REKLAMA

Trump chce ujawnić plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu

2020-01-24 20:07
publikacja
2020-01-24 20:07

Prezydent Donald Trump powiedział w piątek, że ma zamiar przedstawić plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu przed zapowiedzianą na wtorek wizytą premiera Izraela Benjamina Netanjahu w USA. "To świetny plan. To plan, który mógłby być skuteczny" - dodał Trump.

/ fot. Carlos Barria / Reuters

Prezydent, który rozmawiał z dziennikarzami podczas lotu z Davos do USA, przyznał, że Palestyńczycy mogą źle przyjąć jego bliskowschodni projekt, ale oznajmił, że "w rzeczywistości jest on dla nich bardzo pozytywny".

Dzień wcześniej, gdy w izraelskich mediach pojawiły się pierwsze doniesienia o założeniach tego planu, Autonomia Palestyńska poinformowała, że odrzuca plan administracji Trumpa, ponieważ faworyzuje on w sposób nieuczciwy stronę izraelską. W piątek palestyńskie dzienniki ostrzegły - jak relacjonuje Reuters - że próba wdrożenia nowego projektu Waszyngtonu zniweczy wszelkie szanse na pokój i sprawi, że region wejdzie w nową fazę konfliktu.

Rzecznik prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, Nabil Abu Rudeina, powiedział, że administracja Trumpa nie kontaktowała się z Palestyńczykami. Dodał, że żaden plan pokojowy nie może zostać wprowadzony w życie "bez aprobaty narodu palestyńskiego i palestyńskich władz".

W prasie izraelskiej nazwano w piątek nowy plan "dealem Trumpa". Dziennik "Jedijot Achronot" napisał, że należy oczekiwać, że Izrael otrzyma "zielone światło od USA" na aneksję żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu i Doliny Jordanu.

W czwartek izraelskie kanały telewizyjne podały, że plan przygotowany przez Biały Dom przewiduje też przekazanie Izraelowi całej Jerozolimy, a państwo palestyńskie będzie mogło powstać tylko wtedy, gdy Autonomia Palestyńska uzna Izrael, a Hamas zostanie rozbrojony.

Reuters przypomina, że Palestyńczycy domagają się utworzenia państwa, którego stolicą byłaby Jerozolima Wschodnia, a terytorium obejmowałoby Zachodni Brzeg i Strefę Gazy.

Rzecznik Hamasu, który kontroluje teraz Strefę Gazy, Fawzi Barhum powiedział, że plan Waszyngtonu nie może zmienić sytuacji, która zaistniała już na tym terytorium. "Nasz naród tego nie zaakceptuje i będzie walczył z całą mocą" - dodał.

Jak komentuje Reuters, plan Trumpa, zamiast przynieść pokój, może doprowadzić na Bliskim Wschodzie do jeszcze głębszych podziałów.

Zaproszenie do Waszyngtonu dla Netanjahu przekazał w czwartek wiceprezydent USA Mike Pence. Do Waszyngtonu miał się też udać przywódca izraelskiej opozycji i rywal Netanjahu we wrześniowych wyborach parlamentarnych Benny Gantz.

W piątek pojawiły się jednak informacje, że Gantz i jego centrolewicowy sojusz Niebiesko-Biali zastanawiają się, czy celowa byłaby jego podróż do USA w sytuacji, w której przedstawienie Netanjahu w Waszyngtonie planu pokojowego może wyglądać na udzielenie mu politycznego poparcia - pisze portal Times of Israel.

Głównymi architektami planu bliskowschodniego byli wysłannik USA na Bliski Wschód Jason Greenblatt, który odszedł z administracji we wrześniu ubiegłego roku, oraz doradca i zięć Trumpa Jared Kushner.

Plan, nazywany przez Trumpa "porozumieniem stulecia", przedstawiciele Palestyńczyków odrzucili już na wstępie; strona palestyńska bojkotuje inicjatywy Waszyngtonu od grudnia 2017 roku, kiedy to Trump ogłosił uznanie przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela. Palestyńczycy ocenili wówczas, że decyzja prezydenta USA dyskwalifikuje amerykańską administrację jako bezstronnego mediatora w konflikcie bliskowschodnim.

Napięcie między USA i Palestyńczykami wzrosło jeszcze, gdy w listopadzie 2019 roku sekretarz stanu USA Mike Pompeo ogłosił, że izraelskie osadnictwo na Zachodnim Brzegu Jordanu nie jest sprzeczne z prawem międzynarodowym.(PAP)

fit/ kar/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (10)

dodaj komentarz
open_mind
„Plan pokojowy” Czyli wprowadzić jeszcze więcej niepokoju – w myśl zasady co cię nie zabiło to cię wzmocni.
prs
Hmm..
Trump, czy Netanjahu?..
Ktory ma bardziej brazowy jezyk?
talmud
plan moze byc tylko jeden - utworzyć państwo palestyńskie a caly izrael przenieść do stanów zlajdaczonych np na obszary pln pld dakoty albo nevada/california.....zapanuje pokoj na bliskim wschodzie izrael bedzie otoczony stanami sojusznika......a tramp dostanie medal righteous among the nations :):)
ajwaj
W koncu OK by byl, jakis tam pokój.
Kto jest wywolany do tablicy ? Prez. Putin.

""Wizyta rosyjskiego prezydenta Władimira Putina w Izraelu nie ograniczyła się jedynie do jego przemówienia na Forum Holokaustu. Dla izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu był on wyjątkowym gościem, bo Rosja od dłuższego
W koncu OK by byl, jakis tam pokój.
Kto jest wywolany do tablicy ? Prez. Putin.

""Wizyta rosyjskiego prezydenta Władimira Putina w Izraelu nie ograniczyła się jedynie do jego przemówienia na Forum Holokaustu. Dla izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu był on wyjątkowym gościem, bo Rosja od dłuższego czasu rozszerza swoje wpływy na Bliskim Wschodzie i ma możliwość bezpośredniego oddziaływania na wrogów Izraela.""

KRESY.PL
cós z ZAKAZANYCH PIOSENEK Magdalenki POPISitd.
ajwaj
Jest prez. Putin szanowany w Arabii lub tez boja sie go. Na video podnósl czapke zolnierza (Palestyny), bez ceregieli :)

https://video.img.ria.ru/Out/Flv/20200124/2020_01_24_shlyapaRIA16x9_nsivkjbw.myj.mp4
ajwaj odpowiada ajwaj
A co kal-boje zrobili sie tacy pokojowi, chcacy rozbrojenia ?

""Kiedy nie ma na co odpowiedzieć ... Pentagon uważa, że ​​nie ma hipersonicznego wyścigu zbrojeń
Amerykański sekretarz obrony Mark Esper poinformował o tym społeczność światową, przemawiając w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych
A co kal-boje zrobili sie tacy pokojowi, chcacy rozbrojenia ?

""Kiedy nie ma na co odpowiedzieć ... Pentagon uważa, że ​​nie ma hipersonicznego wyścigu zbrojeń
Amerykański sekretarz obrony Mark Esper poinformował o tym społeczność światową, przemawiając w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych w Waszyngtonie.""

Czyli beda klepac Tomahawki & Co. co w Syrii nastraszyly wewórki, i hieny pustynne rok pr. 1970.
Kiedy Jankesi beda miec hyper-sonic, w Rosji pójda juz te na zlom. 1/2 nowej broni to tajemnica Rosji, bron grawitacyjna, atak bez uzyciu energii. Np. Sarmata wielkosc Teksasu zamienia Sarmata w pustynie promieniotwórcza po 18 000 km lotu
grab
Palestyńczycy to lenie i awanturnicy i żaden plan pokojowy nie ma tam szans. Jedyne to przenieść wszystkich Palestyńczyków do Iranu.
zenonn
Kto jak kto, ale Palestyńczycy są u siebie, są prawdziwymi Semitami i walczą z okupacją europejskich chazarów.
samsza
Realny plan dla Izraela stworzył i realizuje Putin, rok w rok przysyłając nowych obywateli. W archiwum odkryje najstarsze pisma o Jahwe pisane oczywiście cyrylicą.
zenonn
Kogo bali się radzieccy Żydzi przy upadku ZSRR, że z 2mln 40 tys uciekło do Izraela (w tym z pomocą Polski- MOST)

Powiązane: Konflikt na Bliskim Wschodzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki