REKLAMA

Trump chce, żeby Amerykanie kupowali więcej akcji

2020-02-15 08:30
publikacja
2020-02-15 08:30

Biały Dom chce skłonić Amerykanów do większych zakupów akcji. Miałaby temu służyć zachęta podatkowa, która byłaby częścią planowanego pakietu cięć podatkowych przygotowywanych przez administrację prezydenta Trumpa.

Prezydent Donald Trump chce, by Amerykanie kupowali więcej akcji. / fot. Yuri Gripas / Reuters

Propozycje cięć podatkowych opasuje portal cnbc.com, który podał te  informacje, powołując się na cztery źródła w amerykańskiej  administracji. Opisywana propozycja polegałaby na tym, że część dochodu gospodarstwa domowego mogłaby być zwolniona z opodatkowania, jeśli byłaby przeznaczona na inwestycje. W hipotetycznym przykładzie przywoływanym przez źródła w administracji, jeśli dochód gospodarstwa domowego wyniósłby do 200 tys. dolarów rocznie, 10 tys. dolarów przeznaczonych na inwestycje mogłoby podlegać zwolnieniu podatkowemu. Kwota ta znajdowałaby się poza standardowym zwolnieniem z tytułu inwestycji emerytalnych - tzw. 401(k).

„Nic nie jest wykluczone. Ale także nic nie jest postanowione” – portal cnbc.com przywołuje słowa jednego z urzędników administracji.

Larry Kudlow, prezes Narodowej Rady Gospodarczej (National Economic Council), w wypowiedzi dla portalu stwierdził, że takie podejście oznaczałoby skupienie się na tworzeniu uniwersalnych kont oszczędnościowych, które łączyłyby oszczędności emerytalne, edukacyjne i przeznaczone na leczenie.

Pieniądze wpłacone na takie konto mogłyby procentować bez opodatkowania, podatek zostałby dopiero naliczony przy wypłacie oszczędności z konta. Celem inwestycji mogłyby być zarówno akcje, jak i obligacje – twierdzi Kudlow, który dodał także, że nic nie jest jeszcze postanowione, a pomysły muszą być jeszcze dopracowane.

„Przeciek” z propozycjami cięć podatkowych następuje w trakcie trwającej kampanii przed mającymi się odbyć na jesieni wyborami na prezydenta USA. Trump, starając się o ponowny wybór, chce w ten sposób odróżnić od swoich demokratycznych przeciwników, których oskarża o prowadzenie socjalistycznej polityki, w przeciwieństwie do jego polityki obniżania podatków i deregulacji.

Po ostatnim kryzysie z końcówki pierwszej dekady XXI wieku odsetek Amerykanów posiadających akcje spadł z 62 proc. przed kryzysem do 52 proc. po kryzysie – wynika z sondażu Gallupa. W ostatnich latach nastąpiła jednak lekka poprawa i odsetek ten podniósł się do 55 proc.

Sam Trump bardzo lubi się chwalić rewelacyjną koniunkturą giełdową, jaka ma miejsce za jego prezydencji. Indeks S&P500 wzrósł w tym czasie o 49 proc. Sytuację na giełdzie określa jako miernik skuteczności swojej administracji.

Rozlicz PIT za 2019 rok przez internet. Bezpłatny, prosty w obsłudze program pobierz na komputer lub wypełnij deklarację online. W ten sposób wyślesz swój PIT do urzędu skarbowego bez wychodzenia z domu.

Niekwestionowana jest także, trwająca już od dekady, ekspansja gospodarki Stanów Zjednoczonych, najdłuższa, ale nie najsilniejsza, a ostatnio pokazująca oznaki spowolnienia. Nowy pakiet cięć podatkowych (pierwszy pakiet cięć Trump wprowadził na początku swojej prezydentury) miałby dostarczyć gospodarce kolejnego „kopa”.

Biały Dom rozważa również obniżkę podatku dochodowego dla klasy średniej do poziomu 15 proc. Według Kudlowa propozycja ta mogłaby zostać wprowadzona w przypadku, gdyby doszło do kryzysu gospodarczego.

Biorąc pod uwagę trwającą kampanię wyborczą, prezentacja gotowego pakietu cięć podatkowych może nastąpić jesienią, kiedy kampania prezydencka będzie zbliżała się do swojej kulminacji – wynika z wypowiedzi Kudlowa.

Aby jednak obniżki podatków mogły dojść do skutku potrzebna jest zgoda obu izb amerykańskiego Kongresu. Tymczasem w Izbie Reprezentantów większość mają przeciwnicy polityczni Trumpa – Demokraci. Dlatego nie ma pewności, czy Trumpowi uda się swoje propozycje przeprowadzić przez Kongres, a same pomysły są nazywane przez urzędników, będących źródłem informacji portalu cnbc.com, jako „koncepcyjne”.

cnbc.com/MD

Źródło:
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (24)

dodaj komentarz
zyga.
Nadmuchali największą banke na rynku akcji W sieci pojawiło się ciekawe zestawienie przygotowane przez BofA, a pokazujące skalę wzrostów poszczególnych rynków z ostatnich kilku dekad. Okazuje się, że aktualna bańka na FANG pod względem stóp zwrotu przebija już wszystkie, jakie pojawiły się od lat '70 a teraz Nadmuchali największą banke na rynku akcji W sieci pojawiło się ciekawe zestawienie przygotowane przez BofA, a pokazujące skalę wzrostów poszczególnych rynków z ostatnich kilku dekad. Okazuje się, że aktualna bańka na FANG pod względem stóp zwrotu przebija już wszystkie, jakie pojawiły się od lat '70 a teraz Trump chce ludziom wcisnąć ten chlam z Wall Street .takie rzeczy typu operacje REPO to sztuczne stymulowanie indeksami
to największy stymulacyjny przekręt na rynkach finansowych w całej historii świata. Zwykli złodzieje przy nich to wręcz owieczki .
barysza51
A u nas rzucanie koktajlami Mołotowa na nyski policyjne. To jest ważne dla PMM.
mooooo
Albo ten człowiek jest tępym idiota albo nie wie jak jest stan Społeczeństwa i amerykańskiej gospodarki !! T mobile wykupił Sprint i szykuje się zwolnienia w postaci 24 tys osób a ten piękny lolo będzie zmuszał prawnie ludzi do kupna akcji jak ludziska nie będą mieć pracy i pieniędzy
mimidusia
Prezydent Trump ! Zrobi porzadek.
bha
Pewnie ...I nabijali ,dodatkowo , jeszcze bardziej kabzę Korpo biznesowi i nie tylko...który Niby coraz godziwiej płaci zatrudnionym już od lat Niby wszędzie.
znawca_wszystkiego
Przy tak niskich stopach procentowych ludzie traktują akcje jak walutę, też bez pokrycia, ale mającą jakieś jednostki, którymi można handlować. Z fundamentami to już od dawna nie ma nic wspolnego. Jak to się może skończyć? Że wszyscy pozakładają spółki akcyjne i wejdą na giełdę, i każdy na świecie będzie Przy tak niskich stopach procentowych ludzie traktują akcje jak walutę, też bez pokrycia, ale mającą jakieś jednostki, którymi można handlować. Z fundamentami to już od dawna nie ma nic wspolnego. Jak to się może skończyć? Że wszyscy pozakładają spółki akcyjne i wejdą na giełdę, i każdy na świecie będzie miliarderem z jachtami i luksusowymi nieruchomościami?
sel
Wciągnęli w szambo wiele banków, a teraz i swoich obywateli kuszą , gdy smród już się wszędzie ciągnie i nie ma więcej chętnych zaliczyć spadek 90% na ich balonach ?
talmud
https://www.youtube.com/watch?v=OyxibCRv1L0
and-owc
Ten to ma "łeb" do biznesu jak "Koń, który mówi"- serial produkcji amerykańskiej. Oby nie zaraził polskiego "konia" PiS(dzielców), bo zamiast gotówki 500+ i 13-tej emerytury będą dawali akcje polskich spółek (do wyboru). Nie byłoby żle. Ćwierksły jaskółki że niedobre są "spółki" Ten to ma "łeb" do biznesu jak "Koń, który mówi"- serial produkcji amerykańskiej. Oby nie zaraził polskiego "konia" PiS(dzielców), bo zamiast gotówki 500+ i 13-tej emerytury będą dawali akcje polskich spółek (do wyboru). Nie byłoby żle. Ćwierksły jaskółki że niedobre są "spółki" (spółkowanie bez zabezpieczenia).
marianpazdzioch
I to jest, co by się o nim nie mówiło, kraj kapitalistyczny. Jedyny tak duży kraj o wysokim dochodzie per capita liczonym w sile nabywczej. Nominalnie zresztą też.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki