Trump: Rozważymy cła na samochody, jeśli nie będzie porozumienia z UE

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump powiedział, że przeprowadził we wtorek „bardzo dobre” rozmowy z Unią Europejską, ale jeśli nie dojdzie do porozumienia, Waszyngton poważnie rozważy wprowadzenie ceł na produkowane w Europie samochody.

(fot. Jonathan Ernst / Reuters)

Formułowane przez Trumpa groźby wprowadzenia ceł na kluczowy unijny towar eksportowy spotykają się z krytyką ze strony przedstawicieli UE i firm, które są czołowymi pracodawcami we Wspólnocie. Biały Dom kilkakrotnie odkładał decyzję dotyczącą wprowadzenia cła na samochody z UE.

„Liczymy na to, że uda nam się dojść do porozumienia z Europą. A jeśli tego porozumienia nie będzie, to my z pewnością poważnie to rozważymy” – powiedział Trump na 50. Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, odnosząc się do ceł.

Wcześniej w styczniu „Washington Post” poinformował, że administracja Trumpa zagroziła wprowadzeniem 25-procentowych ceł na samochody importowane z Europy, jeśli Wielka Brytania, Francja i Niemcy nie oskarżą formalnie Iranu o złamanie porozumienia nuklearnego z 2015 r.

Dzień przed publikacją artykułu wspomniane trzy kraje uruchomiły mechanizm rozstrzygania sporów wokół realizacji zawartego w 2015 roku układu, co oznacza formalne oskarżenie Iranu o naruszenie jego postanowień. Strona irańska skrytykowała ten krok.

USA podpisały już porozumienia handlowe z Japonią i Koreą Południową, które mogą odroczyć wprowadzenie taryf na samochody eksportowane przez te kraje, ale rozmowy z UE w tej sprawie na razie nie przyniosły przełomu.

Trump wielokrotnie groził nałożeniem ceł na europejskie samochody importowane do USA; prezydent od ponad roku zapowiada, że podejmie takie kroki. Komisja Europejska ostrzega, że jakiekolwiek działania zmierzające do wprowadzenia dodatkowych ceł na europejskie auta importowane do USA spowodują retorsje.

W październiku 2019 r. koncern BMW, który jest od pięciu lat największym eksporterem samochodów do USA pod względem wartości sprzedawanych pojazdów, ostrzegł przedstawicieli amerykańskiej administracji, że rozkręcanie globalnej wojny handlowej może zagrozić fabryce BMW w Spartanburgu (Karolina Południowa), która sprzedaje za granicę 70 proc. swojej produkcji.(PAP)

mw/ akl/

arch.

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
13 27 jendreka

Wszyscy trząsą portami przed tym jankesem, jakby był Bogiem. A to prostak stosujący prostą technikę, zastraszenia. Wszyscy się na to biorą. Amerykę szybko możnaby załatwić., tylko znów wszyscy się boją.?!

! Odpowiedz
11 30 talmud

nikt nie "trzesie portami" tylko kazdy jest załadowany w makulature $$ ktora zmuszany byl magazynowac.....teraz kazdy chce po cichu wyladowac makulature zanim przestanie byc cokolwiek warta.....trzeba to robic roztropnie bo upadający "krzewiciele demokracji" moga wywołać ....wielkie booom

! Odpowiedz
3 7 wrocek65

To co napisałeś idealnie mi pasuje do putlera zza wschodniej granicy i prężącego muskuły tego zmilitaryzowanego kraju.

! Odpowiedz
9 37 kimdzongtusk

Jankesi kiedyś, jak jeszcze u nich był kapitalizm i wolny rynek, to robili porządne samochody i samoloty. Teraz mają jakies wirtualne biznesy w chmurze a ich auta i samoloty to złom. Najlepsze auta robią Państwa Osi ( Niemcy, Japonia,Włochy)

! Odpowiedz
12 8 patrykleon

No to zastanów się, czy Niemcy, Japonia i Włochy, które mordowały naszych dziadów i pradziadów, powinni dalej budować najlepsze auta i grubo na tym zarabiać? No życzę ludziom dobrze ale niech wrogowie Polski słabną, to i nasze bezpieczeństwo się umocni.

! Odpowiedz
12 21 ajwaj

Prez. Trump walczy o USA, wydmuszkami z gieldy bez zysków, drukowaniem zielonych coraz ciezej. Nie-wolny swiat po cichu odchodzi od $$$. Wasale odchodza Niemcy daza do suwerennosci (100 lat od Ukladu Wersalskiego 01.2020), G7 jest slabszy niz BRICKS, centra sily przesuwaja sie do Azji.
Nawet np. "sojusznik" z Brazylii wycofuje sie sekretnie z flirtu z kal-bojami
Rosja z "sankcjami mobilizujacymi" ma miec 3 % PKB

Prez. Trump zapowiedzial "make USA great" i konsekwentnie robi. Globalizm przy okazji neguje

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
27 44 pc1974

Dokładnie , pora roz... tą unie lgbt. Byle murzyn może zejść z drzewa i sobie tu przyjechac jak do siebie i dostaje kase z podatków ciężko pracujących polaków bo niemcami, krajem który wywołał dwie wojny rządzi chora staruszka wstawiona przez sorosha co jest zemstą za holokaust. Ten cały bajzel powinien byc roz. ... I tak sie stanie bo ludzie tego nie zniosą !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
29 41 grzegorzkubik

Czas przywalić w UE z kilku stron i rozwalić to dziadostwo.

! Odpowiedz
10 5 patrykleon

Coś w tym jest. Powinniśmy stworzyć ekonomiczno-technologiczną Unię z USA i Wielką Brytanią, i skupiać się na biznesach. Dojrzałe i honorowe słowiańskie narody powinni też mieć możliwość wstępu. A tu doi nas coraz słabszy Zachód Europy, który traci poczucie rzeczywistości, poczucie honoru i szlachetności. Zachód Europy się już tylko przed nami broni, bo boją się zemsty za te wszystkie wojny, na których zarobili a przez które nasze społeczeństwo i wogóle narody słowiańskie zostały zdziesiątkowane. Muzułmanie i Afrykanie już wyjaśnią Zachód Europy, ale jak już to sfinalizują, to będą chcieli wyjaśniać potem Słowian, i temu trzeba zapobiec, przed tym musimy się obronić, i naszą godność ochronić.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil