Trump: Najnowszy test rakiet Korei Północnej nie złamał żadnych porozumień

Podczas szczytu G7 w Biarritz prezydent USA Donald Trump oświadczył w niedzielę, że jest niezadowolony z powodu przeprowadzenia w sobotę przez Koreę Północną kolejnego testu rakiet balistycznych, ale zastrzegł, że ta próba rakietowa nie złamała żadnych porozumień.

"Nie jestem z tego zadowolony, ale powtarzam, że (test) nie był naruszeniem jakiejkolwiek umowy" - odpowiedział Trump na pytania dziennikarzy.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że innego zdania jest premier Japonii Shinzo Abe. Ocenił on, że sobotnie próby rakietowe Pjongjangu były sprzeczne z rezolucjami ONZ.

W sobotę rano Korea Płn. przeprowadziła kolejną już w ostatnich tygodniach próbę rakietową. Armia Korei Płd. poinformowała, że Pjongjang wystrzelił dwie rakiety balistyczne krótkiego zasięgu, które przeleciały około 400 km i spadły do Morza Japońskiego. Pjongjang podkreśla, że najnowsze testy są reakcją na wspólne manewry wojsk USA i Korei Płd. Według północnokoreańskiej państwowej agencji KCNA sobotni test "super-dużej wielofunkcyjnej wyrzutni rakiet" nadzorował osobiście przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un.

Trump w niedzielę ponownie powiedział, że "prawdopodobnie ponownie spotka się" z Kim Dzong Unem.

Ponadto przed rozmową z Abem na marginesie szczytu G7 Trump powiedział dziennikarzom, że możliwe jest, iż do końca trwania spotkania w Biarritz będzie jasne, czy oba kraje zawrą nową umowę handlową. "To duża umowa z Japonią, możliwe, że do końca tego spotkania będzie wiadomo, czy zostanie załatwiona" - mówił amerykański przywódca. Wcześniej tego dnia mówił, że oba kraje są "bardzo blisko" poważnego porozumienia handlowego z Japonią, nad którym pracują od pięciu miesięcy. Abe powiedział z kolei, że liczy na produktywne rozmowy.

Również w niedzielę Trump podkreślił, że obecnie nie przewiduje podjęcia kolejnych kroków przeciw Pekinowi. W piątek ogłosił zwiększenie stawek celnych na import z Chin; była to reakcja na ogłoszone wcześniej tego dnia przez rząd w Pekinie cła odwetowe na amerykańskie towary o wartości 75 mld USD.

Szczyt w Biarritz rozpoczął się w sobotę i potrwa do poniedziałku. Udział w nim biorą przywódcy USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Japonii, Włoch i Kanady oraz UE. Liderzy rozmawiają o wyzwaniach w dziedzinie gospodarki, polityki zagranicznej i ochrony środowiska, a przewodnim tematem szczytu jest zwalczanie nierówności. (PAP)

ulb/ agz/

arch.

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil