Trump: Niemcy to zakładnik Rosji. Polska nie chce nim być

Niemcy mogłyby podnieść wydatki obronne natychmiast, zamiast tego płacą miliardy dolarów Rosji, a my je musimy chronić - powiedział prezydent USA Donald Trump. Ocenił, że Polska nie przyjęłaby rosyjskiego gazu, bo nie chce być jej zakładnikiem, a Niemcy nim są.

Trump: Niemcy to zakładnik Rosji. Polska nie chce nim być
Trump: Niemcy to zakładnik Rosji. Polska nie chce nim być (fot. Yves Herman / Reuters)

Trump podczas spotkania w środę rano z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem kolejny raz piętnował kraje sojusznicze za zbyt niskie wydatki na obronność. Kwestia podziału obciążeń związanych z utrzymaniem bezpieczeństwa światowego będzie jednym z najważniejszych tematów dwudniowego szczytu NATO w Brukseli.

"To przykre, gdy Niemcy zawierają ogromne umowy z Rosją dotyczące ropy i gazu, podczas gdy USA mają je chronić przed Rosją; Niemcy płacą Rosji miliardy dolarów rocznie. Chronimy Niemcy, chronimy Francję, chronimy te wszystkie kraje, a one zawierają umowy na rurociągi z Rosji, wpłacając do jej skarbca miliardy dolarów" - mówił Trump.

Stoltenberg starał się przekonywać Trumpa, że zjednoczeni sojusznicy są silniejsi wobec Rosji. "Nie, po prostu sprawiacie, że Rosja jest bogatsza" - przerwał mu amerykański przywódca. "Nawet w czasie zimnej wojny kraje sojusznicze NATO handlowały z Rosją" - ripostował sekretarz generalny. Trump odpowiedział na to, że "handel to coś wspaniałego, ale energia to zupełnie inna historia".

"Niemcy to zakładnik Rosji; pozbyli się elektrowni węglowych, elektrowni atomowych, biorą ogromne ilości ropy i gazu z Rosji. To coś, czemu trzeba się przyjrzeć, to coś bardzo nieodpowiedniego" - podkreślił amerykański prezydent.

"Są takie kraje jak Polska, które nie zaakceptowałyby gazu; niech pan przyjrzy się innym krajom, które by go nie przyjęły, bo nie chcą być zakładnikiem Rosji. Niemcy są na przykład zakładnikiem Rosji, ponieważ zależą w tak dużym stopniu od jej energii. My mamy chronić Niemcy, a one kupują energię od Rosji. Proszę to wytłumaczyć" - zwrócił się do Stoltenberga Trump.

W rzeczywistości Polska jest szóstym największym odbiorcą rosyjskiego gazu w Europie. W ubiegłym roku nad Wisłę trafiło 10,47 mld m3 gazu z Rosji - wynika z danych Gazpromu.

Prezydent USA podkreślił, że były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder stoi na czele firmy zajmującej się rurociągami; piastuje on m.in. stanowisko przewodniczącego komitetu akcjonariuszy spółek Nord Stream i Nord Stream 2. Jak ocenił Trump, Rosja będzie kontrolowała 70 proc. niemieckiego rynku gazu ziemnego. "To nigdy nie powinno się wydarzyć. Niemcy są całkowicie kontrolowane przez Rosję, bo biorą od niej 60-70 proc. energii przez nowy gazociąg. Powiedzcie mi, czy to właściwe? Ja sądzę, że nie. I sądzę, że to bardzo złe dla NATO" mówił.

Trump wskazał przy tym, że Niemcy wydają na obronność nieco ponad 1 proc. PKB, podczas gdy USA "w liczbach rzeczywistych wydają 4,2 proc. o wiele większego PKB". "To niewłaściwe. Chronimy Niemcy, chronimy Francję, chronimy wszystkich i to my płacimy duże pieniądze. To się dzieje od dekad" przekonywał prezydent USA. Jego zdaniem kraje Sojuszu powinny zacząć płacić odpowiednie sumy nie w perspektywie 10 lat, ale natychmiast.

W reakcji na słowa Trumpa niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen oświadczyła, że Niemcy są już praktycznie przyzwyczajone do jego krytycznych uwag. "Niewątpliwie mamy z Rosją wiele problemów. Z drugiej strony, bez wątpienia należy utrzymać kanał komunikacji między krajami czy sojuszami a przeciwnikami" - powiedziała.

Na spotkaniu ze Stoltenbergiem prezydent Trump przyznawał, że w ubiegłym roku kraje NATO zwiększały swoje wydatki, ale - jego zdaniem - niewystarczająco. "Jeśli się cofniemy o 10, 20 lat, dodajmy to wszystko, to daje ogromne sumy, które Stany Zjednoczone płaciły" - przekonywał.

Trump mówił, że w ostatnim czasie kraje NATO zobowiązały się do wydania dodatkowo ponad 40 mld dolarów na obronność. Uznał to jednak za bardzo mały krok. "Wydaje się, że to dużo pieniędzy, ale to relatywnie bardzo mało pieniędzy w porównaniu do tego, co są winni i co powinni płacić. To niesprawiedliwe obciążenie dla Stanów Zjednoczonych" - narzekał prezydent.

Stoltenberg podkreślał, że zgadza się z Trumpem, że państwa NATO powinny robić więcej w tym zakresie. "Dobrą wiadomością jest, że sojusznicy zaczęli inwestować więcej w obronność. Po latach cięć budżetów obronnych zaczęli zwiększać te budżety o miliardy. W zeszłym roku mieliśmy największy wzrost w wydatkach obronnych w Europie i Kanadzie od pokoleń" - wskazywał sekretarz generalny.

Jego zdaniem stało się też tak dzięki przywództwu i jasnemu przesłaniu Trumpa. "Pana przesłanie ma wpływ. Mamy zamiar budować na tej podstawie, aby zapewnić dalsze wzrosty" - mówił Stoltenberg. Zwrócił uwagę, że wszyscy sojusznicy są zobowiązani do przedstawienia planów dotyczących tego, jak wydawać więcej na obronność.

Jak poinformował, w oparciu o te plany NATO szacuje, że europejskie państwa członkowskie i Kanada wydadzą dodatkowo 266 mld dolarów na obronność od teraz do 2024 roku. "Idziemy w dobrym kierunku, ale wciąż musimy zrobić więcej. Silne NATO jest dobre dla Europy, ale także dla Stanów Zjednoczonych" - zaznaczył Stoltenberg.

"Sama przeżyłam okres, kiedy Niemcy były kontrolowane przez Związek Radziecki, i bardzo się cieszę, że dzisiaj, mając wolność, zjednoczeni, jako Republika Federalna, możemy prowadzić samodzielną politykę i sami podejmować decyzje, co jest bardzo dobre, zwłaszcza dla ludzi w nowych krajach związkowych" powiedziała Angela Merkel w odpowiedzi kierowanej do amerykańskiego prezydenta.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka

stk/ ulb/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
25 62 talmud

bravo Trump!!

! Odpowiedz
7 5 wektorwg

Wolisz kupować Ruski gaz od Amerykanów?

! Odpowiedz
9 29 _jasko

A jak wygląda bilans handlowy USA z Chinami? W którą stronę "podąża" więcej dolarów?

! Odpowiedz
23 56 karbinadel

Wreszcie ktoś znaczący odważył się to głośno powiedzieć. I już sobie wyobrażam się się z tego powodu zaplują "postępowe" media niemieckie :)

! Odpowiedz
3 9 wektorwg

IV RP zaczyna przypominać II RP.

! Odpowiedz
1 2 sztos1 odpowiada wektorwg

sugerujesz , ze jako nacja tym razem zdążamy do unicestwienia ?

! Odpowiedz
81 25 xiven

powinniśmy kupować tanie surowce z rosji, to jedyna szansa dla rosjan żeby poprawić byt materialny

co chcecie osiągnąć piętnując rosjan? zagłodzić ich na śmierć czy żeby się zbuntowali i wszczęli wojnę o chleb którego im z premedytacją złośliwie odmawiacie...

! Odpowiedz
51 7 xiven

jeśli poziom zamożności rosjan nie wzrośnie to nigdy nie wytworzą wyższego poziomu rozwoju kulturalnego

! Odpowiedz
17 67 Raffmo

Bzdura !

Miliardy, które tam idą są przejmowane przez Putina i jego oligarchów. jesli wierzysz, że bogactwo spływa w dół to się walnij w głowę.

! Odpowiedz
14 37 and00 odpowiada Raffmo

Byłeś kiedyś na zagranicznych wakacjach?
Nie chodzi mi o Monaco, albo Davos, gdzie faktycznie jeździ oligarchia, ale taki zwykły Egipt, Turcja, Tajlandia, Bali, Dominikana, Kuba?
Rosjan zatrzęsienie, i do tego sporo wydają, jeżeli to też oligarchowie, to mam znajomego oligarchę co ma zakład hydrauliczny w Samarze.

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,1% XII 2018
PKB rdr 5,1% III kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,2% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 274,95 zł XII 2018
Produkcja przemysłowa rdr 6,1% I 2019

Znajdź profil