REKLAMA

Trump grozi wyjściem USA z WTO

2019-08-14 07:29
publikacja
2019-08-14 07:29

Prezydent USA Donald Trump zagroził, że "jeśli będzie trzeba", to jego kraj wyjdzie ze Światowej Organizacji Handlu (WTO), którą ostro krytykuje, ponieważ - według niego - preferencyjnie traktuje Chiny ze szkodą dla Stanów Zjednoczonych.

fot. Kevin Lamarque / / FORUM

"Jeśli trzeba będzie, wyjdziemy" - zapowiedział Trump na wtorkowym spotkaniu z pracownikami zakładów chemicznych firmy Shell w Pensylwanii. "Wiemy, że oszukują nas od lat i to się nigdy więcej nie może powtórzyć" - oświadczył amerykański przywódca.

Nie po raz pierwszy Trump zagroził wyjściem USA z WTO, którą już w czasie kampanii prezydenckiej w 2016 roku nazwał "przestarzałą".

Latem zeszłego roku Trump powiedział, że WTO od lat "bardzo źle" traktuje Stany Zjednoczone. Zapowiedział, że jeśli organizacja "nie przeprowadzi reform", Waszyngton "może się z niej wycofać".

Pod koniec lipca br. amerykański prezydent również domagał się zreformowania WTO w taki sposób, by przestała traktować preferencyjnie kraje rozwijające się, do których jest zaliczana ChRL.

Administracja Trumpa od dawna oskarża WTO i niektórych jej członków, takich jak Chiny, o nadużywanie statusu kraju rozwijającego się, co pozwala m.in. na opóźnienie stosowania niektórych umów lub ochronę niektórych sektorów bez narażania się na gniew ze strony innych członków organizacji.

cyk/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
talmud
well, jak nie mozna wygrac z konkurencja to trzeba zmienic zasady na nie fair zeby pomoc "konkurencji" - ten sam modus operanti jest stosowany od lat -wrescie mozna zobaczyc jak nieuczciwe to jest......czas zeby pasozytowanie na innych zostalo ukarane przez historie.....
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
antek10
Trump by chcial kupowac tanio u Chinczyka i miec fabryki w USA. To sie nie da pogodzic. Amerykanie nie bedą pracować za miskę ryżu.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki