Trump: Osiągnęliśmy porozumienie o zawieszeniu shutdownu do 15 lutego

Po pięciu tygodniach zakończył się najdłuższy shutdown w historii USA. Jak poinformował Biały Dom, prezydent Donald Trump podpisał w piątek wieczorem czasu lokalnego ustawę, która zapewnia finansowanie rządu federalnego do 15 lutego.

(fot. Yuri Gripas / Reuters)

Wcześniej projekt ustawy, który jest wynikiem porozumienia między prezydentem i Kongresem, zaakceptowały jednogłośnie Senat i Izba Reprezentantów.

"Prezydent zaakceptował nasze żądanie, by najpierw umożliwić wznowienie prac rządu, a dopiero potem dyskutować o bezpieczeństwie granic" - powiedział w piątek lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer.

"Jestem bardzo dumny, że ogłaszam dziś, iż osiągnęliśmy porozumienie, by zakończyć shutdown i wznowić (działanie) rządu federalnego" - ogłosił prezydent w Białym Domu.

Wcześniej o porozumieniu Trumpa z przywódcami Kongresu USA z informował "Washington Post".

Prezydent USA ostrzegł jednak, że jeśli Kongres nie zapewni "uczciwego porozumienia" do 15 lutego, to ponownie doprowadzi do zawieszenia rządu federalnego lub użyje swoich uprawnień w sprawie nadzwyczajnej sytuacji na granicy z Meksykiem.

"Jak wiedzą wszyscy, mam bardzo mocną alternatywę, ale nie użyję jej teraz" - zastrzegł. Wcześniej portal CNN powołując się na "wewnętrzne dokumenty" informował, że Biały Dom przygotowuje dla Trumpa projekt ogłoszenia stanu wyjątkowego wzdłuż południowej granicy USA.

Przemawiając w Białym Domu, prezydent podkreślił, że budowa ogrodzenia na południowej granicy USA musi być częścią ostatecznego planu bezpieczeństwa.

Ogłoszone przez Trumpa w piątek porozumienie z przywódcami Kongresu o wznowieniu działalności rządu federalnego na trzy tygodnie nie przewiduje pieniędzy na budowę muru na granicy USA z Meksykiem. Środków tych domagał się wcześniej Trump.

Sprawa ta została przesunięta do dalszych negocjacji. Według zapowiedzi prezydenta USA nad kwestią bezpieczeństwa na granicy z Meksykiem ma dyskutować dwupartyjna parlamentarna komisja.

Amerykański przywódca podkreślił w piątek, że budowa ogrodzenia na południowej granicy USA musi być częścią ostatecznego planu bezpieczeństwa. Dodał, że ogrodzenia, które chce zbudować, nie są "średniowieczne" i nie powinny być uznawane za kontrowersyjne, gdyż ich celem będzie trzymanie narkotyków i przestępców z dala od USA.

Porozumienie za sukces swojej polityki uznała Partia Demokratyczna. "Najdłuższy shutdown w historii USA wreszcie się dziś zakończy. Prezydent zgodził się na nasze żądania otwarcia rządu i potem debaty o bezpieczeństwie na granicach. To dobra wiadomość dla 800 tys. pracowników federalnych i milionów Amerykanów, którzy są zależni od rządowych usług" - napisał na Twitterze szef demokratycznej mniejszości w Senacie Chuck Schumer.

Trwający od ponad miesiąca shutdown jest spowodowany sporem między prezydentem a politykami Partii Demokratycznej w Kongresie w sprawie finansowania budowy muru na granicy z Meksykiem. Trump domagał się ten cel 5,7 mld USD. Demokraci nie chcieli się na to zgodzić, uważając cały projekt za fanaberię opłacaną z pieniędzy podatników.

W związku z shutdownem funduszy na bieżącą działalność nie otrzymuje 9 z 15 departamentów reprezentowanych w gabinecie, m.in. Departament Stanu, rolnictwa, bezpieczeństwa wewnętrznego, transportu i sprawiedliwości. Ok. 800 tys. urzędników federalnych zostało wysłanych na urlopy lub pracuje bez wynagrodzenia.

W piątek mija 35 dzień najdłuższego w historii Stanów Zjednoczonych częściowego zawieszenia działania rządu federalnego USA (shutdown).(PAP)

mobr/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
19 21 ajwaj

Dobrze by mieli np. urzednicy w pieknej krainie Indian
stoja w km-kolejkach po darmowe jedzenie, a jest zimno
Choc prez. Trump poprzez stan wyjatkowy moze zawiesic ustawy i np. zaczac stawiac sciane czy rowiazac NATO itp. co wielokrotnie obiecywal

! Odpowiedz
15 15 ajwaj

Te 3 tyg. starcza > do 15.02, zeby urzednicy dostali kase i se kupili jedzenie, rachunki itd.
Za 3 tyg. ma byc mur (chyba)

! Odpowiedz
7 15 maryjanek

czemu Tramp nie zaczał budować muru jak miał większosć w izbie reprezentantów?

! Odpowiedz
7 7 h-b

Za swoje skneruje woli za podatników

! Odpowiedz
8 9 ajwaj

za mala wiekszosc dla budzetu

! Odpowiedz
22 15 bikeman

Trampkowi rura wymiekla. Cos slabnie ten wodz.

! Odpowiedz
4 17 h-b

Pic na wodę fotomontaż...A już 22 Bilionowy dług kraju dalej coraz szybciej narasta .To co tam podpisują sobie politycy i tak psu na budę się zda..Pieniędzy im nie przybędzie ,a tylko jeszcze bardziej Ogromnie wzrośnie zadłużenie aż po same uszy.

! Odpowiedz
1 21 staszek55

Ciekawi mnie jaki plan maja tam w USA jak dlug osiagnie apogeum, hiperinflacja czy wojna ?

! Odpowiedz
0 13 zygi44

Bardzo cenna i wartościowa uwaga. Gdybyś tylko zechciał określić gdzie jest to apogeum (tak na +/- 5bln USD)?

Za Obamy gdy przekroczyli 10bln miał być totalny kuniec zabawy i zgaszone światła Pamiętam jak się wszyscy "mądrzy" prześcigali w katastroficznych analizach. Gdzie jesteśmy dzisiaj?

! Odpowiedz
3 8 mooooo

Aaaaaahhhhhhhhhaaaaa ale ściema kongres przyjął impichment to i kryzys się skończył ?? Hollywood kto tam pojedzie zza ocean i to sprawdzi co przekazują media a oni przekazują co chcą co chcą j tam ciemnota w to poniekąd uwierzy No bo w co ma wierzyć jak ma na koncie zielone

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil