Trump kontra Apple. Znów krytykuje firmę

Donald Trump żąda od Apple dostępu do zabezpieczonych Iphone'ów. Wszystko - jak twierdzi - w szczytnym celu walki z przestępczością. Firma jest jednak nieugięta.

(fot. Leah Millis / Reuters)

W grudniu 2019 r. zamachowiec Mohammed Al-Shamrani otworzył ogień w bazie wojskowej w Pensacola na Florydzie i zastrzelił 3 osoby. Został zastrzelony, a FBI do dziś nie może dostać się do jego telefonu, w którego posiadanie weszła, z powodu świetnych zabezpieczeń autorstwa Apple.

Śledczy przekonują, że walka z terroryzmem i przestępczością to wystarczający powód, by Apple przekazało klucze zabezpieczeń iPhone'ów tak, by za każdym razem w podobnym przypadku nie musiano o nie prosić. Donald Trump zauważył też, że rząd wystarczająco mocno wspiera firmę w sprawach handlowych, aby ta odwdzięczyła się dostępem do urządzeń.

Iphone'y uchodzą za jedne z najbezpieczniejszych telefonów na świecie, dlatego często korzystają z nich zarówno politycy i biznesmeni, jak i terroryści. Od 2013 roku firma odpowiedziała na ponad 127 tysięcy wniosków o informacje na temat urządzeń używanych przez podejrzanych, które wpłynęły od amerykańskich organów ścigania. W Apple powstała nawet specjalna komórka za to odpowiedzialna. Jednak koncern wciąż odmawia podania uniwersalnego klucza dostępu do wszystkich urządzeń, nie chcąc tworzyć groźnego precedensu.

W odpowiedzi na apel władz i śledczych, Apple wytknęła FBI, że dysponują już i tak gigantyczną liczbą danych o obywatelach, a firma nie chce przykładać do tego ręki.

KWS

Źródło:
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.