Trump chce, by kraje NATO wydawały 4 proc. na obronność

Prezydent USA Donald Trump powiedział w środę przywódcom krajów NATO na zamkniętej sesji, że chce, by zwiększyli oni wydatki obronne nie do 2, ale do 4 proc. PKB. Sekretarz generalny Sojuszu odpowiedział, że najpierw trzeba dojść do uzgodnionych 2 proc. PKB.

(fot. Paul Hanna / Reuters)

O słowach amerykańskiego przywódcy, które padły podczas szczytu NATO, poinformowały źródła w kwaterze głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego. Później potwierdziła je rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders.

Przed rozpoczęciem szczytu Trump ostro krytykował te państwa, które nie przeznaczają 2 proc. PKB na obronność. Najmocniej dostawało się Niemcom, które wydają na ten cel nieco ponad 1,2 proc. PKB. Trump publicznie nie domagał się jednak wydatków rzędu 4 proc. produktu krajowego brutto, o wiele wyższych niż obecny poziom.

"Skupię się na tym, co do czego się zgodziliśmy, a zgodziliśmy się na zwiększenie wydatków wojskowych do poziomu 2 proc. Mówmy o tym. Mamy drogę do przejścia, ale dobrą wiadomością jest to, że zaczęliśmy już spełniać nasze zobowiązanie" - powiedział na konferencji prasowej po zakończeniu sesji roboczej pierwszego dnia szczytu sekretarz generalny Sojuszu.

Przyznał jednocześnie, że w NATO nie ma zgody co do wydatków. "Mieliśmy dyskusje, były różnice zdań, ale przede wszystkim podjęliśmy decyzje, które posuwają Sojusz do przodu i nas umacniają. W historii NATO wiele razy byliśmy niezgodni i byliśmy w stanie to przezwyciężyć za każdym razem, bo na koniec dnia zgadzaliśmy się, że Ameryka Północna i Europa są bezpieczne razem" - zaznaczył Stoltenberg.

Przekonywał, że jest całkowicie spokojny o amerykańską obecność militarną w Europie. "To, co obserwujemy, to coraz większa militarna obecność USA w Europie. Po zakończeniu zimnej wojny Stany Zjednoczone ograniczały swoją obecność wojskową, (...) a teraz ją zwiększają" - powiedział szef Sojuszu Północnoatlantyckiego.

"Od kiedy prezydentem został Donald Trump, amerykańskie finansowanie obecności militarnej w Europie wzrosło o 40 proc. Jestem całkowicie spokojny co do amerykańskiego zaangażowania w europejskie bezpieczeństwo" dodał.

Jak zaznaczył, sojusznicy zgodzili się, że obecny podział obciążeń związany z zapewnieniem bezpieczeństwa nie jest sprawiedliwy. "Wszyscy zgodziliśmy się, że potrzebujemy więcej środków w narodowych budżetach na obronność" - relacjonował.

Zwrócił uwagę, że w związku z inicjatywą Trumpa z maja ubiegłego roku kraje NATO zgodziły się na wypracowanie krajowych planów ws. wydatków, by były mocnym narzędziem zapewniającym, że sojusznicy spełnią swoje obietnice. "Teraz wszyscy sojusznicy zaczęli zwiększać wydatki, wszyscy zatrzymali cięcia, więcej wydaje 2 proc. PKB na obronę, a zeszłym roku widzieliśmy największy wzrost w historii" - mówił Stoltenberg.

Poza rozmową na temat wydatków szczyt NATO potwierdził decyzje o powołaniu dowództwa logistycznego w Niemczech, którego zadaniem będzie zapewnienie sprawnego przemieszczania wojsk w Europie, oraz o odtworzeniu dowództwa w amerykańskim Norfolk, odpowiedzialnego za kontrolę nad szlakami komunikacyjnymi na północnym Atlantyku. Sojusz zgodził się już wcześniej, by w nowych dowództwach powstało 1200 etatów.

Polska cały czas lobbuje, by w Szczecinie powstało dowództwo armijne. Dyplomaci w Sojuszu mówili dziennikarzom, że decyzja w tej sprawie będzie zależała od rekomendacji naczelnego dowódcy wojsk NATO generała Curtisa Scaparrottiego. Szef MON Mariusz Błaszczak mówił, że jest dobrej myśli, a decyzja, czy dowództwo w ogóle powstanie, zapadnie jesienią. Obecnie NATO ma tego rodzaju kwaterę w Turcji.

Liderzy krajów NATO zatwierdzili też inicjatywę 4x30 - wzmocnienia zdolności do odpowiedzi i szybkości reagowania. Zakłada ona, że do 2020 r. państwa Sojuszu będą utrzymywać na wysokim poziomie gotowości 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr powietrznych oraz 30 okrętów bojowych, gotowych do działania w czasie nie dłuższym niż 30 dni. W sumie może to być do 30 tys. żołnierzy oraz ponad 300 myśliwców, ponad to, co uzgodniono w ramach NATO-wskich sił szybkiego reagowania.

"Dziś zgodziliśmy się, żeby wzmocnić zdolności odstraszania i obrony (...). Te decyzje zapewnią, że będziemy mieli odpowiednie siły, w odpowiednim miejscu i we właściwym czasie" - podkreślał Stoltenberg.

Liderzy NATO zgodzili się też na utworzenie nowych zespołów wsparcia jako reakcji na zagrożenia hybrydowe. "Eksperci NATO będą w gotowości, żeby wspierać sojuszników w obszarach takich jak obrona przed atakami cybernetycznymi, zwalczanie propagandy i bezpieczeństwo energetyczne" - wymieniał sekretarz generalny Sojuszu.

Szczyt NATO uruchomił też nową misję szkoleniową z udziałem ekspertów z państw NATO w Iraku. Stoltenberg podkreślał, że nie będzie ona miała charakteru bojowego. W jej skład ma wchodzić kilkaset osób. Kanada zaoferowała, że może kierować tą misją w pierwszym roku.

Trump napisał po środowej sesji na Twitterze: "Na co przydaje się NATO, jeśli Niemcy płacą Rosji miliardy dolarów za gaz i energię? Muszą płacić 2 proc. PKB NATYCHMIAST, a nie do 2025 roku".

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ luo/ mc/

Źródło: PAP
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 10 marcin321

Sprawa moim zdaniem jest prosta. Trump po prostu chce podniesienia wydatków na obronność żeby firmy zbrojeniowe z USA mogły więcej sprzedawać do UE i zarabiać.

! Odpowiedz
5 7 ajwaj

To ostatni w PIS-PL zgasi swiatlo :)

-P.O. MON nauczyciel historii znowu "kupil" z PADem za poklepanie po pleckach HighTec wojenny
-cla zaporowe na Niemcy + energia wykosza montownie, prod. czesci do samochodów
- te 4% zrobia reszte itd.

! Odpowiedz
8 14 the_mind_renewed

Bankier.pl spóźniacie się jak zwykle, tak że pozwólcie że wkleję co pisałem w innym miejscu:

A Trump dzisiaj na spotkaniu bezpośrednio do Angeli Merkel: „My (USA) zabezpieczamy was militarnie przed Rosją co dużo nas kosztuje a wy kupujecie od Rosji za ogromne sumy Olej i gaz, jednocześnie ją wzmacniając.!! !!!!” Wreszcie ktoś otwarcie mówi jak jest prawda panie TUSK, który byłeś tak dobrotliwy i ostrzegałeś USA że musi trwać w tym zlepku globalnym bez szemrania!

Niespodziewanie połączył kwestie obronne - logicznie związane ze szczytem NATO - ze sprawami gospodarczymi oraz oświadczył, że "Niemcy są totalnie kontrolowane przez Rosję"

NATO Europejskie to jak strażak który wpierw podpala aby następnie gasić. To jest chore

Niemcy umawiają się jak zwykle z Rosją a my w plecy. Taka nasza rola. Znowu źle wybraliśmy !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 10 wektorwg

Odezwał się patriota co szyje krawaty i czapki w Chinach O Niemców się nie martw mają fabryki na świecie, właśnie Seat wchodzi na Chiński rynek. Nawet jak Niemcy pozamykają fabryki aut w USA to i tak będą importowane.

! Odpowiedz
5 5 the_mind_renewed odpowiada wektorwg

Takie odnoszę wrażenie że Prezydent Trump nie jest twoim faworytem? Przez krawaty ? Rozumiem masz awersje do czerwieni ? A masz jakieś swoje typy?

! Odpowiedz
8 8 wektorwg odpowiada the_mind_renewed

Trudno żeby facet który 70% swoich wypowiedzi opiera na kłamstwie był moim faworytem

! Odpowiedz
1 3 the_mind_renewed odpowiada wektorwg

A kto jest twoim faworytem?

! Odpowiedz
6 1 wektorwg odpowiada the_mind_renewed

Francuzi

! Odpowiedz
5 4 the_mind_renewed odpowiada wektorwg

Francuzi. ? Znaczy tak jak myślałem Socjalistyczna demokratyczna lewica . I do czego to doprowadzą do do rewolucji jak zwykle.

„70% swoich wypowiedzi opiera na kłamstwie” Nie wiem czy 70% ale w pełni się zgodzę że o kwitnącej ekonomi to kłamie jak z nut. Ale to taka gra i słucha się tego miło. Ps. Nikt bardziej jak on nie zdaje sobie sprawy w jak tragicznej sytuacji ekonomicznej znajduje świat i USA. I któregoś poranka nastąpi niespodzianka a wraz z nią szansa powrotu świata do normalności, tylko mu nie przeszkadzaj to wszystko co musicie tacy jak ty zrobić. A jak by była Hilaria to mamy marazm gwarantowany na długie dziesięciolecia. Pozdrawiam i nie przejmuj się krawatami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 8 niepelnosprawny_org

"lokator Białego Domu"- o Trumpie czy to nie przesada?...

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,1% XII 2018
PKB rdr 5,1% III kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,2% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 274,95 zł XII 2018
Produkcja przemysłowa rdr 6,1% I 2019

Znajdź profil