Trump grozi UE "poważnymi konsekwencjami, jeśli nie będzie negocjować"

Prezydent Donald Trump, który w czwartek spotkał się z premierem Irlandii Leo Varadkarem, ostrzegł Unię Europejską, że grożą jej "poważne konsekwencje" gospodarcze, jeśli nie będzie chciała wynegocjować z USA nowego porozumienia handlowego.

(fot. Carlos Barria / Reuters)

Prezydent powiedział, że pracuje nad paktem handlowym z UE, ale zagroził też ponownie nałożeniem ceł na towary importowane z Europy. "Jeśli nie będą chcieli z nami rozmawiać, to zrobimy coś, co będzie gospodarczo bardzo drastyczne" - ostrzegł.

Potem dodał jednak: "Ale to się prawdopodobnie ułoży. Oni negocjują".

Varadkar powiedział, że liczy na to, iż brexit nie wpłynie negatywnie na należącą do Zjednoczonego Królestwa Irlandię Północną, i że ma nadzieje na zbudowanie porozumienia handlowego między USA i Europą.

Do brexitu odniósł się również Trump, który oznajmił, że ma nadzieję na podpisanie z Wielką Brytanią umowy handlowej "na wielką skalę". "Chciałbym, aby cały ten biznes z brexitem wypalił" - dodał prezydent.

Na początku marca unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem spotkała się z przedstawicielem USA ds. handlu Robertem Lighthizerem. Powiedziała też wtedy, że "brakuje zaufania" między UE a USA i w Europie nie ma poparcia dla szerokiego porozumienia handlowego.

Pod koniec lutego Trump ponownie zagroził nałożeniem dodatkowych ceł na europejskie samochody importowane do USA; prezydent od ponad roku zapowiada, że podejmie takie kroki. Zareagowała na to Komisja Europejska, która ostrzegła Stany Zjednoczone, że jakiekolwiek kroki zmierzające do wprowadzenia dodatkowych ceł na europejskie samochody importowane do tego kraju spotkają się z unijną reakcją.

Trump i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker uzgodnili w ubiegłym roku, że Waszyngton nie będzie na razie wprowadzał nowych taryf, a UE zobowiązała się do pewnych ustępstw na rzecz administracji Trumpa, w tym zwiększenia importu do Europy amerykańskiej soi. (PAP)

fit/ mc/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 12 talmud

ciekawe co sie stanie jak trump wprowadzi sankcje na wszystkich ?
-zadrukuje caly swiat dollarami
-rozpocznie prowokacje & akcje militarne
-wywola swiatowy kryzys finansowy
ktos ma jeszcze jakies pomysly.....

p.s teraz mozesz usunac wpis - PRAWDY & WOLNOSCI sumienia
& slowa usuwaniem postow nie zagluszysz.......rozumiem ze musisz to robic bo za to tobie placa mocodawcy - oni tez wiedza ze koniec jest bliski......:):)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 12 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 15 _jasko

Pytanie na pytanie: czy nasz rząd zaprotestuje?

! Odpowiedz
16 7 johny11palcow

Tramp dorobil sie na sprzedazy trampek z chin a teraz sie z nimi spina

! Odpowiedz
4 21 open_mind

Czy jest jeszcze coś na tym świecie co zostało nie przeżarte przez korupcję i chciwość? Ostatnio w USA Skandal przyjęć do uczelni jest doskonałym przykładem tego, jak głęboko skorumpowana stała się Ameryka. Malwersanci są tak głupi i chciwi, ale nie mają problemu z pouczeniem nas o globalnym ociepleniu. A z chytrości i chciwości nawet samoloty produkują z felerem. Masakra.

A afera z samolocikami dopiero się rozkręca tak zaoszczędzili.
Boeing zawiesił loty wszystkich samolotów 737 Max. Ale PKB Wzrasta bo badziewie się produkuje masowo – jest odbicie? Oficjalnie tą masakrę podciągają pod:Nowe technologie i postęp – a ja raczę twierdzę że to podstęp.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 26 _jasko

Czy jest jakiś kraj w Europie, który utrzymuje dobre stosunki dyplomatyczne z Administracją Trumpa?

! Odpowiedz
4 14 wektorwg

Trump jak tam notowania Apple.

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 164,53 zł III 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil