Trump będzie apelował o jedność w orędziu o stanie państwa

Według zapowiedzi Białego Domu głównym tematem orędzia o stanie państwa, które prezydent USA Donald Trump wygłosi we wtorek, będzie apel o jedność i współpracę obu partii. Zdaniem komentatorów prezydent poruszy też sporną kwestię muru na granicy z Meksykiem.

Trump wygłosi doroczne orędzie podczas połączonej sesji Kongresu w Waszyngtonie we wtorek o godz. 21 czasu lokalnego (godz. 3 nad ranem w środę czasu polskiego). Pierwotnie wystąpienie planowano na 29 stycznia, ale zostało ono przełożone w związku z shutdownem, czyli częściowym zawieszeniem pracy rządu federalnego.

Agencja Associated Press określa doroczne wystąpienie prezydenta jako jedno z najtrudniejszych wyzwań dla amerykańskich służb. W jednym miejscu znajdą się prezydent, członkowie rządu, kongresmeni, wysokiej rangi wojskowi i dyplomaci oraz sędziowie Sądu Najwyższego. Ich ochrona wymaga miesięcy przygotowań i współpracy wielu agencji bezpieczeństwa pod kierunkiem Secret Service - pisze AP.

Szczegóły orędzia pozostają nieznane, ale Trump sugerował, że szykuje ważne oświadczenie. W miniony piątek polecił dziennikarzom, aby uważnie słuchali jego wystąpienia i dodał: Usłyszycie orędzie o stanie państwa, a potem zobaczycie, co się stanie wkrótce po orędziu.

Przyczyną shutdownu w USA był spór o finansowanie budowy muru na granicy z Meksykiem. Prezydent domaga się od Kongresu 5,7 mld dolarów na realizację tego projektu, który był jego sztandarową obietnicą wyborczą w 2016 roku. Nie chcą się na to zgodzić Demokraci, którzy w zeszłorocznych wyborach środka kadencji wywalczyli sobie przewagę w Izbie Reprezentantów.

Według dziennika "USA Today" Trump z pewnością wykorzysta transmitowane na żywo wystąpienie, by poruszyć kwestię bezpieczeństwa granic i imigracji oraz przekonywać, że problemy rozwiąże budowa muru. Gazeta przewiduje też, że prezydent będzie podkreślał osiągnięcia gospodarcze i notowane ostatnio pozytywne wskaźniki z rynku pracy.

Trump sugerował, że w czasie orędzia może ogłosić stan wyjątkowy na granicy południowej, co jego zdaniem pozwoliłoby mu na przeznaczenie rządowych funduszy na budowę muru bez zgody Kongresu. Według "USA Today" w orędziu może on co najwyżej powtórzyć taką zapowiedź, ale - jak dodaje gazeta - wcześniej prezydent demonstrował skłonność do zaskakiwania.

Amerykański prezydent zapowiedział w ubiegły czwartek, że w tym tygodniu ogłosi datę i miejsce planowanego drugiego szczytu z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. Według prasy może podać te informacje w czasie orędzia o stanie państwa. CNN informowało, powołując się na anonimowego urzędnika Białego Domu, że spotkanie Trump-Kim odbędzie się w mieście Danang w Wietnamie.

Portal Politico ocenia, że wystąpienie prezydenta może się spotkać z chłodną reakcją Kongresu, zwłaszcza demokratycznej większości w izbie niższej. Odpowiedź na orędzie wygłosi była członkini stanowej Izby Reprezentantów w Georgii, 45-letnia Stacey Abrams, którą Politico ocenia jako wschodzącą gwiazdę Demokratów. Szanuję ją. Nie znam jej, ale mam nadzieję, że zrobi dobrą robotę - powiedział o niej Trump.(PAP)

anb/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 164,53 zł III 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil