Trump: USA będą nadal wstrzymywać pomoc finansową dla Ukrainy

Prezydent Donald Trump, który bierze udział w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku, powiedział we wtorek dziennikarzom, że USA będą nadal wstrzymywać pomoc finansową dla Ukrainy, którą on kazał zamrozić, ponieważ "inne kraje również powinny płacić".

(fot. Valentyn Ogirenko / Reuters)

Relacje między Kijowem a Waszyngtonem są od kilku dni poddane ciężkiej próbie, ponieważ kilka prestiżowych tytułów prasowych oskarżyło Trumpa o to, że wstrzymał finansową pomoc wojskową dla Ukrainy, by wywrzeć presję na tamtejsze władze i zmusić je do wszczęcia śledztwa przeciw synowi byłego wiceprezydenta Joe Bidena. Biden jest najbardziej prawdopodobnym kandydatem Demokratów w nadchodzących wyborach prezydenckich w 2020 roku.

Trump we wtorek ponownie zaprzeczył, że wstrzymuje 400 mln dol. pomocy dla Kijowa, aby mieć nadal środki nacisku na ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Dzień wcześniej prezydent oznajmił, że to niesprawiedliwe, że tylko USA pomagają Ukrainie, a Europa nie.

"Dlaczego USA wydają najwięcej pieniędzy (na Ukrainę - PAP). Wydaliśmy bardzo dużo pieniędzy, nie tylko na rzecz Ukrainy i innych krajów. Dlaczego Niemcy nie wydają (na ten cel) więcej pieniędzy. Dlaczego Francja nie wydaje więcej pieniędzy? Dlaczego inne kraje europejskie nie pomagają Ukrainie bardziej? Dlaczego zawsze muszą to być Stany Zjednoczone? To jest nie fair, nie podoba mi się to, że to tylko my musimy płacić" - oświadczył Trump.

Również w poniedziałek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandr Daniluk powiedział, że Kijów nie chce być zamieszany w wewnętrzną walkę polityczną w USA, a każda próba wykorzystania Ukrainy przez którąś ze stron zaszkodzi relacjom Ukrainy z Stanami Zjednoczonymi.

Daniluk odniósł się do afery, jaką wywołały relacje prasowe, m.in. w "Wall Street Journal", "Economist" czy "Washington Post", z których wynika że w lipcu Trump naciskał na Zełenskiego w sprawie Huntera Bidena, który był zatrudniony w ukraińskiej firmie gazowej. Ponadto, by wywrzeć większy nacisk na Kijów, Biały Dom odraczał dostarczenie Ukrainie pomocy militarnej, zatwierdzonej przez Kongres.

fit/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 20 kris74keh

Washington Post i wszystko jasne.To taka amerykańska GW. Żywią się plotką, insynuacja, manipulują.To nie jest już dawno poważna gazeta.Ciekawostka: artykuły szkalujące Polskę piszą polscy korespondenci WP tzn mający polskie nazwiska.Następnie te artykuły przedrukowuje GW ,żeby napisać co myśli o nas cywilizowany świat.

! Odpowiedz
3 3 znawca_inwestor

A może szerzej przedstawicie temat - Joe Biden naciskał na władze w Kijowie, z powodu jego nacisków został zwolniony prokurator generalny na Ukrainie, który ośmielił się wszcząć sprawę przeciwko jego synowi o pranie brudnych pieniędzy. Trump prosił Zelenskiego 8 razy o ponowne zbadanie tej sprawy i spekuluje się, że Zeleński 7 razy jemu odmówił - tak sprawa wygląda wg rosyjskich mediów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil