Trump odwołał wyjazd amerykańskiej delegacji do Davos

Prezydent Donald Trump odwołał wyjazd delegacji USA - na Światowe Forum Ekonomiczne w Davos z powodu częściowego zawieszenia funkcjonowania rządu (shutdown) - poinformowała w czwartek rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders.

(fot. Yuri Gripas / Reuters)

"Z uwagi na 800 tys. amerykańskch pracowników, którzy nie otrzymują wynagrodzenia oraz z uwagi na potrzebę zapewnienia odpowiedniego wsparcia jego ekipie, prezydent Trump odwołał podróż jego delegacji na Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, w Szwajcarii" - głosi oświadczenie Sanders.

W ub. tygodniu Trump, który był w Davos w ub. roku, zapowiedział, że nie weźmie tym razem udziału w Forum, chociaż pierwotnie miał taki zamiar. Prezydent motywował swoją decyzję przedłużającą się konfrontacją z Demokratami wokół kwestii finansowaniu budowy muru wzdłuż granicy z Meksykiem i będącym tego konsekwencją częściowym zawieszeniem prac rządu.

Na czele delegacji USA mieli stanąć, w zastępstwie prezydenta, sekretarz stanu Mike Pompeo oraz sekretarze skarbu Steven Mnuchin i handlu Wilbur Ross. W składzie delegacji miał również znaleźć się specjalny przedstawiciel rządu USA ds. handlu Robert Lighthizer.

Wcześniej w czwartek Trump odwołał służbowy wyjazd przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi do Belgii, Egiptu i Afganistanu. Motywował swoją decyzję również shutdownem, który trwa już 27 dni.

Udział w tegorocznym Forum w Davos odwołali prezydent Francji Emmanuel Macron tłumacząc to "nawałem obowiązków" oraz premier Wielkiej Brytanii Theresa May zajęta sprawami brexitu.

Światowe Forum Ekonomiczne w szwajcarskim alpejskim kurorcie Davos, w którym corocznie brała udział światowa elita ekonomiczna i polityczna, odbędzie się w dniach 21-25 stycznia. (PAP)

jm/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 5 ivan_drago84

Jak to sabotuje swój kraj ?? :) przecież praktycznie za rządów każdego prezydenta był shutdown więc to nie stanowi większego problemu... fakt że może to się skończyć różnie jak wojsko czy inne służby nie otrzymują pensji (a ludzie kredyty muszą spłacać) ale to inna para kaloszy :)

! Odpowiedz
2 19 ziombojmadafaka

Zawiesic prace rzadu - setki tysiecy urzedasow po 2 miesiacach bez wynagrodzenia bedzie musialo poszukac innej roboty i sami sie zwolnia :)
Bez protestow, bez zwiazkow zawodowych i innych cyrkow
Genialne.

! Odpowiedz
21 5 wektorwg

Nie ma to jak sabotować własny kraj. Ale spokojnie Amerykanie pogonią Traumpa.
W końcu wszystkim Hamburgerów nie kupi

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil