Prezydent Trump: Konflikt handlowy z Chinami był konieczny

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump powiedział we wtorek, że obecny konflikt USA z Chinami w sprawie handlu był konieczny. Dodał, że Chiny nadal chcą zawrzeć umowę.

(fot. Jonathan Ernst / Reuters)

"Ktoś musiał zabrać się za Chiny" - powiedział Trump dziennikarzom podczas wizyty w Białym Domu prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa. "Nadszedł czas, czy będzie to dobre dla naszego kraju, czy złe dla naszego kraju w perspektywie krótkoterminowej. W dłuższej perspektywie konieczne jest, aby ktoś to zrobił" - oświadczył.

Zdaniem Trumpa konfrontacja z Chinami była konieczna, nawet jeśli na krótką metę była niekorzystna dla gospodarki USA, ponieważ Pekin od dziesięcioleci oszukiwał Waszyngton. "Chiny oszukują nasz kraj od ponad 25 lat, a nawet dłużej" - powiedział.

Obawy dotyczące możliwej recesji w USA rozchwiały w ubiegłym tygodniu rynki finansowe i zaczęły budzić zaniepokojenie urzędników administracji Trumpa, czy gospodarka wytrzyma podczas wyborów prezydenckich w listopadzie 2020 r. Obawy spowodowały, że w ubiegłą środę trzy główne amerykańskie indeksy giełdowe straciły po ok. 3 proc., choć do piątku odrobiły już straty w związku z oczekiwaniami, że Europejski Bank Centralny obniży stopy procentowe.

W niedzielę Demokraci argumentowali, że polityka handlowa Trumpa stanowi poważne krótkoterminowe ryzyko.

Tego samego dnia główny doradca ekonomiczny prezydenta Larry Kudlow zapewnił, że mimo rozchwianych nastrojów na giełdach nie widzi niebezpieczeństwa recesji, a wojna handlowa z Chinami nie szkodzi amerykańskiej gospodarce.

Trump, który będzie się ubiegać o reelekcję, kolejny raz rozwiał lęki przed recesją. Powiedział: "do recesji nam daleko".

Plany taryfowe Trumpa wstrząsnęły światowymi rynkami i jeszcze bardziej oburzyły inwestorów w czasie, gdy spór handlowy między dwiema największymi gospodarkami świata ciągnie się już drugi rok bez widoków na zakończenie.

klm/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
10 4 talmud

czas na zmiane - zeby tylko upadajace imperium zla wojny swiatowej nie wywolalo bo maja strasznie zryty beret na punkcie ego......

! Odpowiedz
30 10 ajwaj

Bedzie OK :)

USA przechodzi jak dawniej do izolacjonizmu
Chiny, Azja rozbudowuja liderstwo na swiecie
Stara Europa tzn. kalifat europejski na oczach zanika
Kasujac pilnie podatek CO2 od gazów rózniastych

! Odpowiedz
2 12 rzymianin1

To jest dopiero początek, przygotujcie sie na ostre grzmoty, świat który znamy kończy sie. Ameryka traci przywództwo i nie bedzie chciała go oddac.

! Odpowiedz
10 10 jendreka

Już kiedyś tak było, cła, podatki, wyciągnięte na maksa. Nic to nie dało, świat zaczął iść droga coraz niższych podatków. Teraz jeden wariat się obudził bo znalazł się ktoś sprytniejszy to podejście silowe

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil