Trump: Osiągnęliśmy porozumienie o zawieszeniu shutdownu do 15 lutego

Po pięciu tygodniach zakończył się najdłuższy shutdown w historii USA. Jak poinformował Biały Dom, prezydent Donald Trump podpisał w piątek wieczorem czasu lokalnego ustawę, która zapewnia finansowanie rządu federalnego do 15 lutego.

(fot. Yuri Gripas / Reuters)

Wcześniej projekt ustawy, który jest wynikiem porozumienia między prezydentem i Kongresem, zaakceptowały jednogłośnie Senat i Izba Reprezentantów.

"Prezydent zaakceptował nasze żądanie, by najpierw umożliwić wznowienie prac rządu, a dopiero potem dyskutować o bezpieczeństwie granic" - powiedział w piątek lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer.

"Jestem bardzo dumny, że ogłaszam dziś, iż osiągnęliśmy porozumienie, by zakończyć shutdown i wznowić (działanie) rządu federalnego" - ogłosił prezydent w Białym Domu.

Wcześniej o porozumieniu Trumpa z przywódcami Kongresu USA z informował "Washington Post".

Prezydent USA ostrzegł jednak, że jeśli Kongres nie zapewni "uczciwego porozumienia" do 15 lutego, to ponownie doprowadzi do zawieszenia rządu federalnego lub użyje swoich uprawnień w sprawie nadzwyczajnej sytuacji na granicy z Meksykiem.

"Jak wiedzą wszyscy, mam bardzo mocną alternatywę, ale nie użyję jej teraz" - zastrzegł. Wcześniej portal CNN powołując się na "wewnętrzne dokumenty" informował, że Biały Dom przygotowuje dla Trumpa projekt ogłoszenia stanu wyjątkowego wzdłuż południowej granicy USA.

Przemawiając w Białym Domu, prezydent podkreślił, że budowa ogrodzenia na południowej granicy USA musi być częścią ostatecznego planu bezpieczeństwa.

Ogłoszone przez Trumpa w piątek porozumienie z przywódcami Kongresu o wznowieniu działalności rządu federalnego na trzy tygodnie nie przewiduje pieniędzy na budowę muru na granicy USA z Meksykiem. Środków tych domagał się wcześniej Trump.

Sprawa ta została przesunięta do dalszych negocjacji. Według zapowiedzi prezydenta USA nad kwestią bezpieczeństwa na granicy z Meksykiem ma dyskutować dwupartyjna parlamentarna komisja.

Amerykański przywódca podkreślił w piątek, że budowa ogrodzenia na południowej granicy USA musi być częścią ostatecznego planu bezpieczeństwa. Dodał, że ogrodzenia, które chce zbudować, nie są "średniowieczne" i nie powinny być uznawane za kontrowersyjne, gdyż ich celem będzie trzymanie narkotyków i przestępców z dala od USA.

Porozumienie za sukces swojej polityki uznała Partia Demokratyczna. "Najdłuższy shutdown w historii USA wreszcie się dziś zakończy. Prezydent zgodził się na nasze żądania otwarcia rządu i potem debaty o bezpieczeństwie na granicach. To dobra wiadomość dla 800 tys. pracowników federalnych i milionów Amerykanów, którzy są zależni od rządowych usług" - napisał na Twitterze szef demokratycznej mniejszości w Senacie Chuck Schumer.

Trwający od ponad miesiąca shutdown jest spowodowany sporem między prezydentem a politykami Partii Demokratycznej w Kongresie w sprawie finansowania budowy muru na granicy z Meksykiem. Trump domagał się ten cel 5,7 mld USD. Demokraci nie chcieli się na to zgodzić, uważając cały projekt za fanaberię opłacaną z pieniędzy podatników.

W związku z shutdownem funduszy na bieżącą działalność nie otrzymuje 9 z 15 departamentów reprezentowanych w gabinecie, m.in. Departament Stanu, rolnictwa, bezpieczeństwa wewnętrznego, transportu i sprawiedliwości. Ok. 800 tys. urzędników federalnych zostało wysłanych na urlopy lub pracuje bez wynagrodzenia.

W piątek mija 35 dzień najdłuższego w historii Stanów Zjednoczonych częściowego zawieszenia działania rządu federalnego USA (shutdown).(PAP)

mobr/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 5 ajwaj

Jak bylo na dole samym:
prez, Trump:

""Donald Trump mówi o "dużej szansie" na ogłoszenie krajowej sytuacji kryzysowej na granicy""

juz czas pozamykac deep state-devil state na Guantanamo, ile mozna czakac, ze szarogesienie PISy & co. sie skonczy? Donald GO !!!

https://www. breitbart.com/politics/2019/01/25/donald-trump-says-good-chance-of-declaring-national-emergency-on-the-border/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ajwaj

Graham: Jeśli demokraci nie będą z nami współpracować, Trump "zabezpieczy naszą granicę poprzez działanie wykonawcze"

https://www.breitbart.com/clips/2019/01/25/graham-if-democrats-wont-work-with-us-trump-will-secure-our-border-through-executive-action/

! Odpowiedz
0 19 kimdzongtusk

Czyli 16 lutego bedzie odwieszenie zawieszenia zwieszenia ?

! Odpowiedz
1 17 maryjanek

za 3 tygodnie będzie to samo, już na tt tramp napisal że ograł demokratów i to samo mówią demokraci

! Odpowiedz
11 28 1960

Tak zwani Demokraci ( liberalowie ) niszcza z premedytacja Ameryke od 50 lat , a " My narod na to pozwalamy " . Hm , skad my to znamy ?

! Odpowiedz
2 12 h-b

Niestety bezmyślnie ,nieodpowiedzialnie ...Zadłużają kraj i karki obywateli bez żadnego umiaru bezsensowymi pseudo rządzicielstwem na coraz droższy kredyt społeczny do spłaty wszystkich na wieczność przyszłych Pokoleń ! Załosne

! Odpowiedz
3 8 mooooo

Aaaaaahhhhhhhhhaaaaa ale ściema kongres przyjął impichment to i kryzys się skończył ?? Hollywood kto tam pojedzie zza ocean i to sprawdzi co przekazują media a oni przekazują co chcą co chcą j tam ciemnota w to poniekąd uwierzy No bo w co ma wierzyć jak ma na koncie zielone

! Odpowiedz
1 11 zygi44

Cała ta drama jest dla słabszych inwestorów i nie ma kompletnie znaczenia dla rynku, no może ma takie, że być może smart money gra teraz jakąś strategią np "to teraz mali będą shortować - a my do góry na short-squeeze". Później tylko ocena ryzyka, badanie innych większych, analiza kwotowa i lecimy.

Atak i zejście w okolice 2300 na S&P w zeszłym roku było przemyślaną strategią na słabych inwestorów co szukali korekty. Nieźle rozegrane.

Przecież wiadomo, że się w końcu dogadają, znaczenie ma wyłącznie ustalenie rozwiązania, w którym i kongres i Trumpek będą mogli ogłosić zwycięstwo. Tylko tyle i nic po za tym. Reszta to paplanie i drama, a ludzie to i nawet w europie się tym emocjonują ;)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 21 staszek55

Ciekawi mnie jaki plan maja tam w USA jak dlug osiagnie apogeum, hiperinflacja czy wojna ?

! Odpowiedz
0 13 zygi44

Bardzo cenna i wartościowa uwaga. Gdybyś tylko zechciał określić gdzie jest to apogeum (tak na +/- 5bln USD)?

Za Obamy gdy przekroczyli 10bln miał być totalny kuniec zabawy i zgaszone światła Pamiętam jak się wszyscy "mądrzy" prześcigali w katastroficznych analizach. Gdzie jesteśmy dzisiaj?

! Odpowiedz
4 17 h-b

Pic na wodę fotomontaż...A już 22 Bilionowy dług kraju dalej coraz szybciej narasta .To co tam podpisują sobie politycy i tak psu na budę się zda..Pieniędzy im nie przybędzie ,a tylko jeszcze bardziej Ogromnie wzrośnie zadłużenie aż po same uszy.

! Odpowiedz
22 15 bikeman

Trampkowi rura wymiekla. Cos slabnie ten wodz.

! Odpowiedz
7 15 maryjanek

czemu Tramp nie zaczał budować muru jak miał większosć w izbie reprezentantów?

! Odpowiedz
7 7 h-b

Za swoje skneruje woli za podatników

! Odpowiedz
8 9 ajwaj

za mala wiekszosc dla budzetu

! Odpowiedz
19 21 ajwaj

Dobrze by mieli np. urzednicy w pieknej krainie Indian
stoja w km-kolejkach po darmowe jedzenie, a jest zimno
Choc prez. Trump poprzez stan wyjatkowy moze zawiesic ustawy i np. zaczac stawiac sciane czy rowiazac NATO itp. co wielokrotnie obiecywal

! Odpowiedz
15 15 ajwaj

Te 3 tyg. starcza > do 15.02, zeby urzednicy dostali kase i se kupili jedzenie, rachunki itd.
Za 3 tyg. ma byc mur (chyba)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil