Trump: Niemcy to zakładnik Rosji. Polska nie chce nim być

Niemcy mogłyby podnieść wydatki obronne natychmiast, zamiast tego płacą miliardy dolarów Rosji, a my je musimy chronić - powiedział prezydent USA Donald Trump. Ocenił, że Polska nie przyjęłaby rosyjskiego gazu, bo nie chce być jej zakładnikiem, a Niemcy nim są.

Trump: Niemcy to zakładnik Rosji. Polska nie chce nim być
Trump: Niemcy to zakładnik Rosji. Polska nie chce nim być (fot. Yves Herman / Reuters)

Trump podczas spotkania w środę rano z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem kolejny raz piętnował kraje sojusznicze za zbyt niskie wydatki na obronność. Kwestia podziału obciążeń związanych z utrzymaniem bezpieczeństwa światowego będzie jednym z najważniejszych tematów dwudniowego szczytu NATO w Brukseli.

"To przykre, gdy Niemcy zawierają ogromne umowy z Rosją dotyczące ropy i gazu, podczas gdy USA mają je chronić przed Rosją; Niemcy płacą Rosji miliardy dolarów rocznie. Chronimy Niemcy, chronimy Francję, chronimy te wszystkie kraje, a one zawierają umowy na rurociągi z Rosji, wpłacając do jej skarbca miliardy dolarów" - mówił Trump.

Stoltenberg starał się przekonywać Trumpa, że zjednoczeni sojusznicy są silniejsi wobec Rosji. "Nie, po prostu sprawiacie, że Rosja jest bogatsza" - przerwał mu amerykański przywódca. "Nawet w czasie zimnej wojny kraje sojusznicze NATO handlowały z Rosją" - ripostował sekretarz generalny. Trump odpowiedział na to, że "handel to coś wspaniałego, ale energia to zupełnie inna historia".

"Niemcy to zakładnik Rosji; pozbyli się elektrowni węglowych, elektrowni atomowych, biorą ogromne ilości ropy i gazu z Rosji. To coś, czemu trzeba się przyjrzeć, to coś bardzo nieodpowiedniego" - podkreślił amerykański prezydent.

"Są takie kraje jak Polska, które nie zaakceptowałyby gazu; niech pan przyjrzy się innym krajom, które by go nie przyjęły, bo nie chcą być zakładnikiem Rosji. Niemcy są na przykład zakładnikiem Rosji, ponieważ zależą w tak dużym stopniu od jej energii. My mamy chronić Niemcy, a one kupują energię od Rosji. Proszę to wytłumaczyć" - zwrócił się do Stoltenberga Trump.

W rzeczywistości Polska jest szóstym największym odbiorcą rosyjskiego gazu w Europie. W ubiegłym roku nad Wisłę trafiło 10,47 mld m3 gazu z Rosji - wynika z danych Gazpromu.

Prezydent USA podkreślił, że były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder stoi na czele firmy zajmującej się rurociągami; piastuje on m.in. stanowisko przewodniczącego komitetu akcjonariuszy spółek Nord Stream i Nord Stream 2. Jak ocenił Trump, Rosja będzie kontrolowała 70 proc. niemieckiego rynku gazu ziemnego. "To nigdy nie powinno się wydarzyć. Niemcy są całkowicie kontrolowane przez Rosję, bo biorą od niej 60-70 proc. energii przez nowy gazociąg. Powiedzcie mi, czy to właściwe? Ja sądzę, że nie. I sądzę, że to bardzo złe dla NATO" mówił.

Trump wskazał przy tym, że Niemcy wydają na obronność nieco ponad 1 proc. PKB, podczas gdy USA "w liczbach rzeczywistych wydają 4,2 proc. o wiele większego PKB". "To niewłaściwe. Chronimy Niemcy, chronimy Francję, chronimy wszystkich i to my płacimy duże pieniądze. To się dzieje od dekad" przekonywał prezydent USA. Jego zdaniem kraje Sojuszu powinny zacząć płacić odpowiednie sumy nie w perspektywie 10 lat, ale natychmiast.

W reakcji na słowa Trumpa niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen oświadczyła, że Niemcy są już praktycznie przyzwyczajone do jego krytycznych uwag. "Niewątpliwie mamy z Rosją wiele problemów. Z drugiej strony, bez wątpienia należy utrzymać kanał komunikacji między krajami czy sojuszami a przeciwnikami" - powiedziała.

Na spotkaniu ze Stoltenbergiem prezydent Trump przyznawał, że w ubiegłym roku kraje NATO zwiększały swoje wydatki, ale - jego zdaniem - niewystarczająco. "Jeśli się cofniemy o 10, 20 lat, dodajmy to wszystko, to daje ogromne sumy, które Stany Zjednoczone płaciły" - przekonywał.

Trump mówił, że w ostatnim czasie kraje NATO zobowiązały się do wydania dodatkowo ponad 40 mld dolarów na obronność. Uznał to jednak za bardzo mały krok. "Wydaje się, że to dużo pieniędzy, ale to relatywnie bardzo mało pieniędzy w porównaniu do tego, co są winni i co powinni płacić. To niesprawiedliwe obciążenie dla Stanów Zjednoczonych" - narzekał prezydent.

Stoltenberg podkreślał, że zgadza się z Trumpem, że państwa NATO powinny robić więcej w tym zakresie. "Dobrą wiadomością jest, że sojusznicy zaczęli inwestować więcej w obronność. Po latach cięć budżetów obronnych zaczęli zwiększać te budżety o miliardy. W zeszłym roku mieliśmy największy wzrost w wydatkach obronnych w Europie i Kanadzie od pokoleń" - wskazywał sekretarz generalny.

Jego zdaniem stało się też tak dzięki przywództwu i jasnemu przesłaniu Trumpa. "Pana przesłanie ma wpływ. Mamy zamiar budować na tej podstawie, aby zapewnić dalsze wzrosty" - mówił Stoltenberg. Zwrócił uwagę, że wszyscy sojusznicy są zobowiązani do przedstawienia planów dotyczących tego, jak wydawać więcej na obronność.

Jak poinformował, w oparciu o te plany NATO szacuje, że europejskie państwa członkowskie i Kanada wydadzą dodatkowo 266 mld dolarów na obronność od teraz do 2024 roku. "Idziemy w dobrym kierunku, ale wciąż musimy zrobić więcej. Silne NATO jest dobre dla Europy, ale także dla Stanów Zjednoczonych" - zaznaczył Stoltenberg.

"Sama przeżyłam okres, kiedy Niemcy były kontrolowane przez Związek Radziecki, i bardzo się cieszę, że dzisiaj, mając wolność, zjednoczeni, jako Republika Federalna, możemy prowadzić samodzielną politykę i sami podejmować decyzje, co jest bardzo dobre, zwłaszcza dla ludzi w nowych krajach związkowych" powiedziała Angela Merkel w odpowiedzi kierowanej do amerykańskiego prezydenta.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka

stk/ ulb/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 2 dyktator_kaczka

A kto Wam każe zbroić się na potęgę i napadać na inne kraje panie Trump ?

! Odpowiedz
4 3 dyktator_kaczka

Trump to totalny idiota. Niemcy kierują się swoim narodowym interesem i dlatego kupują tani i dobry jakościowo rosyjski gaz, a PIS-uary dawno sprzedały polski interes narodowy Amerykanom.

! Odpowiedz
9 10 ajwaj

Polypologi ciesza sie z kazdego cienkiego numeru marketingowego Trumpa :)
W 2. rozmowie Merkel stwierdzlla, ze gaz beda brali i kropka - rurociag sie buduje

! Odpowiedz
9 8 ajwaj

PISy-PL nie wolno kupic :)
A zima idzie, skutki kazdy zpbaczy w kieszeni + energia w calosci wzosnie 2x
Ceny nie sa tajemnica > codziennie sa podawane na gaz ziemny i z butli

! Odpowiedz
7 4 ajwaj

I wegiel nie pomorze :)
""W efekcie cena węgla australijskiego w porcie Newcastle w ciągu miesiąca wzrosła o ponad 8 USD/t, w końcu czerwca osiągając poziom 117,26 USD/t - najwięcej od sześciu lat. To aż o 130 proc. więcej niż w 2016 r., kiedy indeksy oscylowały na poziomie 50 USD/t. ""

http: //biznes.interia.pl/wiadomosci/news/analiza-arp-swiatowe-ceny-wegla-energetycznego-w-czerwcu,2578674,4199

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
19 21 mgs3

Jak to ktoś ładnie napisał Unia licząca 550 mln ludzi, chce żeby USA liczące 300 mln, broniły ją przed Rosją mającą 150 mln ludzi. Oj Niemcy tak dalej te spodnie rurki kupujcie sobie w tym waszym vege świecie lewackim, a jak przyjdą Rosjanie to może ich puścimy prosto do was.
Wtedy oduczycie się tych swoich proputinowskich tęsknot-migiem:)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 po_co

Mnie tylko wkurza, że przez 30 lat nie potrafiliśmy zbudować silniejszego państwa. Silniejszego politycznie niekoniecznie militarnie.
Zamiast myśleć perspektywicznie to jako naród dajemy się na każdym kroku podpuszczać, efekt jest taki że kłócimy się wewnętrznie o pierdoły o to czy ktoś ma bardziej lewicowe czy prawicowe poglądy co doprowadza wręcz do czynnej agresji, a tymczasem sąsiedzi budują omijające nas rurociągi (blokując jednocześnie nasze inwestycje na Bałtyku), przegłosowują limity emisji gazów, obcinają nam budżety, ingerują w wewnętrzne sprawy państwa (patrz walka o Polskie sądy albo o IPN).

Ostatnie lata to popis głupoty albo naiwności w wykonaniu nas Polaków. Jedni za PiS inni za PO, a efekt jest taki że ściągamy do siebie kolejne zagraniczne delegacje które mają rozwiązywać nasze spory. Szlag mnie trafi, a na wyborach frekwencja 40% - to w końcu chcemy zmian czy nie ?
Niech sobie Niemiec, Francuz i Belg sprzątają na własnym podwórku, a we własnym kraju poradzimy sobie razem tylko trzeba iść na wybory.

W mieście skąd pochodzę przez lata ludzie narzekali na prezydenta dla którego nie było alternatywy, to jest małe miasto do 100 tys. mieszkańców więc partie niespecjalnie interesowały się kandydatami ale w końcu ludzie powiedzieli dosyć, założyli lokalną inicjatywę i dzisiaj na stołku siedzi prezydent którego popiera ogromna większość mieszkańców, w radzie miasta zasiadają osoby które cieszą się zaufaniem i poparciem. Da się ? Obyło się bez walki, burd, obelg wystarczyło aby ludzie się zdecydowali i zabrali sprawy we własne ręce.
Układy i układziki nie podziałały bo nikt nie chciał ryzykować własnych interesów w sytuacji gdy miasto jednogłośnie mówi - STOP.

Chciałbym takie STOP usłyszeć w sejmie, pozbyć się absolutnie wszystkich którzy mieli jakikolwiek kontakt z poprzednim ustrojem, wszystkich tych którzy rzekomo go obalali i z biedaków przerodzili się w milionerów - również. Cytując (niedosłownie) klasyka "jeżeli wśród nich znajdzie się jeden sprawiedliwy to schowa dumę do kieszeni i zrezygnuje dla dobra Polski" - kij ma dwa końce.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 14 mgs3

Nie wierzę! Ajwaj i open minder, czy jak się tam teraz zwie urlop mają w swojej trolskiej fabryce.
Tu o gazie, Rosji a oni nie spamują.
Cud!

! Odpowiedz
7 8 wektorwg

Troluje tylko pod innym artykułem, mają kiepski net, więc muszą oszczędzać

! Odpowiedz
11 24 wektorwg

Pewnie 16 lipca będzie klepał Putina po plecach i opowiadał jak to
on powinien uczestniczyć w rządzeniu światem (G7)

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,1% XII 2018
PKB rdr 5,1% III kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,2% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 274,95 zł XII 2018
Produkcja przemysłowa rdr 6,1% I 2019

Znajdź profil