REKLAMA
WAŻNE

Trump już w Białym Domu

2020-10-06 08:59
publikacja
2020-10-06 08:59
Trump już w Białym Domu

Rynki europejskie rozpoczynały wczoraj tydzień na wyraźnych plusach, a fala podaży, która została uruchomiona po otwarciu rynku kasowego wyczerpała swój potencjał po pierwszej godzinie handlu. Reszta dnia nie dostarczyła wielu emocji, obserwowaliśmy trend boczny w dość wąskim przedziale wahań, zakończony na większości rynków dalszym ruchem w górę na finiszu sesji. Główne indeksy zyskały od 0,7% (FTSE100) do 1,2% (IBEX). Sentyment mógł być lekko wspierany przez rewizję W Warszawie WIG20 osiągnął lokalne szczyty wczesnym popołudniem, a w rytmie zagranicy poruszały się bardziej indeksy małych i średnich spółek, ale bilans dnia był bardzo pozytywny. WIG20 wzrósł o 2,0%, mWIG40 o 2,2%, a sWIG80 o 1,2%. W pierwszym szeregu wyróżniały się spółki rafineryjne (Orlen zyskał 4,7%, a Lotos 7,3%), a w drugim XTB i Azoty (odpowiednio 10,8% oraz 9,2% zwyżki).

S&P500 wzrosło o 1,8%, a NASDAQ o 2,3%. Wall Street sprzyjały informacje, że Donald Trump powrócił po krótkiej hospitalizacji do Białego Domu, na co wpływ mogły mieć ostatnie sondaże, sugerujące, że wydłużający się okres braku aktywności mógłby ostatecznie pogrzebać jego szanse na reelekcję. Wprawdzie prezydent zdążył już ogłosić szybki powrót do kampanii wyborczej, ale liczba osób zarażonych COVID w jego sztabie rośnie, utrudniając normalny udział w wyścigu w kulminacyjnym momencie. O ile na globalnych rynkach akcji mamy do czynienia z odbiciem, na innych klasach aktywów zaczyna się proces przygotowywania na scenariusz nazywany „niebieską falą”, czyli pełne zwycięstwo Demokratów. Spready w poziomach implikowanej zmienności między okresem przedwyborczym a powyborczym zaczynają rosnąć, obserwujemy również wystromienie amerykańskiej krzywej rentowności, obligacje 30-letnie kwotowane są już niemal przy poziomie 1,6%, najwyższym od czerwca.

Rynki azjatyckie notują dziś plusy, sesja w Europie może się rozpocząć w okolicach poziomów neutralnych, z lekkim wskazaniem w górę. Pozytywnym zaskoczeniem są opublikowane rano dane o niemieckich zamówieniach w przemyśle, które wzrosły w sierpniu o 4,5% m/m (konsensus: 3,0% m/m) przy dodatniej rewizji za lipiec. Dzisiejszy dzień mogą urozmaicić wystąpienia C. Lagarde i J. Powell'a. Tematem numer jeden pozostaje jednak kwestia stymulusu fiskalnego w USA, a jakiekolwiek nowe informacje mogą poważnie zachwiać sentymentem.

Kamil Cisowski

Dyrektor Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego

Dom Inwestycyjny Xelion

0x01 graphic

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności

Źródło:Xelion. Doradcy Finansowi
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki