Trump apeluje do Pakistanu i Indii o dialog w sprawie Kaszmiru

Biały Dom poinformował w piątek, że prezydent USA Donald Trump rozmawiał telefonicznie z premierem Pakistanu Imranem Khanem w sprawie spornego Kaszmiru, któremu Indie na początku sierpnia odebrały status regionu specjalnego.

(fot. Kevin Dietsch / Reuters)

Według komunikatu wydanego przez Biały Dom Trump zaapelował do swojego rozmówcy, aby Pakistan i Indie zniwelowały napięcia wokół Kaszmiru poprzez "bilateralny dialog".

Wcześniej agencja AP informowała, powołując się na szefa pakistańskiej dyplomacji Shaha Mehmooda Qureshiego, o obietnicy złożonej przez Trumpa premierowi Pakistanu. Amerykański prezydent zapewnił, że w sprawie Kaszmiru będzie rozmawiał z indyjskim szefem rządu Narendrą Modim.

"Nasz premier szczegółowo przedstawił prezydentowi Trumpowi punkt widzenia Pakistanu w sprawie Kaszmiru. To była dobra dyskusja, po której obaj przywódcy zdecydowali, że pozostaną w stałym kontakcie" - oświadczył Qureshi.

Agencja AFP przypomina, że 22 lipca Trump gościł w Waszyngtonie Khana i obiecał mu udział USA w mediacjach z Indiami w sprawie Kaszmiru. Amerykański prezydent stwierdził wówczas, że taką prośbę otrzymał od premiera Indii, czemu Delhi natychmiast zaprzeczyło.

Wcześniej w piątek odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Kaszmiru. Członkowie Rady wyrazili zaniepokojenie sytuacja w Kaszmirze i zaapelowali do Indii i Pakistanu o powstrzymanie się od podejmowania jednostronnych działań w sprawie tego spornego regionu.

5 sierpnia Indie unieważniły artykuł 370. konstytucji, zapewniający specjalny status stanu Dżammu i Kaszmir, co formalnie zintegrowało indyjską część Kaszmiru z resztą państwa i zlikwidowało obowiązujące dotychczas daleko idące uprawnienia władz regionu.

W reakcji Pakistan, który rości sobie prawa do Kaszmiru, obniżył rangę stosunków dyplomatycznych z Indiami; odwołał swojego ambasadora z Delhi i zdecydował o wydaleniu z Islamabadu ambasadora indyjskiego, zawieszono też dwustronny handel i połączenia kolejowe.

Spór o Kaszmir między Delhi a Islamabadem trwa od 1947 roku, kiedy brytyjskie Indie dzielone były na dwa odrębne państwa – Pakistan dla muzułmanów i Indie dla wyznawców hinduizmu; od tego czasu między krajami doszło do trzech wojen, w tym dwóch z powodu Kaszmiru. (PAP)

zm/ mal/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil