Trump odwołał spotkanie z premier Danii z powodu Grenlandii

Prezydent Donald Trump poinformowała we wtorek wieczorem czasu lokalnego na Twitterze, że odwołał zaplanowane na 2 września spotkanie z szefową duńskiego rządu Mette Frederiksen, gdyż - jak uzasadnił - nie chce ona rozmawiać z nim o sprzedaży Grenlandii.

(fot. CARLOS BARRIA / Reuters)

Zastępca rzecznika Białego Domu Judd Deere oświadczył nieco później, że na ten moment odwołana jest cała wizyta prezydenta USA w Danii, która była zaplanowana na 2 września, bezpośrednio po zakończeniu wizyty Trumpa w Polsce.

Donald Trump potwierdził w niedzielę, że w ostatnich dniach dyskutował ze swoimi doradcami o możliwości zakupu Grenlandii przez USA.

"To jest temat, o którym rozmawialiśmy - przyznał Trump w New Jersey - Pojawiła się taka koncepcja i… jest ona strategicznie interesująca. Jesteśmy nią poważnie zainteresowani, ale nie rozmawialiśmy o tym dużo. W każdym razie to nie jest sprawa numer 1 dla rządu".

Wcześniej w niedzielę premier Danii Mette Frederiksen określiła pomysł kupienia Grenlandii przez USA jako absurdalny. "Grenlandia nie jest na sprzedaż. Grenlandia nie jest duńska. Grenlandia należy do Grenlandii. Mam nadzieję, że amerykański pomysł nie jest poważny" - mówiła Frederiksen dla gazety "Sermitsiaq".

Była to reakcja na słowa doradcy ekonomicznego Białego Domu Larry'ego Kudlowa, który w wywiadzie dla telewizji Fox News przyznał, iż Trump jest poważnie zainteresowany zakupem Grenlandii.

"Nie chcę przewidywać zakończenia tej sprawy, chcę tylko powiedzieć, że prezydent, który ma doświadczenie w kupowaniu nieruchomości, chce przyjrzeć się kwestii możliwości zakupu Grenlandii" - powiedział Kudlow i dodał, że sytuacja "jest rozwojowa". Przypomniał jednocześnie, że prezydent Harry Truman także chciał kupić największą wyspę świata.

Informacje o pomyśle Trumpa dotyczącym zakupu Grenlandii po raz pierwszy pojawiły się w "The Wall Street Journal". Dziennik pisał, że amerykański prezydent podczas różnych spotkań z zainteresowaniem przysłuchiwał się dyskusjom o bogatych złożach surowców i znaczeniu geopolitycznym wyspy i, według dwóch osób zaznajomionych z tymi rozmowami, poprosił doradcę w Białym Domu o przyjrzenie się tematowi.

Licząca 56 tys. mieszkańców Grenlandia to największa wyspa świata, stanowiąca autonomiczną część Królestwa Danii. Rząd autonomiczny decyduje w większości spraw wewnętrznych, ale decyzje związane z bezpieczeństwem i polityką zagraniczną zapadają w Kopenhadze.

Z racji położenia i bogatych zasobów surowców naturalnych (ropa, gaz, złoto, diamenty, uran, cynk, ołów) Grenlandia ma duże znaczenie geopolityczne i w ostatnich latach budziła rosnące zainteresowanie potęg takich jak USA, Chiny czy Rosja. Na mocy traktatu z Danią z lat 50. USA utrzymują bazę wojskową na północy wyspy, w której skład wchodzi m.in. stacja radarowa - element systemu wczesnego ostrzegania przed pociskami balistycznymi. 

sp/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 2 grab

Donald Trump powinien pomyśleć raczej o zakupie sapienti dla siebie!

! Odpowiedz
4 4 zenet

Grenladia została kiedys podbita przez Duńczyków, teraz powinna ogłosic niezalezność i potem w referendum zdecydować o swoim losie. Inne wyjście złożenie propozycji zakupu przez Izrael .
Wtedy trudno odmówić.

! Odpowiedz
25 10 znawca_inwestor

To może teraz Dania obrazi się na Trumpa i da zielone światło Nord Stream 2

! Odpowiedz
2 14 nekroekonom

Z innych wieści: Madagaskar, Tasmania, i Cejlon też nie są na sprzedaż.

! Odpowiedz
1 8 zenonn

https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBydzi_na_Madagaskar

! Odpowiedz
2 23 specjalnie_zarejstrowany1

Mam wrazenie ze obserwujemy epoke w ktorej upada dyplomacja. Jak obserwuje te twitterowe potyczki to zupelnie jakbym obserowal przepychanke jakis polglowkow z czasow szkolnych. Jedni i drudzy sa siebie warci. Dania zamiast podejsc do tego z dystansem to zaczela od besztow. Ci sie gniewaja. Tamci pisza tym ze jeszcze im pokaza. Normalnie szkola podstawowa klasy od 1 do 3.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 34 kerad_

Obraził się, bo Duńczycy ciemiężą Grenlandczyków - ktoś musi ich wyzwolić!!! :-)

! Odpowiedz
18 27 glos_rozsadku

ale mnie wkurza to sztuczne, amerykańskie pieprzenie "Dania to kraj ze wspaniałymi ludźmi...". Każdemu mówi to samo. Tak samo każda rozmowa Amerykańca zaczyna się do "hał ar ju".

! Odpowiedz
32 14 ajwaj

Ale PISy PADy to lepie po pleckach,
(z czekami w przepastnych kieszeniach)
czasem nawet na siedzaco w fotelu

Malo kto ma takie zaszczyty

! Odpowiedz
4 3 grab

Nie mylcie fajnych obywateli amerykańskich z Trumpem!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil