wielu dni polski MSZ stara się zapobiec otwartemu konfliktowi z Teheranem, to Waszyngton nie ukrywa, że warszawska konferencja ma przede wszystkim powstrzymać narastające wpływy Irańczyków na Bliskim Wschodzie" - podaje gazeta.

"Taka reorientacja polskiej polityki zagranicznej może zagrozić rysującej się w ostatnim czasie poprawie stosunków z Francją, Niemcami i innymi krajami Unii" - czytamy w dzienniku. "Ale wygląda na to, że otrzymamy za to od Ameryki nagrodę" - napisała "Rz". Według wysokiej rangi źródeł dyplomatycznych "Rz" - "USA poprawiają w tej chwili ofertę wzmocnienia obecności wojskowej w Polsce". Jak podaje gazeta, "o tym ma wspomnieć w Warszawie wiceprezydent Mike Pence, choć ostateczną decyzję Pentagon ogłosi w marcu".

dma/ hgt/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 dawid1007

ajwaj czy to oficjalne stanowisko kremla? Duży plus dla Ameryki za to, a Wy Wasz gazprom, lukoil i reszta gówien jeszcze zapłaczecie kiedy utracicie rynki europejskie i będziecie mogli sobie ropę w swoje łady wlewać:-)

! Odpowiedz
8 4 ajwaj

USA nie ma kasy na posiadane juz bazy 1 000+
Na kaputt samolot F-35 (awarie, nielotnosc w deszczeu, upadki itd.) wydali 1 500 mld $$$ = 1,5 biliona $
Wasale byli i obecni sie buntuja, nie chca starych np. Patriotów - a skuteczne i tansze S-400 (Turcja-NATO, Indie, Chiny itrd.)

! Odpowiedz
1 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil