Trump opóźnia pomoc wojskową dla Ukrainy

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa opóźnia przekazanie Ukrainie wartej 250 mln dolarów pomocy wojskowej mimo sprzeciwu Kongresu oraz głosów wskazujących, że takie wsparcie jest kluczowe dla odpierania agresywnych dążeń Rosji - podał portal Politico.

(fot. CHRISTIAN HARTMANN / Reuters)
Trump nakazał swojemu zespołowi ds. bezpieczeństwa narodowego przeanalizowanie programu finansowania pomocy wojskowej dla Ukrainy (Ukraine Security Assistance Initiative); chodzi o to, by środki z tego programu były wydawane w sposób najbardziej korzystny dla interesów USA, a pozostałe kraje "płaciły tyle, ile do nich należy" - przekazał Politico wysoki rangą przedstawiciel amerykańskiego rządu.

W proces analizy programu zaangażowani są m.in. szef Pentagonu Mark Esper i prezydencki doradca ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton.

W bieżącym roku rozrachunkowym Kongres przeznaczył 250 mln dolarów na wsparcie bezpieczeństwa Ukrainy, w tym na broń (50 mln dolarów), szkolenia, sprzęt i wsparcie wywiadowcze. Analiza programu, stworzonego w 2015 roku, aby pomóc Ukrainie po rosyjskiej aneksji Krymu oraz w walce z separatystami w Donbasie, oznacza tymczasowe zamrożenie tych środków, przy czym program wygasa 30 września, wraz z końcem roku fiskalnego w USA.

Pomoc wojskowa USA dla Ukrainy od dawna służy za miarę determinacji, z jaką Waszyngton chce stawiać opór Moskwie - ocenia Politico w artykule, który na jego stronie internetowej pojawił się w środę. Portal przypomina, że w 2017 roku republikańska administracja USA zatwierdziła sprzedaż śmiercionośnego sprzętu wojskowego na Ukrainę, na co nie zdecydował się poprzedni rząd Demokraty Baracka Obamy. Podkreśla, że ograniczanie tego wsparcia mogłoby "narazić Trumpa na zarzuty, że realizowana przez niego polityka działa na korzyść Moskwy".

Argumentacja Białego Domu, że trzeba ocenić celowość wsparcia Kijowa, nie przekonuje ustawodawców z obu partii w Kongresie, którzy naciskali na zwiększenie pomocy dla Ukrainy i wysiłki wojsk USA w celu odstraszania Rosji w regionie Europy Wschodniej - zaznacza Politico.

W zeszłym tygodniu to opór ustawodawców obu partii sprawił, że administracja zrezygnowała z planu obcięcia o ponad 4 mld dolarów programów pomocowych w 10 dziedzinach, m.in. międzynarodowych operacji pokojowych, kontroli środków odurzających czy globalnych inicjatyw prozdrowotnych. Z podobnych cięć rząd Trumpa zrezygnował już w zeszłym roku.

"Jeśli administracja ma dobry powód, by nagle ograniczać wsparcie na rzecz bezpieczeństwa Ukrainy, to powinna się nim podzielić. Nowi przywódcy Ukrainy, wybrani w wolnych i uczciwych wyborach, zasłużyli ze strony USA na wsparcie, a nie sprzeczne sygnały" - ocenił w wypowiedzi dla Politico Daniel Fried, doświadczony amerykański dyplomata, do niedawna koordynator Departamentu Stanu ds. sankcji.

akl/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 15 mooooo

Pytanie ?? Co co to Ukrainie potrzebne granie w marchewkę i kijek ten kraj stoji na skraju bankructwa z powodu odcięcie gospodarki od Rosji a jak widać zachód ma ich w pewnej części ciała !

! Odpowiedz
18 28 isaura2000

Atak ruskich troli niebywały. Trump tylko potwierdza że słucha putka

! Odpowiedz
32 12 ajwaj

wagarowales na lekcjach czytania :)

""Ppłk Robert K. Tracy z armii USA,
kierujący amerykańską misją szkoleniową w Jaworowie na Ukrainie""
(czytaj na bacznosc, na kolanach, albo lezac krzyzem)

spocznij > a ty wiesz, ze obraziles US Army ? spodziewaj sie konsekwencji

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 jes odpowiada ajwaj

ajajwajek nigdy nie wagarował bo za to idzie się na Sybir, takie ruskie National Geographic.

! Odpowiedz
21 12 talmud

izrael potrzebuje przychylnosci rosji ( w......) izrael kontroluje ameryke wiec trump bedzie robil tak zeby .......byl zadowolony......pan karze sluga musi.......

! Odpowiedz
10 24 tristans

kowboje są solidarni tylko z kasą. Ukraincy dostaną wspaniałą propozycję: dostaną 250 mln$ wsparcia, pod warunkiem żę wykupią szkolenia w USA za 1 mld$. Trump lubi robić dobre interesy, a najlepsze się robi z partnerem przypartym do muru.

! Odpowiedz
53 21 ajwaj

Znaki czasu i OK :)

Chociaz lipa u banderowców, co beda teraz sprzedawac powstancom Donbasu ?
A prawy sektor i profi-rusofoby z prasy i polityki pro-banderowskiej w PL ?
Zawodu nie ma, roboty nie znajdzie, smigac w medalem bandery juz dawno obciach.

Trza wracac do korzeni = back to the roots, tzn. walczyc na rewirze o puste puszki

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
48 19 ajwaj

Potwierdza to m.in.:
___
""Ppłk Robert K. Tracy z armii USA,

kierujący amerykańską misją szkoleniową w Jaworowie na Ukrainie, mocno skrytykował ukraińskich żołnierzy za lenistwo, skłonności do kradzieży i alkoholu oraz niechęć do nauki angielskiego i wszechobecną korupcję.""

KRESY. PL - zawsze jakies ZAKAZANE PIOSENKI

https://kresy.pl/wydarzenia/amerykanski-dowodca-z-jaworowa-ukrainscy-zolnierze-to-lenie-pijacy-i-zlodzieje/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
45 15 ajwaj odpowiada ajwaj

tamze: (tak to na Mosakwe pójda tylko PIS-gengeneralowie in spe Misiewicz, Blaszak i Maciorewicz)

""Drugim problemem jest jego zdaniem to, że „ukraińscy żołnierze są leniwymi próżniakami, niechętnymi do pracy”, którzy „mają tendencję do celowego sabotowania wszelkich działań amerykańskich instruktorów”. Zarzuca też Ukraińcom kradzieże:

„Biorąc pod uwagę ich chciwość na pieniądze, trzeba być świadomym, że ukraińscy wojskowi mają tendencję do kradzieży i sprzedawania wszystkiego, co uważają za dobry interes”".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
41 14 ajwaj odpowiada ajwaj

Dalej KRESY.PL bo material ultra-smieszny :)


""Wszyscy ukraińscy żołnierze w Jaworowie piją niebezpiecznie duże ilości alkoholu. Wiedząc o tym, każde szkolenie musieliśmy zaczynać od testu alkomatem.
Ale na niewiele się to zdało. Pijani ukraińscy żołnierze, którzy nie potrafili nawet stać prosto na nogach, otrzymywali zakazy udziału w treningach. Niektóre szkolenia były albo odwoływane, albo przekładane”.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil