Trump: Nie było żadnej zmowy z Rosjanami

Komentując zeznania swego b. doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Michaela Flynna, który przyznał się do złożenia fałszywych zeznań ws. kontaktów z Rosjanami, prezydent USA Donald Trump powiedział w sobotę, że nie było "żadnej zmowy" między jego ekipą a Kremlem.

(fot. Mikhail Metzel / TASS)

Flynn przyznał się w piątek do złożenia fałszywych zeznań w sprawie kontaktów w 2016 roku z ówczesnym ambasadorem Rosji w USA Siergiejem Kislakiem; FBI przesłuchało go w tej sprawie w styczniu.

Byłego doradcę Trumpa, który był też bardzo zaangażowany w jego kampanię wyborczą, oskarżył prokurator specjalny Robert Mueller, badający sprawę ingerencji Rosji w wybory w USA oraz ewentualnej zmowy sztabu Trumpa z przedstawicielami Kremla; jego zespół poinformował w piątek, że wysokiej rangi przedstawiciel ekipy Trumpa, odpowiedzialnej za przejęcie władzy w Białym Domu, omawiał z Flynnem sprawy, które miał on poruszyć w rozmowie z Kislakiem.

Wkrótce potem Bloomberg, a potem NBC News i CNN podały, że to Jared Kushner, doradca i zięć Trumpa polecił w 2016 roku Flynnowi skontaktować się z Rosjanami.

Trump powiedział jednak w sobotę dziennikarzom, że nie jest zaniepokojony przyznaniem się Flynna do winy.

Kushner nakazał Flynnowi skontaktowanie się z przedstawicielami rosyjskich władz w związku z planowanym głosowaniem nad rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczącą Izraela. Jak podaje "The Hive", nalegał też, by skontaktował się z wszystkimi przedstawicielami Rady, by w jakiś sposób zapobiec potępieniu Izraela za budowę nowych osiedli na terenach arabskich, na co zgodziła się administracja Baracka Obamy, pozwalając swej delegacji wstrzymać się od głosu.

O interwencję w tej sprawie miał zabiegać sam premier Izraela Benjamin Netanjahu. Flynn rozmawiał z Kislakiem 22 grudnia i nalegał, aby Rosja zablokowała bądź opóźniła głosowanie nad rezolucją potępiającą.

W innej rozmowie z ówczesnym ambasadorem Flynn zabiegał o złagodzenie reakcji Kremla na wydalenie z USA rosyjskich dyplomatów przez administrację Baracka Obamy, przed przekazaniem władzy Trumpowi. Flynn prosił Kislaka, by Kreml "nie eskalował sytuacji" i "nie odwzajemnił" tych sankcji.

O zabiegach tych wiedzieli najważniejsi członkowie zespołu Trumpa, który przygotowywał przejęcie władzy - podkreślają "Economist" i "New York Times".

Próby ingerowania w politykę zagraniczną urzędującego prezydenta lub torpedowania jej są niezgodne z prawem i zakazane przez tzw. Ustawę Logana.

ABC News przeprasza za "poważny błąd" w relacji ze sprawy Flynna

Stacja ABC News przeprosiła za swój "poważny błąd" w piątkowej relacji ze sprawy Michaela Flynna, byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Donalda Trumpa, i zawiesiła odpowiedzialnego za ten materiał dziennikarza.

"Głęboko żałujemy i przepraszamy za poważny błąd, który popełniliśmy wczoraj" - oświadczyła w sobotę ABC News. Stacja poinformowała, że jej dziennikarz śledczy Brian Ross, który przygotował relację, został zawieszony na cztery tygodnie, za które nie otrzyma wynagrodzenia.

Podczas relacji "na żywo" Ross powiedział, powołując się na osobę z bliskiego otoczenia Flynna, że jest on skłonny zeznać, że podczas kampanii prezydenckiej Donald Trump nakazał mu skontaktować się z Rosjanami. "Później ustaliliśmy, że informacja była błędna i poprawiliśmy swój błąd" - podkreśliła stacja w swym oświadczeniu i poinformowała, że źródło, na które wcześniej się powoływała, wyraźnie stwierdziło, że Trump, już po wyborach, raczej prosił Flynna i niewielką grupę innych doradców, by pomogli znaleźć sposób na naprawę stosunków z Rosją.

fit/ mc/ sp/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 22 ajwaj

PISo-PAPa > klon CNN :)
fake nr. xxxx juz sprostowany

! Odpowiedz
0 4 antypropaganda

co? przecież liberalno lewicowym klonem CNN jest TVN. Więc twoje porównanie kompletnie chybione. Obie te stacje są liderami w produkcji fake newsów.

! Odpowiedz