Trump: Jesteśmy głupcami, że płacimy za ochronę Niemiec

Na tydzień przed szczytem NATO prezydent USA Donald Trump skrytykował Europę za jej politykę handlową i wydatki na obronność. Na wiecu w stanie Montana ocenił, że Amerykanie są "głupcami", że płacą za ochronę Niemiec, i skrytykował Berlin za umowę gazową z Rosją.

(fot. Yves Herman / Reuters)

W czwartkowym przemówieniu Trump oznajmił, że "powie NATO, by zaczęło spłacać swoje rachunki". "USA nie będą zajmowały się wszystkim" - zaznaczył. Przypomniał, że jego państwo wydaje ok. 4 proc. PKB na obronność; to próg, od którego daleko są przeznaczające na ten cel ok. 1,5 proc. PKB Niemcy.

Powiedziałem niemieckiej kanclerz Angeli Merkel, że "chronimy was i to oznacza o wiele więcej dla was", gdyż "nie wiemy, ile ochrony otrzymujemy (...)" - mówił Trump.

"(Niemcy) zawierają umowę na ropę i gaz z Rosją, gdzie płacą miliardy USD Rosji. Chcą ochrony przed Rosją, a płacą miliardy USD Rosji" - mówił. "I my jesteśmy głupcami, którzy za to wszystko płacą" - dodał.

Stany Zjednoczone są przeciwne budowie Nord Stream 2. Gazociąg ten ma biec na dnie Bałtyku równolegle do uruchomionego w roku 2011 rurociągu Nord Stream i pozwolić na bezpośrednie przesłanie z Rosji do Niemiec w sumie do 110 mld m sześc. gazu rocznie.

W przemówieniu Trump odniósł się również do sporów handlowych między Unią Europejską i USA, zwracając uwagę na deficyt handlowy jego państwa ze Wspólnotą. "Zabijają nas w handlu, zabijają nas w innych sprawach. Uniemożliwiają nam prowadzenie biznesu w Europie, ale sprzedają nam swoje Mercedesy i BMW" - ocenił.

Administracja amerykańska 1 czerwca wprowadziła cła na wyroby ze stali i aluminium. Mimo wielu rozmów Komisji Europejskiej nie udało się przekonać Waszyngtonu do wyłączenia UE z tych restrykcji. 22 czerwca na terenie Wspólnoty wprowadzono cła odwetowe wobec USA.

Szczyt NATO w Brukseli zaplanowany jest na środę i czwartek. 16 lipca w Helsinkach ma dojść natomiast do spotkania Trumpa z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. (PAP)

mobr/ mc/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 wiesenthal

Nie widzę sensu, by kontemplować o zaborach, bo poniekąd to nasza polityka doprowadziła do tego stanu rzeczy. Tym bardziej, że kilkaset lat temu to zazwyczaj ilość posiadanej ziemii stanowiła o bogactwie lub biedzie. Stąd każdy rozwijający się kraj chciał poszerzać swój areał.
Amerykanie mogą kupować swoje wynalazki typu cadillac zamiast niemieckich mercedesów, jednakże o wyborze konsumentów stanowi konkurencyjny rynek. Jankesi nie powinni tak narzekać, o blokowaniu ich przedsiębiorstw, bo z tego co mi wiadomo to wszyscy używamy widowsa lub jabłka, to samo tyczy się finansjery. Nie spotkałem się, też że szczególnym traktowaniem przemysłu lotniczego, a ostatnie doniesienia bardziej biją w ich klarownosc. Amerykanie zmuszają do zwiększenia wydatków na obronność że względu na to, że są największym producentem uzbrojenia i to czysty pieniądz. Już od końca II wojny światowej to właśnie oni nalegali na unie i zbrojenie Niemiec, bo gdyby niemiecki przemysł posiadł rosyjskie zasoby i na odwrót to Europa stanowilaby siłę nie do pokonania. A tymczasem szwaby się nie zbroja, z ruskimi żyją w zgodzie, a i na jankesach oparty jest system tego NIBY ladu. Ot Po prostu prowadzą sprawną politykę i starają się zyskać gdzie się da. Nam nie pozostaje nic innego, niż cichutko tuptac za nimi, bo z ich dobrobytu przez ostatnie 14 lat trochę nam skapnelo.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
31 38 antonicaracal

Coś jeszcze o tym poziomie intelektualnym:
Dziś jadę sobie spokojnie ulicą w Gdańsku i co widzę? Przede mną wypasiony suv z numerem rejestracyjnym " BASIA " , państwo: S ...
I co tu dużo dyskutować o poziomie czy inteligencji tego społeczeństwa.
the_mind_renewed ma 100% racji !

! Odpowiedz
29 65 clex

Powodem zaborow byl konserwatyzm myslenia. Zapatrzenie w prseszlosc, hamowanie wszystkich reform i klientelizm szlachty, przez co panstwo upadlo. Przypomne, ze panszczyzne zniesli zaborcy. Tego typu myslenie w dalszym ciagu dominuje i dlatego bedzie trudno gonic zachod. Dla polaka przeszlosc i jego wlasny interes sa wazniejsze niz przyszlosc i interes spoleczny.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
26 105 wektorwg

Jako Polak jestem przeciwnikiem żeby Niemcy się zbroili. To się zawsze dla Nas źle kończy!
Niech sobie dalej produkują samochody!

! Odpowiedz
59 64 the_mind_renewed

Z zachodem nigdy się nie zrównamy bo nasz poziom intelektualny nam na to nie pozwala i zawsze się sprzedamy za srebrniki zachodowi. Zobaczcie ilu bogaczy nagle się pojawiło a dawniej to całe pokolenia musiały na bogactwo pracować, dzisiaj nasi bogacze pochowali się w przepastnych willach i sterują głuptakami w protestach na ulicach aby złość narodu nie obrzuciła się przeciwko nim.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
49 85 silvio_gesell odpowiada the_mind_renewed

Nie. Jedynym powodem dlaczego zachód nas wyprzedził są zabory i inwazje, które stosowali wobec Polski sąsiedzi od prawie 250 lat. Poziomem intelektualnym nie odbiegamy.

! Odpowiedz
10 67 pull_up odpowiada silvio_gesell

Mądrzy i głupi są wszędzie. Ale różnica między nami a Zachodem jest taka, że oni mają po prostu mądrzejszych i działających w ich interesie rządzących.

U nas nasi cynicy wmówili urabiali społeczeństwo aż w końcu udało im się wmówić ludziom, że za ich biedę odpowiadają Niemcy, Francja, Wielka Brytania i ich kolonializm. Prawdziwa wina leży po stronie naszego głupiego niestety społeczeństwa, które dopuszcza tych cwaniaków do stołków od 30 lat.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 34 pull_up odpowiada silvio_gesell

No i tradycyjnie: wstań z kolan. Cały czas na nich jesteś.

! Odpowiedz
7 45 antonicaracal odpowiada pull_up

RACJA ! Z tym,że dodać należy tu jeszcze Rosję ...
Co do tej mądrości, to jeszcze dwa przykłady:
- Wystarczy posłuchać reklam, aby sobie uzmysłowić za jakich idiotów się nas uważa ...
- Polska jest około 10 x większa, o 10 x większym liczebnie społeczeństwie jak Izrael ,
no i jak na takie państwo mamy więcej jak 10 razy mniej NOBLISTÓW jak Izrael...
No ale winni są ci z Moskwy, Paryża,Berlina i Brukseli + zabory...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 32 pull_up odpowiada antonicaracal

Z Rosją polemizowałbym. Zarówno Zachód jak i Rosja nie są co prawda naszymi przyjaciółmi (tak jak Węgry, hehe), ale Zachód nie jest też wrogiem. O Rosji nie można tego powiedzieć.

! Odpowiedz