Trump nałożył sankcje na trzech tureckich ministrów

Prezydent USA Donald Trump podpisał w poniedziałek rozporządzenie wykonawcze o nałożeniu sankcji na trzech tureckich ministrów. To reakcja Waszyngtonu na zbrojną ofensywę Ankary w północno-wschodniej Turcji - poinformował amerykański Departament Stanu.

(fot. Jonathan Ernst / Reuters)
Sankcjami objęci zostali ministrowie energii Fatih Donmez, obrony Hulusi Akar i spraw wewnętrznych Suleyman Soylu. Ich aktywa w Stanach Zjednoczonych zostały zamrożone, a ich międzynarodowe transakcje w dolarach są zablokowane. Restrykcje dotknęły także całe ministerstwa obrony i energii.

Według AFP poniedziałkowy dekret amerykańskiego prezydenta umożliwia nakładanie sankcji na wielu innych przedstawicieli tureckiej władzy, na razie jednak ograniczono się do trzech ministrów. Wcześniej Waszyngton zapowiadał, że w ten sposób ukarane zostaną osoby, które są odpowiedzialne za poważne naruszenia praw człowieka, utrudniają doprowadzenie do zawieszenia broni w Syrii, uniemożliwiają przesiedleńcom powrót do domu i przyczyniają się do przymusowej repatriacji uchodźców.

"Jeśli operacja Turcji będzie kontynuowana, pogorszy to już poważny i narastający kryzys humanitarny, co może mieć katastrofalne konsekwencje - oświadczył sekretarz stanu USA Mike Pompeo - Aby uniknąć dalszych sankcji, Turcja musi natychmiast zakończyć jednostronną ofensywę w północno-wschodniej Syrii i wznowić dialog ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie bezpieczeństwa w regionie".

AFP podkreśla, że także Kongres USA grozi szybkim przyjęciem znacznie szerszych sankcji gospodarczych wobec Turcji. W grę wchodzi wstrzymaniu negocjacji na temat umowy handlowej z Turcją, wartej 100 mld dolarów oraz podwyższenie do 50 proc. ceł na turecką stal.

Trump wzywa Erdogana do zakończenia inwazji w Syrii

Prezydent USA Donald Trump w poniedziałek podczas rozmowy telefonicznej wezwał tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana do "zakończenia inwazji" w Syrii i do ogłoszenia "natychmiastowego zawieszenia broni" - poinformował amerykański wiceprezydent Mike Pence.

"Stany Zjednoczone chcą, aby Turcja powstrzymała inwazję, wdrożyła natychmiastowe zawieszenie broni i rozpoczęła negocjacje z siłami kurdyjskimi w Syrii w celu położenia kresu przemocy. USA nigdy nie dały +zielonego światła+ do ataku na Kurdów" - powiedział Pence i dodał, że na wniosek Trumpa wkrótce odwiedzi Turcję.

Według Pence'a Trump podczas rozmowy telefonicznej z Erdoganem był „bardzo stanowczy”, natomiast prezydent Turcji obiecał, że „nie przeprowadzi ataku na miasto Ajn al-Arab (kurd. Kobane)”.

1000 żołnierzy USA zostaje w Syrii

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w poniedziałek, że w Syrii pozostanie ok. 1000 amerykańskich żołnierzy, którzy mieli wkrótce powrócić do swojego kraju. Ich zadaniem ma być kontrolowanie sytuacji w związku z turecką inwazją i reakcja na ewentualne odradzanie się Państwa Islamskiego.

Trump poinformował, że amerykańscy żołnierze "pozostaną w regionie", aby monitorować sytuację i aby "zapobiec powtórzeniu się sytuacji z 2014 r., kiedy zaniedbano groźby ze strony Państwa Islamskiego, które następnie zajęło wiele terenów w Syrii i Iraku". Wyjaśnił, że grupa ok. 1000 żołnierzy pozostanie w garnizonie At-Tanf na granicy jordańsko-syryjskiej.

Turcja od środy prowadzi inwazję wojskową w północno-wschodniej Syrii. Atak jest wymierzony w siły kurdyjskich Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG), które Ankara uważa za terrorystów; są one jednak wspierane przez Zachód i stanowią trzon Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), które odegrały decydującą rolę w pokonaniu Państwa Islamskiego w Syrii; SDF kontrolują obecnie większość północnych terenów tego kraju.

Turecka ofensywa ruszyła po ogłoszeniu przez Trumpa decyzji o wycofaniu żołnierzy amerykańskich z północnej Syrii. Kurdowie określili ją jako "cios w plecy". Trump w sobotę, podczas wiecu wyborczego, bronił swej decyzji o wycofaniu oddziałów, tłumacząc, że USA spełniły swoją misję na Bliskim Wschodzie, ponieważ pokonały Państwo Islamskie (IS).

zm/ arch/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 tristans

USA nigdy nie dały +zielonego światła+ do ataku na Kurdów" - powiedział Pence

Za kogo kowbojstwo się uważa ? Kto im dał zielone światło do wysyłania swojej armii do Syrii lub atakowania tego państwa ?
Banda morderczych bandytów uważa się za policjanta. Mało im było 9/11, proszą o atomowy grzybek.

! Odpowiedz
0 2 zenonn

Kilku brudasów przeszkolonych na komputerze porwało samoloty i walnęło w wieże.
A łyżka na to, niemożliwe.-(
"Gdy sześć lat temu portal badawczy YouGov zapytał Amerykanów, kto stoi za zamachami na WTC, aż 46 procent badanych odpowiedziało, że "ma wątpliwości, czy nie jest odpowiedzialny za nie amerykański rząd". "

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 marianpazdzioch

Gdzie byłaby dziś ludzkość, ilu noblistów z fizyki oraz innych dziedzin wydałby -set milonowy świat arabski, gdyby nie bezsensowne, inspirowane z zewnątrz wojny dzikusów i pastuchów o... ? No właśnie o co? Ktoś za tym jeszcze nadąża?

! Odpowiedz
2 22 1as

Mógł jeszcze ich nastraszyć, że nie wpuści do Disneylandu.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 31 antek10

Straszne te sankcje :-)

! Odpowiedz
17 22 cowabunga

Niosący demokrację testują cierpliwość Erdogana. Już próbowali go zdjąć, próbowali zniszczyć walutę Turcji. Nie udało się. Teraz wymyślają jakieś sankcje. Strzelają sobie w kolano...
Oczywiście, kto na tym ucierpi - my - Europa - bo Erdogan jak się wk.....i spuści ze smyczy 3,5 mln biednych "uchodźców" przez granicę z Grecją itd..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 16 loosac

NIe Erdogan jest tu BEZPOSREDNIO winny kryzysowi imigracyjnemu, tylko patalchy, ktore nie potrafia strzec swoich granic i wpuszczaja jak leci zamiast rozstawic wojsko na granicy. I drugie patałachy, które nie potrafią zatopić łodzi przemytniczych bo coś tam Amnesty International,ONZ, Makrela, minionki, teletubisie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 1as

Erdogan szantażuje Europę, puści jak kasy nie dostanie.
kawał sk...ale dobry gracz niestety.

! Odpowiedz
0 0 zenonn odpowiada loosac

patałachy potrafią zabić nachodźców, patałachom ktoś wydał rozkaz bronić nachodźców
Wskazać tego bandytę, GTW

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil