Trump: Jestem znacznie bogatszy, niż ludzie myślą

Prezydent USA Donald Trump obiecał w czwartek, że ujawni swoje zeznania podatkowe przed wyborami w 2020 roku. Dodał, że wykażą, że jest "znacznie bogatszy, niż ludzie myślą". Federalny sąd apelacyjny nakazał niedawno przekazanie prokuraturze dokumentów finansowych.

(fot. Ting Shen / ZUMA Wire)

"Jestem czysty, a kiedy ujawnię moje dokumenty finansowe (moja decyzja), kiedyś przed wyborami, to dowiedzie to tylko jednej rzeczy - że jestem znacznie bogatszy, niż ludzie myślą - I to jest dobra rzecz".

Trump oświadczył, że prokurator specjalny Robert Mueller przejrzał jego "zeznania finansowe i podatkowe i nic nie znalazł".

"Teraz polowanie na czarownice trwa nadal, a lokalni nowojorscy Demokratyczni prokuratorzy analizują każdy finansowy deal, jaki kiedykolwiek zawarłem. To nigdy wcześniej nie zdarzyło się Prezydentowi. To, co robią, nie jest legalne" - dodał Trump.

We wrześniu prokurator okręgowy Manhattanu Cyrus Vance Jr wystosował do biura rachunkowego obsługującego firmę Trumpa wezwanie do udostępnienia pod rygorem odpowiedzialności karnej (subpoena) jego zeznań podatkowych, zarówno stanowych, jak i federalnych.

Na początku listopada nowojorski okręgowy sąd apelacyjny postanowił, że firma księgowa Mazars, która prowadziła rozliczenia Trumpa, musi przedstawić zeznania podatkowe prezydenta za ostatnie osiem lat.

Prawnik Trumpa ogłosił, że wniesie do Sądu Najwyższego wniosek o anulowanie decyzji sądu niższej instancji. Prezydent mianował dwóch nowych sędziów Sądu Najwyższego, dzięki czemu konserwatyści mają tam większość 5 do 4.

O przedstawienie przez Trumpa oświadczeń podatkowych związanych z działalnością posiadanych przez niego i jego rodzinę przedsiębiorstw zabiegają także komisje Kongresu.

Kongres chce też przeanalizować dokumentację finansową prezydenta w związku z podejrzeniem, że dochodzi do konfliktu interesów, czyli że firmy Trumpa mogą przynosić dodatkowe zyski, ponieważ ich właścicielem jest szef państwa. Kongresmeni chcą ustalić, czy np. korzystanie z hoteli i kurortów Trumpa przez zagraniczne delegacje nie jest formą zabiegania o jego życzliwość.

Komisje Izby Reprezentantów mają zamiar też sprawdzić, czy Trump uczciwie płacił podatki i czy osobiście nie skorzystał na wprowadzonej przez jego administrację w 2017 roku radykalnej uldze podatkowej dla osób bogatych.

Sprawa ciągnie się jednak de facto od marca, kiedy to minister finansów Steven Mnuchin powiedział, że wobec żądań Kongresu dotyczących zeznań podatkowych Trumpa będzie "starał się chronić prywatność prezydenta".

W maju Trump przyznał, że zgłosił fiskusowi w latach 1985-1994 straty przekraczające 1 mld dol. i przez osiem lat nie płacił podatków. Napisał na Twitterze, że był to w tych czasach "sport deweloperów", a straty wykazywało się, by uniknąć płacenia podatków.

Reuters przypomina, że Trump jest pierwszym kandydatem jednej z głównych partii na prezydent, który nie udostępnił zeznań podatkowych od 1976 roku, kiedy ujawnienia ich odmówił Gerald Ford. (PAP)

fit/ mal/

arch.

Źródło: PAP
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
17 13 degrengolada

w naszym kraju jest przyzwolenie wyłącznie na klepanie biedy, pensja powyżej średniej krajowej i masz doczepioną łatkę - złodziej, krętacz, banan

! Odpowiedz
21 25 cowabunga

Myślę, że po jego tweetach powodujących raz to panikę a raz euforię na rynku - jego majątek sporo się powiększył. W sumie będąc biznesmenem i jednocześnie głową państwa robiłbym to samo. Przypomina mi się odpis na jego tweeta przez młodego Rotshilda który nie wyrobił, pękł i odpisał 'shut the f**k up.. .' do niego na Twoterze... Trump ich rozgrywa jak leszczy mając przy tym świetną zabawę....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 6 silvio_gesell

Ciekawe, że nawet realnie ujemnie oprocentowane pieniądze nadal są religią, i da się nimi wytłumaczyć intencje innych, byleby nie musieć myśleć samemu.

! Odpowiedz
0 1 silvio_gesell

Być może realnie ujemne nie wystarczą, i muszą być nominalnie ujemnie.

! Odpowiedz
8 9 wektorwg

Wyobraźmy sobie ze któryś z Polskich polityków by tak powiedział... Dobra żartowałem

! Odpowiedz
30 24 fifik

Do nad 00 A ty cownosisz do komentarza to właśnie 00 i to ty jesteś symbolem obciachu czasów współczesnych gratuluję kreatywności i tego co wniosles swoją osobą

! Odpowiedz
33 36 and00

Czy on nie zdaje sobie sprawy z własnej śmieszności?
Jak o nim usłyszałem w latach '90 to tak do teraz jest dla mnie symbolem obciachu

! Odpowiedz
45 25 ajwaj

Jaka róznica ile ma prez. Trump i tak miliarder.

Wreszcie bedzie mial wiecej mozliwosci po 4 latach 7/24 sabotazu deep state.

""QAnon: „Prawda wychodzi na jaw” - bezsenność w Waszyngtonie""
Wreszcie! 11 grudnia odbędzie się wysłuchanie publiczne na temat wyników dochodzenia FISA
Urzędnicy Obamy na celowniku - sieć tajnych służb „Five Eyes” z krajów Australii, Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii, Kanady, USA od początku działała przeciwko Trumpowi (m.in. sprawa szpicla Skripala)

Prez. Trump: „Jestem kimś, kto atakuje i uderzę cię tak mocno, jak nigdy nie byles trafiony”.

Prawda wychodzi na jaw. prok. Horowitz zakończył wieloletnie dochodzenie (przerywane>nowe dowody).

https://tagesereignis.de/2019/11/politik/endlich-es-gibt-am-11-dezember-eine-oeffentliche-anhoerung-zu-den-fisa-ermittlungsergebnissen/12908/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
41 17 ajwaj

W nocy sen. Graham skorygowal date.
W/w bedzie juz 9.12.2019:

W środową transmisję „Hannity” Fox News Channel, przewodniczący Senackiej Komisji Sądowniczej Lindsey Graham (R-SC) ogłosił, że raport inspektora generalnego DOJ Michaela Horowitza o rzekomych nadużyciach FISA (WYWIADY przeciw prez. Trumpowi)) w wyborach w 2016 roku zostanie opublikowany 9 grudnia.

Graham powiedział: „Będzie 9 grudnia. Dostaniesz raport”.

https://www.breitbart.com/politics/2019/11/20/graham-horowitz-fisa-report-will-be-released-on-december-9/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
34 15 ajwaj odpowiada ajwaj

A co do poparcia wyborców dla polit. ekonom. prez. Trumpa OK:

""Poparcie dla polityki gospodarczej Donalda Trumpa wzrosło do najwyższego poziomu jego prezydentury w listopadzie, zgodnie z najnowszym sondażem opinii Gallupa.

Pięćdziesiąt siedem procent Amerykanów poparło podejście prezydenta Trumpa do gospodarki, w porównaniu z 53 procentami w sierpniu i 50 procentami w maju.""

https://www.breitbart.com/economy/2019/11/21/confidence-in-trump-economy-hits-highest-level-ever/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil