Trump i Putin zapowiadają w oświadczeniu pokonanie tzw. Państwa Islamskiego

We wspólnym oświadczeniu prezydenci USA i Rosji - Donald Trump i Władimir Putin zgodzili się kontynuować walkę z tzw. Państwem Islamskim w Syrii aż do pokonania samozwańczego kalifatu - podano w sobotę na stronie internetowej Kremla.

(fot. Mikhail Metzel / TASS)

W stanowisku zatwierdzonym na marginesie szczytu Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w wietnamskim Danang, przywódcy dwóch mocarstw zgodzili się również, "że nie ma wojskowego rozwiązania dla konfliktu w Syrii". Obie strony uzgodniły również kanały komunikacyjne, by uniknąć niebezpiecznych incydentów na Bliskim Wschodzie.Jak podał Kreml, prezydenci uznali również suwerenność, niepodległość oraz terytorialną integralność Syrii i wezwali wszystkie strony konfliktu do aktywnego udziału w procesie pokojowym w Genewie.

Podczas konfliktu syryjskiego, Rosjanie wspierają politycznie i wojskowo armię prezydenta Syrii Baszara al-Asada. USA udzielają z kolei pomocy militarnej dowodzonym przez Kurdów Syryjskim Siłom Demokratycznym (SDF), które kontrolują większość syryjskich terytoriów położonych na północ od rzeki Eufrat.

W ostatnich tygodniach tzw. Państwo Islamskie doznało szeregu dotkliwych porażek w Iraku i Syrii. 17 października Ar-Rakka, była stolica samozwańczego kalifatu, została całkowicie wyzwolona z rąk dżihadystów. W czwartek syryjska armia wraz z sojusznikami, w tym libańskim Hezbollahem, odbiła z rąk dżihadystów miasto Abu Kamal, ostatni duży ośrodek samozwańczego kalifatu w Syrii. Bojownicy tzw. Państwa Islamskiego wciąż stawiają zbrojny opór na pustyni.

Wojna w Syrii, która w ciągu sześciu lat pochłonęła ponad 320 tys. ofiar śmiertelnych, przekształciła się w bardzo złożony konflikt, w którym intensywnie uczestniczą dżihadyści i w który są zaangażowane regionalne oraz światowe mocarstwa. Konflikt ten zaczął się w marcu 2011 roku od krwawego stłumienia przez prezydenta Asada prodemokratycznych manifestacji.

mobr/ mrr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 15 ajwaj

Po etapowych zwyciestwach nad "deep state" prez. USA Trump przechodzi "z marszu" do kolejnych rozpraw (w trakcie-demonopolizacja, rozbicie rynku informacji) z "zjednoczonymi wolnymi mediami" :) Sluzba prasowa Bialego Domu o spotkaniu Trumpa z mediami:
"Mysle, ze z Putinem uloza sie dobre relacje z korzyscia dla USA i Ros.Fed."
"Obama " chcial" porozumienia z Putinem i przegral. Nie bylo u Obamy prawidlowej "chemii". U mnie tez z niektórymi nie ma tej "chemii" np. w niektórymi z was"

Jesli ktos mysli, ze prez. USA Trump & co. zapomni o ich bashingu i wspieraniu w tym materialnym Hilarji C. i ska (jak np. Kijów), to .... niech sobie jeszcze spokojnie mysli :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 12 niepelnosprawny_org

patrzac na kilka filmików fox news wyraznie widac (chocby po ostatnich podrózach w azji), że Trump wszystko odbudowuje co zostało zaprzepaszczone przez lata, chwali kazde panstwo w przemówieniu, zacheca, motywuje, zaprzyjaznia sie z glowami panstw (bo to ludzie, a nie panstwa przede wszystkim), jest szczery, a prezydenci, ludzie tych panstw bardzo dobrze to odbieraja i odwzajemniają sie... tylko Trump, make america (with Poland) great again...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 26 ajwaj

No i OK... Co mówil p. Trump w wyborach (koniec regime chanage itd.), to i robi. Deep state (dems+neocon pisia) w szoku. Dali ca 20 mln € na m.in. walki uliczne w Hamburgu na G20, zeby G20 odwolali, a Putin i Trump sie nie spotkali. Spotkali sie wtedy i teraz i pogadali :) Infantylna rusofobia jest juz chyba tylko dla jej twórców ...

Trump podliczyl w kampanii wyborczej, ze 9 000 mld $ wcielo na regime change itd. itp. >>> a korzysci dla USA zadnej.. Kolej na spokój na Ukrainie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 4 resisdus

Nowomowa w pelnej krasie nic dodac nic ujac...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil