Trump: Jestem pewien, że Hongkong i Chiny porozumieją się

Jestem pewien, że Hongkong i Chiny zdołają się porozumieć - powiedział w środę prezydent USA Donald Trump na początku spotkaniu z prezydentem RP Andrzejem Dudą, komentując trwające w Hongkongu masowe protesty i zamieszki.

Trump pytany przez dziennikarzy o sytuację w Hongkongu, ocenił, że demonstracje były bardzo duże. "To był milion ludzi. To największa demonstracja jaką widziałem w życiu" - podkreślił. "Rozumiem powód, dla którego odbywają się demonstracje, ale jestem pewien, że to rozwiążą. Mam nadzieję, że porozumieją się z Chinami" - powiedział.

Milion osób, do czego nawiązywał Trump, to podawana przez organizatorów liczba uczestników niedzielnego protestu przeciwko nowelizacji prawa ekstradycyjnego w Hongkongu. Policja wprawdzie szacowała liczbę demonstrujących na 240 tys., ale i tak obserwatorzy oceniali to jako największy marsz protestu w Hongkongu od przekazania go Chinom przez Wielką Brytanię w 1997 roku.

Portal Taiwannews podaje, że według przecieków z Pekinu prezydent Chin Xi Jinping rozważa stłumienie protestów za pomocą wojska. Mieszkańcy Hongkongu obawiają się, że może się powtórzyć "krwawa masakra, do jakie doszło (na placu) Tiananmen 30 lat temu" - pisze Taiwannews.

Hongkońska policja przy użyciu gazu łzawiącego i gumowych kul wypchnęła wcześniej w środę z bezpośredniej okolicy budynków rządowych tysiące osób protestujących przeciwko zmianom mającym umożliwić ekstradycję do Chin kontynentalnych. Obserwatorzy spodziewają się kolejnych starć. Pojawiły się doniesienia o 22 osobach przewiezionych do szpitali z obrażeniami.

Demonstranci domagają się wycofania przez władze projektu nowelizacji prawa ekstradycyjnego, który m.in. umożliwiłby przekazywanie podejrzanych w sprawach kryminalnych władzom Chin kontynentalnych. Według przeciwników ustawy zagraża ona wolności mieszkańców Hongkongu, a Pekin może z niej korzystać w celu ścigania krytyków absolutnej władzy Komunistycznej Partii Chin (KPCh).

Mimo protestów władze Hongkongu deklarują, że nie wycofają projektu noweli. Drugie czytanie ustawy, które miało się odbyć w środę, przełożono jednak na nieokreślony termin. (PAP)

fit/ bjn/

arch.

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil