Trump: Dolar jest bardzo silny

Dolar jest bardzo silny, Fed powinien obniżyć stopy proc. - stwierdził w rozmowie z CNBC prezydent Donald Trump, uczestniczący w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. I zapowiedział, że po uporaniu się z Chinami, nadszedł czas, by wziąć się za Europę.

(fot. Jonathan Ernst / Reuters)

Trump po raz kolejny skarżył się na Fed i stojącego na jego czele Jerome'a Powella. - Fed podniósł stopy zbyt szybko i nie obniża ich wystarczająco szybko. (...) Teraz je obniżyli, ale zbyt późno. A w innych krajach mają negatywne stopy proc., negatywne w pozytywnym sensie. Faktycznie zarabiają na tym, że pożyczają [od innych - red.] pieniądze - powiedział.

- Jesteśmy globalnym liderem. Mamy dolara i dolar jest bardzo silny (...) Płacimy wyższe odsetki niż inne kraje przez Fed. gdybyśmy płacili mniej, spłaciłbym dużo długu - dodał. Pytany, czy stopy proc. są na odpowiednim poziomie, stwierdził, że jego zdaniem powinny zostać obniżone, ponieważ dolar jest "bardzo, bardzo silny". A to szkodzi przemysłowi, bo trudniej mu sprzedawać towary za granicą, gdyż są relatywnie droższe.

"Fenomenalna" umowa z Chinami

- Umowa z Chinami jest dla nas świetna - zapewnił prezydent USA. Jest też ważna dla Chin, bo "ich łańcuchy dostaw były zrywane". - Wykorzystywali nasz kraj przez 30 lat i ja nie zamierzałem dalej na to pozwalać - dodał. - Cła nadal są nałożone, więc nadal mam silną pozycję negocjacyjną. I tak, wkrótce zaczniemy negocjacje drugiej fazy [umowy - red.].

Trump podkreślił, że relacje Stanów Zjednoczonych z Państwem Środka są prawdopodobnie najlepsze w historii, a jego osobiste relacje z Xi, dożywotnim prezydentem, wyjątkowe.

Czas na Europę

Prezydent USA zapowiedział również negocjacje z "Europą". - Przez wiele lat Unia Europejska  wykorzystywała nasz kraj. I powiedziałem im, że nie może tak być dalej - powiedział Trump.

- Chciałem najpierw skończyć [negocjacje - red.] z Chinami. Nie chciałem zajmować się Chinami i Europą jednocześnie. Teraz sprawa Chin jest załatwiona, a ja spotkałem się z nową szefową Komisji Europejską, która jest wspaniała. Mieliśmy świetną rozmowę. Ale powiedziałem: słuchaj, jeśli czegoś nie dostaniemy, podejmę działania - bardzo wysokie cła na samochody i inne rzeczy, które trafiają do nas - dodał.

- Mówiąc to, nie chcę, żeby nasza widownia się denerwowała. Zawrzemy umowę, ponieważ muszą [UE - red.]. Muszą. Nie mają wyboru. Przez wiele, wiele lat mieliśmy ogromny deficyt. Ponad 150 mld dol. z Europą. Jean-Claude [Juncker, poprzedni szef KE - red.] był moim przyjacielem, ale nie dało się z nim dogadać (...) Teraz weźmiemy się za Europę. Miałem bardzo dobrą rozmowę. Byłbym zaskoczony, gdybym musiał nałożyć cła - podsumował wątek Trump.

W wielowątkowej rozmowie z CNBC prezydent Trump mówił m.in. o kondycji amerykańskiej gospodarki, polityce pieniężnej Rezerwy Federalnej, relacjach handlowych z Chinami, Unią Europejską i sąsiadami, a także o giełdach i kilku spółach. tj. Apple, Facebook czy Tesla oraz ich szefach. Stwierdził, że słyszał o planach startu w wyborach prezydenckich Marka Zuckerberga, ale "nie byłoby to zbyt straszne", a Elona Muska nazwał jednym z wielkich geniuszy i zaznaczył, iż USA "muszą chronić swoich geniuszy".

MKa

Źródło:
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
42 38 mooooo

My chcemy trumna my poddani on naszym Królem on nasz pan ?? Tak oto powinnismy śpiewać na cześć naszego pana zbawiciela naszego króla jegomościa zza oceanu któremu 75 lat po wojnie brakuje ryżu w misce aby naród wykarmić ! Och panie nasz z USA padamy na kolana i oddajemy ci nasze zarobki i składamy daniny bądź błogosławiony ty i twoje pola naftowe ,, wypad dziadu !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
39 21 ajwaj

A Zuckenberg i Musk bez maski juz na Marsie?
Moga sie podszkolic kal-boje u kowala=kuznieca pod Moskwa:

""W 2020 r. Planowane jest wysłanie sześciu silników RD-180 do Stanów Zjednoczonych w celu wykorzystania ich w kosmicznych pojazdach nośnych Atlas-5.

Materiały opublikowane na stronie internetowej zamówień publicznych wskazują, że Energomash zamierza ubezpieczyć roczny transport silnikowy silników rakietowych z Chimki, gdzie ma siedzibę Energomash, na lotnisko Szeremietiewo, informuje RIA Novosti.""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
33 19 ajwaj

Prez. Trump ciezko skaleczy gosp. UE, dolozy sie dodatkowo do Sorosiat z fejkem CO2
Z UE powaznie malo kto w swiecie rozmawia. Np. byla komunistka Federica Mogherini, czy ginekolog KE Von der Leyen nie calkiem spelnia oczekiwania w swiecie itd.

Wlasnie znowu bez UE, dzis:
""USA wzywa Chiny do przyłączenia się do rozmów z Rosją na temat broni nuklearnej
Prezydent USA Donald Trump powiedział w zeszłym roku, że omawia nową umowę o ograniczeniu broni jądrowej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i ma nadzieję rozszerzyć ją na Chiny""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 21 jarunia

oj będzie duża emisja gazów cieplarnianych i mokrych baków w pup przewielebnych Europejczyków. Po-leci Po nogawkach

! Odpowiedz
27 30 jag63

A w listopadzie będą wybory w USA i bęc, bye-bye panie Trump.
A może nawet i przed wyborami wyślą go do diabła.

! Odpowiedz
7 25 specjalnie_zarejstrowany1

a ja mysle ze Twoj horoskop w listopadzie bedzie mowil zebys sie przygotowal(a) na zaskoczenia

! Odpowiedz
19 38 eresan

Gdzie jest jego lekarz? i kaftan?

! Odpowiedz
18 41 bangladesznadwisla

Wyjątkowy gnój

! Odpowiedz
9 15 prs

Trump - samiec alfa.
Da jeszcze czadu.

! Odpowiedz
2 13 kropax

Podobno tego samca żona nie chce nawet dotykać.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
EUR/USD -0,10% 1,1028
2020-03-31 04:49:00
USD/PLN 0,61% 4,1314
2020-03-31 04:49:00
EUR/PLN 0,42% 4,5562
2020-03-31 04:48:00
CHF/PLN 0,44% 4,3004
2020-03-31 04:49:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil