Trump częściowo przywrócił wolny handel z Ukrainą

Prezydent Donald Trump poinformował w piątek, że postanowił przywrócić bezcłową wymianę handlową z Ukrainą na niektóre towary po tym, jak kraj ten uchwalił ustawę o ochronie własności intelektualnej. Równocześnie zawiesil przywileje handlowe dla Tajlandii.

(fot. Kevin Lamarque / Reuters)
Trump zawiesił przywileje handlowe Ukrainy w handlu z USA w grudniu 2017 r., uzasadniając to właśnie brakiem ochrony własności intelektualnej przez stronę ukraińską.

Według administracji USA sytuacja uległa korzystnej zmianie po uchwaleniu przez parlament ukraiński w 2018 r. ustawy regulującej ten problem, chociaż ma ona - jak podkreślono - pewne wady.

Jak poinformowało biuro Przedstawiciela Rządu USA ds. Handlu, zniesienie ograniczeń dotyczy ok. 1/3 z wartych 36 mln dolarów przywilejów Ukrainy w wymianie handlowej ze Stanami Zjednoczonymi.

Associated Press przypomina, że naciski Trumpa na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, aby zbadać działalność na Ukrainie jego demokratycznych rywali do prezydentury, spowodowały wszczęcie w Izbie Reprezentantów procedury impeachmentu.

Zdaniem dziennika "Washington Post" Trump zwlekał z ogłoszeniem przywrócenia korzyści handlowych dla Ukrainy i zawiesił pomoc wojskową dla tego kraju wartości 400 mln dolarów, aby nakłonić stronę ukraińską do tego dochodzenia.

W oddzielnym liście do spiker Izby Reprezentantów Nancy Pelosi i wiceprezydenta Mike'a Pence (który jest z urzędu przewodniczącym Senatu), Trump poinformował o zawieszeniu bezcłowej wymiany handlowej z Tajlandią na niektóre towary, ponieważ kraj ten "nie przyznaje swoim pracownikom uznawanych powszechnie praw".

Według biura Przedstawiciela ds. Handlu USA decyzja dotyczy preferencji handlowych dla Tajlandii wartości 1,3 mld dolarów.

Poinformowano, że rząd USA dokonuje również rewizji bezcłowej wymiany handlowej z RPA (własność intelektualna) i Azerbajdżanem (prawa pracownicze).

jm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 10 talmud

rynek amerykański traci bardzo szybko swoja pozycje na korzyść rynku chińskiego ktory bedzie najważniejszym rynkiem na swiecie - dzieki temu nastąpi zmiana geopolityczna & chiny zostana polega militarno-ekonomiczna.......

! Odpowiedz
17 10 bangladesznadwisla

A u was w Rosji jak? Też bida aż piszczy. Promieniowanie rośnie a wy dalej nic nie wiecie co się dzieje

! Odpowiedz
5 19 ajwaj

martw sie o szyszki i chrust na opal (smigaj w las), jedzenie, epidemie
w banderosie > zima
w Rosji cieplo

! Odpowiedz
13 13 ajwaj odpowiada ajwaj

Kiedy na Ukrainie pracuja w biurach w odziezy zimowej > brak kasy na gaz itd., ten potencjalnie bogaty kraj dostaje pomoc od USA kal-bojów..... rakietki na czolgi i sprzet do wojny :)
Ukraina to stolica swiatowa korupcji, prostytucji w tym dzieciecej, biedy (ONZ = 4,78 mln. UKR gloduje), chorób, przestepczosci, emigracji, zawalu infrastruktury (spadaja mosty, balkony z czasów ZSRR) itp.itd.
Los Polski z kompradorami deep state PISy wkrótce podobny

Czas na koniec eksperymentu Lenina - Stalina (powolanie Ukr.Rep.Socj. w ramach ZSRR) (1990 rozpad ZSRR)
Wegrzy czekaja na moment wejscia na Zakarpacie, Rumunia szykuje sie tez do Wielkiej Rumunii,. "Good Fellas" z Kijowa wyslali wojsko na granice z Wegrami,.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 zops

Oto prawdziwa własność intelektualna: wells24.com. ... ... Pan Żirinowski to biały czosnek. A co tam słychać u pana Żeleńskiego?

! Odpowiedz
9 18 ajwaj

Niewiele to UKRom pomoze
Maja zaplacic=oddac 21 mld. $ w 2019 a MFW (znowu) nie dal kasy (sekta PISy pomoze ;))
Sprzedaja surowe drzewo (pnie) i czarnoziem + troche AGRO, przemysl zaorany (stocznie, zaklady Antonowa (najwiekszy samolot swiata AN-225 MRIA kupili Chinczycy).
Wegiel import. Bloki atomówek sie wylaczaja

Gaz na zime nie zabezpieczony w zbiornikach, umowa z Rosjanami konczy die 31.12.2019
Panuje anarchia-nawalanka pate Zelenskiego Kolomojski z innymi oligarczami w tym Pornoshenko.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 13 ajwaj

Olicharchy UKR (ich bracia kabalisci z sekty PISy maja big problem > sledztwa ida

""New York Times napisał, że Trump ma niską opinię o Ukrainie. Co więcej, uważa ją, a nie Rosję, za wroga.

„Według osób zaznajomionych z dochodzeniem Izby Reprezentantów w sprawie impeachmentu prezydenta USA Donalda Trumpa, uważa on naszego sojusznika z Europy Wschodniej, to znaczy Ukrainy, a nie Rosji, odpowiedzialnego za ingerowanie w wybory w 2016 r., Co zostało zbadane przez specjalnego prokuratora Roberta Mullera”.""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil