Trump oskarża Macrona o wysyłanie "mylących sygnałów" Iranowi

Prezydent USA Donald Trump powiedział w czwartek, że nikt nie jest upoważniony do rozmowy z Iranem w imieniu Stanów Zjednoczonych i oskarżył francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona o wysyłanie Teheranowi "mylących sygnałów" w związku z możliwymi rozmowami.

(fot. Gonzalo Fuentes / Reuters)

"Iran ma poważne kłopoty finansowe. (Irańczycy) desperacko chcą rozmawiać z USA, ale otrzymują mylące sygnały od wszystkich tych, którzy chcą nas reprezentować, w tym od prezydenta Francji Macrona" - napisał Trump na Twitterze.

"Wiem, że Emmanuel chce dobrze, tak jak wszyscy inni, ale nikt nie będzie wypowiadał się w imieniu Stanów Zjednoczonych oprócz samych Stanów Zjednoczonych" - zaznaczył szef amerykańskiego państwa.

Nie jest jasne, do czego dokładnie Trump się odnosił, ale na początku tygodnia pojawiła się informacja, że Macron zaprosił prezydenta Iranu Hasana Rowhaniego na szczyt G7 w tym miesiącu, aby spotkać się z Trumpem. Doniesieniom tym zaprzeczył cytowany w środę przez Reutera niewymieniony z nazwiska francuski dyplomata.

Przedstawiciele Białego Domu nie odnieśli do prośby dziennikarzy o skomentowanie najnowszych tweetów prezydenta.

Nie dalej jak we wtorek sam prezydent Rowhani oświadczył, że Iran jest gotowy negocjować z USA pod warunkiem, że zniosą one nałożone na Teheran sankcje, które nazwał "gospodarczym terroryzmem". Jak sprecyzował Rowhani, Iran skłonny jest rozmawiać o tym, czy USA są nadal stroną międzynarodowego porozumienia w sprawie irańskiego programu atomowego.

W maju ub.r. prezydent Trump jednostronnie wycofał swój kraj z tej umowy światowych mocarstw z Iranem z 2015 r. 

cyk/ bjn/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil