Trump i Kim podpiszą w Hanoi porozumienie

Prezydent USA Donald Trump i przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un podpiszą w czwartek porozumienie na zakończenie szczytu w Hanoi - wynika z planu czwartkowych spotkań przekazanego mediom przez Biały Dom. Trump pozytywnie ocenił środowe rozmowy na Twitterze.

(fot. Leah Millis / Reuters)

Nie jest jasne, czego konkretnie ma dotyczyć porozumienie, które Trump i Kim mają według Białego Domu podpisać w czwartek po południu czasu lokalnego w Wietnamie (czwartek rano czasu polskiego).

Trwający w Hanoi szczyt jest drugim spotkaniem przywódców USA i KRLD w historii. Głównymi tematami są denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego i perspektywy normalizacji dwustronnych stosunków pomiędzy oboma krajami, które formalnie pozostają w stanie wojny.

Świetne spotkania i obiad dziś wieczór w Wietnamie z Kim Dzong Unem z Korei Północnej. Bardzo dobry dialog. Kontynuujemy jutro! - napisał Trump na Twitterze po zakończeniu środowej części rozmów.

Czwartkowa część szczytu ma się rozpocząć rano od 45-minutowego spotkania w formacie jeden na jeden w hotelu Metropole, gdzie obaj przywódcy rozmawiali w środę. W dalszej kolejności przewidziano rozmowy w szerszym gronie oraz roboczy lunch.

Po ceremonii podpisania porozumienia zaplanowano konferencję prasową z udziałem Trumpa. Następnie prezydent uda się lotnisko, by wylecieć w drogę powrotną do Waszyngtonu.

Wielu ekspertów sceptycznie ocenia szanse, że szczyt w Hanoi przyniesie przełomowe decyzje w sprawie denuklearyzacji Korei Płn. Obserwatorzy wskazują jednak na możliwość zawarcia częściowego porozumienia oraz podpisania dwustronnej deklaracji o zakończeniu wojny koreańskiej z lat 1950-1953.

Z Hanoi Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil