Trump: Ceny ropy są za wysokie

Amerykański prezydent w prostych słowach przedstawił swój stosunek do państw OPEC. Naftowy kartel obradował będzie już w przyszłym tygodniu.

- Ceny ropy są za wysokie – napisał na Twitterze Donald Trump, kierując ostrze swojej krytyki w kierunku OPEC.

Wpis amerykańskiego prezydenta nie spowodował wyraźnej reakcji rynku ropy. Za baryłkę brent zapłacić trzeba blisko 76 USD, ropa WTI kosztuje natomiast 66 USD.

Kliknij, aby przejść do notowań
Kliknij, aby przejść do notowań (Bankier.pl)

Ceny „czarnego złota” wciąż są na znacznie niższym poziomie niż w maju w obliczu zapowiedzi, że Arabia Saudyjska i Rosja mogą dążyć do zwiększenia produkcji. Decyzje na ten temat mogą zapaść na spotkaniu OPEC Plus 22 i 23 czerwca w Wiedniu. Analitycy podają, że Rosja już rozpoczęła przygotowania do zwiększania produkcji. Z saudyjskimi i rosyjskimi planami zwiększenia podaży nie zgadzają się Iran i Wenezuela, do których we wtorek dołączył Irak. Oczywiście warto pamiętać, że zaledwie 12 miesięcy temu baryłka ropy brent kosztowała mniej niż 50 dolarów.  

Prognozy w górę

Na inwestorów wpływ mogą mieć także długoterminowe prognozy. Agencja ratingowa Fitch podwyższyła szacunki cen baryłki ropy naftowej na 2018 rok do 70 USD (brent) i 65 USD (WTI). Poprzednio przeciętna cena baryłki brent wg Fitch w 2018 roku miała wynieść 57,5 USD, a dla WTI szacowano 55 USD.

Agencja podwyższyła także prognozy cenowe dla ropy na 2019 rok, do 65 USD dla brent (z 57,5 USD poprzednio) i 60 USD dla WTI (z 55 USD poprzednio).

"Rewizja wynika z uwzględnienia silnych zwyżek cenowych od początku roku, spadku produkcji surowca w Wenezueli oraz dalszego napięcia geopolitycznego na linii USA - Iran, a także wzrostu globalnego popytu na ropę" - napisano w raporcie.

"Trudno jest przewidzieć wynik szczytu OPEC, ale zakładamy, że wszelkie wzrosty produkcji (ropy - PAP) będą stopniowe i rozważne, aby uniknąć ewentualnej nadwyżki po stronie podażowej" - napisano.

Analitycy Fitch nie zrewidowali prognoz na 2020 rok, pozostawiając poprzednie szacunki na poziomie 57,5 USD dla baryłki brent i 55 USD dla WTI.

MZ/PAP

Źródło: Bankier24
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 search

Niech kopie swoja rope i sprzedaje po 10 baksow za barylke. Podchodzi ze Ruskie i Arabowie to idioci. To woda na ograniczenie wydobycia i wzrost cen.Cla na rope panie Tramp nalozyc tak 50% i wesprzec swoich producentow.

! Odpowiedz
1 7 niepelnosprawny_org

he he nastepna pozycja w "konstytucji Trumpa", idzie jak buldozer, tak jak go zapowiadali, taki po prostu jest, radykalny, o co wielu zawsze sie balo...

! Odpowiedz
9 7 rttyuiop

no to teraz już sobie możemy tylko pomarzyć o spadku cen benzyny...., sam doprowadził do takich cen a teraz jeszcze OPEC nu mos utrze za cwaniakowanie.....

! Odpowiedz
10 10 ajwaj

Inflacja w USA sie zwieksza-paliwo drogie :)
Zawsze mozna "lupki" (US gaz i rope) sprzedawac za 1/2 ceny, sa i tak deficytowe i bln. $$$ dlugów :)

Kij ma 2 konce - dowalili kal-boje Wenezueli, Irakowi, Syrii, Libii, Rosji itd., no i maja

! Odpowiedz
4 15 dzyszla

Niech cła wprowadzi - przecież to remedium na wszelkie jego problemy

! Odpowiedz
17 10 the_mind_renewed

Świat w zasadzie niepostrzeżenie dostał się pod panowanie NWO (patrz spotkanie G7)
Gdzie na Trumpa jako przeciwnika posypały się gromy że sprzeciwia się pokojowi i nowemu ładowi na świecie. A zdemoralizowany Hollywood ustami De Niro krzyknął ze sceny: "Piep***ć Trumpa!. Z Europą ta koteria zrobila już co chciała.
https://www.youtube.com/watch?v=1zNr8Pf1QkY

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 10 ajwaj

Obciach G7 to koniec "zachodu" = panika w kurniku kompradorów deep state
A wlasciwie G5 + Trump + Italia

! Odpowiedz
3 3 rttyuiop

tja, trampek to mesjasz który zstąpił na ziemię by uratować świat przed nwo

! Odpowiedz
15 8 john-eire

Wow,Trump wreszcie napisał coś który jest rzeczywiście prawdy.

! Odpowiedz