Trump chce ściąć "socjal" i podatki. Zapowiada oszczędności

Duża obniżka podatków, ograniczenie programów społecznych i wzrost wydatków wojskowych - to założenia przyszłorocznego budżetu prezydenta Donalda Trumpa. Dokument ten, zatytułowany "Nowa podstawa wspaniałości Ameryki", Biały Dom przekaże dziś do Kongresu.

Trump chce ściąć "socjal" i podatki. Zapowiada oszczędności
Trump chce ściąć "socjal" i podatki. Zapowiada oszczędności (fot. Cheriss May / ZUMA Wire)

Przez najbliższe 10 lat wydatki amerykańskiego budżetu mają zostać ograniczone łącznie o 3,6 bln dolarów. Dużą rolę w cięciach odegra zmniejszenie wydatków na programy socjalne. 800 mld dolarów zaoszczędzonych ma zostać na programach zdrowotnych - tzw. "Medicaid". Kolejne 200 mld dolarów pochodzić będzie z kartek żywieniowych. Bezrobotni bezdzietni, którzy je do tej pory pobierali, mają zostać w ten sposób zmotywowani do pracy. 76 mld mniej zostanie przeznaczone na programy pomocy niepełnosprawnym. 

Największe wsparcie dla programu - aż 2,1 mld dolarów - ma stanowić jednak tzw. "efekt wzrostu". Trump założył, że amerykańska gospodarka będzie rosła średniorocznie o 3%, co przełoży się także na lepszą kondycję budżetu. A gospodarce pomóc mają m.in. niższe podatki. Zgodnie ze wcześniejszymi obietnicami te dla biznesu mają spaść z 35% do 15%. Spaść ma także liczba obciążeń nakładanych na obywateli.

Plan Trumpa to jednak nie tylko cięcia. Wzrosnąć mają wydatki na obronność - o 10%. W budżecie znalazł się także zapis dotyczący pieniędzy na mur na południowej granicy. Ten sam, za który - według Trumpa - mają zapłacić Meksykanie. Dodatkowych 200 mld dolarów zarezerwowano na zachęcanie lokalnych władz do rozwoju infrastruktury, kolejne 25 mld zaś na płatne sześciotygodniowe urlopy dla rodziców po narodzinach dziecka. Oszczędności i szybki wzrost mają jednak w założeniu sprawić, że po dekadzie budżet się zbilansuje.

Zwolennicy Trumpa zwracają uwagę, że budżet w końcu pisany jest pod tych, którzy płacą podatki, a nie je przejadają. Ruchy zaproponowane przez prezydenta to także realizacja zapowiedzi sprzed wyborów. Przeciwnicy kręcą jednak nosem - szczególnie na założenia dotyczące tempa wzrostu. Komitet na rzecz Odpowiedzialnego Budżetu poinformował niedawno, że uzyskanie 3% tempa wzrostu będzie możliwe tylko dzięki heroicznej kombinacji bardzo dobrej polityki i bardzo dużego szczęścia. Z kolei kongresowa komisja budżetowa przewiduje, że amerykańska gospodarka będzie rosła w tempie 1,9%. 

Warto także dodać, że pozycja Donalda Trumpa nie jest obecnie najsilniejsza. Konflikt i odwołanie szefa FBI oraz plotki o przeciekach sprawiły, że amerykańskie media zaczęły nawet brać pod uwagę możliwość impeachmentu. Teraz, gdy Trump wybrał się w dłuższą zagraniczną podróż akcenty przesunęły się nieco z polityki wewnętrznej na zewnętrzną i burza ucichła, jednak by przeforsować swój projekt Trump będzie potrzebował wsparcia Kongresu. 

Adam Torchała

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 12 ~ajwaj

pomoc Ukrainie (czytaj: kasa olgarchom)

z 650 mln na 202 mln $$$ >>>>> Trump to nie jelen

chyba, ze z poprzednich 650 mln polowa wracala na fundacje Hilary C. ALE POCZEKA SIE i na to

! Odpowiedz
0 1 ~sdasda

Z historii. Jak nie widzisz wypychania wpływów anglosasów z Europy kontynentalnej to jesteś ślepcem.

! Odpowiedz
4 5 ~marzyciel

A ja się pytam kiedy prezydent Andrzej Duda zlikwiduje program socjalny 500+ i podatek dochodowy PIT?

! Odpowiedz
0 2 ~jaja

a kiedy przywiezie podarowany gaz, bron, 4 mld Ukrainie ?

! Odpowiedz
0 5 ~ryzykfizyk

Dobry ruch. Szkoda że nie zlikwiduje dochodowego.

! Odpowiedz
1 8 ~hytry

Miliony murzynow od trzech pokolen pobieraja welfare, wez I tu ich i zmobilizuj do pracy czarnego ktory w niej jednego dnia zycia w niej nie spedzil

! Odpowiedz
3 1 ~zez

"w przeciwieństwie" do banków, które podatnicy Amerykańscy dotują na jeszcze większe kwoty... no ale kto by tam bankierów zagonił do uczciwej pracy skoro mogą grać w ruletkę prywatyzując zyski a "uspołeczniając" straty...

! Odpowiedz
1 7 ~hehehe

powoli - Trump powiedzial, ze osuszy bagno w Waszyngtonie

szef EPA - ochrona srodowiska, Scott Pruitt, wyrzucil połowę "naukowców" w radzie radcowskiej na początku tego miesiąca, naukowcy od CO2, baczków, wygladzania fal morskich i zakrecania wiatru... KASIORKI tez mniej, ale to juz leci z rozbiegu - renty, odprawy, zasilki

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 16 ~Medrzec

Trump sprzata brzydka kupe po Obamie. Teraz po nim jada, za pare lat beda mu dziekowac. U nas Jarek az taki dobry nie jest, ale tez walczy o to samo. Wiadomo, ci co na tym straca, jada po jednym i drugim.

! Odpowiedz
7 23 ~PISOUT

Jarek walczy o to samo? Jezu, ogarnij się, Trump chce ograniczyć socjal, a Jarek zaserwował socjalizm pełną gębą, żeby wygrać wybory. PO kradło dużo, ale to jest nic przy kradzieżach PIS-u. Setki milionów w SKOK-ach dla pisowców, kilka miliardów kosztów dla podatników... Srebrna to już kradzież samego Kaczego, wyceniona obecnie na 120-130mln zł. Miejsce PIS i PO jest w więzieniu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil