Trump inicjuje nową falę przeceny

Kluczowe informacje z rynków:
* USA/ CHINY/ WOJNY HANDLOWE: Strona amerykańska podała, że przygotowywana jest nowa lista chińskich produktów o wartości 200 mld USD rocznego importu do USA, które zostaną obłożone 10 proc. cłem. Mogą na nich znaleźć się odzież, oraz produkty i komponenty związane z elektroniką użytkową. Stawki mogą wejść za 2 miesiące (nie wcześniej, niż przed 30 sierpnia, do kiedy to będą prowadzone konsultacje publiczne). Pekin zapowiedział odpowiedź na te działania, ale szczegóły nie zostały podane, ministerstwo ds. handlu zwróciło uwagę, że takie działania zaburzają globalną wymianę handlową. PBOC ustalił fixing USDCNY na poziomie 6,6234 wobec 6,6259 wcześniej, ale juan offshore (USDCNH) traci dzisiaj około 0,5 proc.

* AUSTRALIA: Indeks zaufania konsumentów Westpac odbił w lipcu do 106,1 z 102,1 pkt. i znalazł się tym samym na najwyższym poziomie od listopada 2013 r.

Opinia:Trump dał szybko o sobie znać, a wojna handlowa pomiędzy USA, a Chinami ma szanse wejść na nowy poziom. Na razie Chińczycy wydają się być nieco "zszokowani" tempem eskalacji konfliktu przez Waszyngton, ale raczej nie należy spodziewać się, że Pekin schowa głowę w piasek. W zeszłym tygodniu chińscy decydenci zapowiadali, że przyjmą strategię "wet za wet", co może tylko zapowiadać eskalację problemów, a inwestorzy na rynkach finansowych mogą zacząć wyceniać ich negatywne przełożenie na realną gospodarkę. To jednak może nie być takie łatwe, bo jesteśmy już po przecenie z ostatnich tygodni, a jak na razie odczyty makro nie wypadają źle. Tyle, że analiza techniczna ma to do tego, że może wyprzedzać nawet o kilka miesięcy to co wydarzy się w sferze makro. To pośrednio tłumaczy fakt pojawienia się tzw. przereagowań, czyli nadmiernej wyprzedaży, bądź wykupienia rynku, które często ma wtedy miejsce.

Na razie jednak większego "dramatu" na rynkach nie widać, dolar powrócił do wzrostów na zasadzie "bezpiecznej przystani", co widać po ruchu na treasuries (rentowności idą w dół), ale zwyżki USD nie są duże. Najbardziej tracą waluty rynków wschodzących, a z grupy G-10 skandynawskie (SEK i NOK), które są najbardziej wrażliwe na ryzyko. Dolar przegrywa pole z CHF, a w relacji do JPY kręci się wokół zera. Stabilnie zachowują się EUR i GBP.

W kolejnych dniach warto będzie przyglądać się notowaniom juana offshore (USDCNH), który może być cennym miernikiem nastrojów amerykańsko-chińskiego konfliktu. Teoretycznie patrząc z punktu widzenia analizy technicznej obecna zwyżka raczej nie będzie potwierdzona przez wskaźniki, więc nawet, jeżeli doszłoby do naruszenia szczytu z 3 lipca b.r. przy 6,7312, to może nie być ono trwałe.

Na koszyku BOSSA USD w ujęciu tygodniowym rysuje nam się biała świeca, ale nie doszło jeszcze do naruszenia okolic 80,2 pkt., co mogłoby skutkować powrotem w rejon ważnych oporów 80,50-80,6 pkt. i próbą ich naruszenia. Warto będzie obserwować jak zamknie się tydzień.

Na dziennym ujęciu EURUSD oddalamy się od poniedziałkowego szczytu przy 1,1790, a wczorajsza świeca z dolnym knotem zaczyna być negowana, chociaż nie doszło jeszcze do próby naruszania minimum przy 1,1689. Nadal, zatem broni się teza o strefie wsparcia 1,1680-1,1720, chociaż rynek może zostać wystawiony na próbę. Zagrożeniem zaczyna być dzienny przebieg wskaźnika RSI 9.

Zastanawiać nie przestaje przebieg notowań USDJPY, zwłaszcza w kontekście potencjalnych ryzyk dla globalnych rynków akcji z tytułu wojen handlowych. Najbliższe dni mogą pokazać na ile zasadny może być scenariusz podwójnego szczytu w rejonie 111,30-40. Przeciwko takiemu scenariuszowi zdaje się być układ dziennych wskaźników.

Wykres dzienny USDCNH

Wykres tygodniowy BOSSA USD

Wykres dzienny EURUSD

Wykres dzienny USDJPY

Sporządził: Marek Rogalski - główny analityk walutowy DM BOŚ

Nota prawna:

Prezentowany komentarz został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie (DM BOŚ) tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu "Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów" lub jakiejkolwiek porady, w tym w szczególności porady inwestycyjnej w zakresie doradztwa inwestycyjnego, o którym mowa w art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. 2017, poz. 1768 z póź. zm.), dalej: "Ustawa", porady prawnej lub podatkowej,
ani też nie jest wskazaniem, iż jakakolwiek inwestycja jest odpowiednia w indywidualnej sytuacji inwestora. Inwestor wykorzystuje informacje zawarte w niniejszym komentarzu na własne ryzyko i odpowiedzialność. Niniejszy komentarz jest publikacją handlową w rozumieniu przepisów "Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy". Przedstawiony komentarz jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia. Przy sporządzaniu komentarza DM BOŚ działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ, jego organy zarządcze, organy nadzorcze, i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta lub innego inwestora podjęte na podstawie niniejszego komentarza ani za szkody
poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych, skutki finansowe i niefinansowe powstałe w wyniku wykorzystania niniejszego komentarza lub zawartych w nim informacji. Niniejszy komentarz został sporządzony w celu udostępnienia klientom DM BOŚ, a także może być udostępniany innym osobom zainteresowanym w celu promocji usług świadczonych przez DM BOŚ. Niniejszy dokument nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania jakiegokolwiek zobowiązania po stronie DM BOŚ. W przypadku klientów DM BOŚ, którzy zawarli Umowę o Opracowania, o której mowa w Regulaminie doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych (Regulamin), niniejszy raport stanowi Opracowanie w rozumieniu Regulaminu. Regulamin jest dostępny na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

DM BOŚ jest firmą inwestycyjną w rozumieniu Ustawy. Nadzór nad DM BOŚ sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.
Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl