REKLAMA

Trump grozi UE cłami importowymi na samochody

2018-03-04 02:40, akt.2018-03-04 17:34
publikacja
2018-03-04 02:40
aktualizacja
2018-03-04 17:34
fot. Kevin Lamarque / Reuters

Prezydent USA Donald Trump zagroził Unii Europejskiej cłami importowymi na europejskie samochody, jeśli Unia zdecyduje się na odwet za zapowiedziane przez niego wprowadzenie ceł na import stali i aluminium.

Jeśli Europejczycy zdecydują się podnieść i tak już znaczne opłaty taryfowe na amerykańskie produkty, to "my po prostu wprowadzimy opłatę na ich samochody sprowadzane do naszego kraju" - napisał w sobotę na Twitterze Donald Trump.

Trump zarzucił jednocześnie Unii Europejskiej, że blokuje sprzedaż amerykańskich aut w Europie. "To wielka nierówność w handlu między nami" - podkreślił prezydent w kolejnym wpisie na Twitterze.

Agencja dpa zauważa, że zrealizowanie tej groźby dotknie przede wszystkim niemiecki przemysł motoryzacyjny. W 2017 roku sprzedaż niemieckich nowych samochodów w USA wrosła o 1 proc. do 1,35 mln sztuk.

Prezydent USA zapowiedział w czwartek, że wprowadzi w przyszłym tygodniu cła na import stali i aluminium; ma to pomóc amerykańskim firmom, które - według prezydenta - ucierpiały przez niesprawiedliwe umowy handlowe.

Import stali ma być objęty podatkiem w wysokości 25 proc., a aluminium - 10 proc.

Trump poinformował, że zdecydował się na nałożenie ceł, gdyż Stany Zjednoczone "potrzebują wspaniałych producentów stali i aluminium do celów obronnych".

"Nie będzie wyjątków w sprawie ceł"

Amerykański minister handlu Wilbur Ross powiedział w niedzielę w wywiadzie dla programu "This Week" telewizji ABC, że prezydent USA Donald Trump nie przewiduje wyjątków dla wybranych krajów w swym planie nałożenia taryf celnych na import stali i aluminium.

"Wiem, że (prezydent) rozmawiał z kilkoma światowymi przywódcami" - poinformował Ross. "To będzie oczywiście jego decyzja, ale o ile wiem ma on na myśli szeroko zakrojone (cła). Nie słyszałem, by wspominał o poszczególnych wyjątkach" - dodał.

Pytany o to, czy Trump oficjalnie poinformuje w nadchodzącym tygodniu o wprowadzeniu taryf celnych, Ross odparł: "Sądzę, że tak".

Minister handlu powiedział, że ewentualne retorsje ze strony UE będą "raczej banalne". "To jasne, że może być jakiś rodzaj odwetu" ze strony UE - dodał. Agencja AP przypomina, że UE zagroziła nałożeniem ceł na import amerykańskich dóbr o wartości 3 mld dolarów.

Doradca Białego Domu Peter Navarro w wywiadzie dla CNN również powiedział, że Trump na razie nie przewiduje, że jakieś kraje zostaną wyłączone z programu ceł na stal i aluminium. "Jak tylko wyłączy się jakiś kraj, to zaraz potem trzeba wyłączyć następny" - dodał.

Na decyzję Trumpa błyskawicznie zareagowała Unia Europejska, która rozważa wprowadzenie taryf odwetowych na amerykańską stal i szereg innych produktów, w tym na produkty rolne.

"Nie będziemy siedzieć bezczynnie, podczas gdy naszemu przemysłowi zostanie zadany cios, który zagraża tysiącom europejskich miejsc pracy" - powiedział szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

"Będziemy nakładać cła na motocykle Harley-Davidson, na burbon i na dżinsy Levi's" - ostrzegł Juncker.

Francuski minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire zapowiedział "silną, skoordynowaną i zjednoczoną odpowiedź UE".

Szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel zażądał "ostrej reakcji" Unii Europejskiej na amerykańskie taryfy. "UE musi zareagować w sposób zdecydowany na cła zaporowe, które zagrażają tysiącom miejsc pracy w Europie" - napisał w komunikacie Gabriel, który podkreślił też, że Berlin jest "bardzo zaniepokojony" decyzją Trumpa w tej sprawie.

Retorsje rozważają także Meksyk, Brazylia, Kanada i Chiny. Decyzję prezydenta Trumpa skrytykowali nawet przedstawiciele jego ugrupowania, Partii Republikańskiej. Republikanie obawiają się, że wprowadzenie odwetowych ceł może wprowadzić kraj z powrotem na skraj recesji i tym samym pogorszy ich i tak niełatwą sytuację przed listopadowymi wyborami do Kongresu.

Przed wojną handlową ostrzegają eksperci. Jednak Trump napisał w piątek na Twitterze: "Gdy kraj (USA) traci wiele milionów dolarów na handlu z niemal każdym krajem, z którym prowadzi interesy, wojny handlowe są dobre i łatwe do wygrania!".

Decyzję Trumpa poparli natomiast przedstawiciele amerykańskich producentów stali i aluminium, federacja związkowa AFL/CIO oraz niektórzy przedstawiciele opozycyjnej Partii Demokratycznej reprezentujący stany, w których dawniej koncentrowała się produkcja stali. (PAP)

sp/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (33)

dodaj komentarz
konra74
W końcu szykuje się jakiś większy ruch.
nostsherlock
To uderza w interesy niemieckie, więc zaraz w całej unii posypie się w mediach lawina hejtu i pomówień na prezydenta USA.
wektorwg
Cała kooperacja dla Niemieckich firm automotive jest w Polsce myślisz że to nie uderzy w nas?
trooper
Te auta produkowane są w Polsce intelektualisto z Koziej Wólki
karbinadel
Prawdziwy Polak zawsze się ucieszy, gdy sąsiadowi zdechnie krowa.
wektorwg odpowiada trooper
Części do ty aut są produkowane w Polsce specjalisto! Wiele osób dzięki temu ma co do gara włożyć!
silvio_gesell
Przeczytałem komentarze i sami domorośli imperialiści. Panowie, czas odłożyć na bok krzemową obsesję...
ajwaj
Tylko z Niemiec wyeksportowano do USA 494 000 samochodów > dane Stowarzyszenia Przemyslu Motoryzacyjnego = Verband der Automobilindustrie (VDA)
Jesli by to w USA przeszlo, pójdzie efekt domino > beda bankructwa kooperantów np. opony, wiazki, czesci karoseri, szyby, chemia, montownie itd. itp. + bezrobocie
Stal i samochody
Tylko z Niemiec wyeksportowano do USA 494 000 samochodów > dane Stowarzyszenia Przemyslu Motoryzacyjnego = Verband der Automobilindustrie (VDA)
Jesli by to w USA przeszlo, pójdzie efekt domino > beda bankructwa kooperantów np. opony, wiazki, czesci karoseri, szyby, chemia, montownie itd. itp. + bezrobocie
Stal i samochody to daleko nie wszystko co prez. USA Trump obiecal swoim wyborcom w programie "America first".
wektorwg odpowiada ajwaj
A ile aut wyeksportowało USA?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki