Trump: USA i Rosja chcą nowej umowy nuklearnej

Prezydent Donald Trump, który bierze udział w szczycie NATO w Londynie, powiedział, że USA i Rosja chcą nowej umowy ws. broni nuklearnej. Dodał, że Ameryka może się dogadać z Moskwą, a on sądzi, że prezydent Francji Emmanuel Macron zgadza się jego opinią.

(fot. KEVIN LAMARQUE / Reuters)

"Szczerze mówiąc, ta cała sytuacja z (bronią) nuklearną nie jest dobrą sytuacją" - powiedział Trump we wtorek przed rozpoczęciem szczytu.

"Zakończyliśmy tę umowę, ponieważ druga strona nie stosowała się do niej. Ale oni chcą traktatu i my również, więc myślę, że byłaby to wspaniała rzecz. Sądzę, że jest to jedna z najważniejszych rzeczy, których możemy dokonać" - oznajmił prezydent.

Powiedział też, że Chiny są zainteresowane włączeniem się do rozmów na temat porozumienia nuklearnego. "Są bardzo podekscytowani zaangażowaniem się. Pewne dobre rzeczy mogą się w związku z tym wydarzyć" - dodał Trump.

2 sierpnia Stany Zjednoczone oficjalnie wycofały się z traktatu INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu i oskarżyły Rosję o to, że nie stosuje się do tego porozumienia.

USA zarzucają Moskwie rozmieszczanie zakazanych przez INF pocisków 9M729 (w terminologii zachodniej SSC-8) i zażądały od niej zniszczenia lub zmodyfikowania tych pocisków.

Układ INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu podpisali przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow, w 1987 roku w Waszyngtonie. Przewidywał on likwidację arsenałów tej broni, a także zabraniał jej produkowania, przechowywania i stosowania. Układem objęte były pociski o zasięgu od 500 do 5500 km. (PAP)

fit/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 17 ajwaj

Czy kal-boje stali sie golabkami pokoju? Nigdy - ich motto "albo was kupie, albo zniszcze" jest aktualne. Ale sily nie ma:
____
""Straciliśmy techniczną wyższość nad Rosją - zastępca szefa Pentagonu""
Artykuł Michaela Douglasa Griffina, amerykańskiego podsekretarza obrony ds. Badań i rozwoju, „The Challenge of Our Time”, jest opublikowany w amerykańskiej gazecie Defense News.

A w sektorze kosmicznym, który jest jednym z fundamentów amerykańskiej wyższości (:)) wojskowej, mamy do czynienia z wyzwaniami Rosji i Chin, pełnymi determinacji, by podważyć naszą wyższość.:)

„W niektórych obszarach, w których nie ma inicjatyw komercyjnych, takich jak hypersound (hyper-sonic), po prostu pozostajemy w tyle."

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 8 ajwaj

Prez. Trump byl kolejny raz oszukany przez NEOCON (np. Boltona) z 9M729,
twierdzli, ze rakieta co prawda lata jak chce uklad INF, ale moze mogla by byc bardziej zatankowana i poleciala by dalej :)

Teraz kiedy sojusznicy koalicji anty-USA maja przewage gl. Chiny, Rosja, tez Iran, Indie, Korea Pln. (bron jadrowa), Syria itd. itp. nie potrzebuja sie rozbrajac.
Moga spokojnie budowac nowa bron dla pokoju na swiecie.

Prez. Francji o tym wie i dzis do prez. Trumpa ""ponownie wypowiedział się na temat strategicznego dialogu z Rosją w celu zapewnienia stabilności w Europie.""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 9 muchol90

Ruskich wystarczy samych sobie zostawić i sami się zniszczą.

! Odpowiedz
5 14 ajwaj

nadzieja matka....
muchozola

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil