Trudny start drugiego etapu PPK. Średnie firmy są w lesie z przygotowaniem

2020-03-04 06:23
publikacja
2020-03-04 06:23

Mniej niż połowa pracowników średnich firm mówi, że pracodawca nie przedstawił im dotąd informacji o PPK - pisze środowa "Rzeczpospolita".

/ fot. ShotPrime Studio / Shutterstock

"Pracownicze plany kapitałowe, czyli nowy państwowy program dodatkowego oszczędzania na czas emerytury, nie mają łatwego startu. Rząd chciałby, aby docelowo uczestniczyło w nim 75–80 proc. z 11,5 mln uprawnionych do tego pracowników. W pierwszym etapie, który objął największe firmy, do programu zapisało się jedynie 39 proc. pracowników. Z początkiem tego roku ruszył drugi etap PPK. Objął 20 tys. średnich firm. Jak przyznaje Polski Fundusz Rozwoju, który nadzoruje wdrażanie PPK, tu udział pracowników może być nieco niższy niż w dużych firmach" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Jak pisze dziennik, to dlatego, że mniejsze firmy nie mają tak rozbudowanych kadr do obsługi pracowników i po prostu mogą mieć więcej problemów z uruchomieniem programu. Według "Rz", zdają się to potwierdzać wyniki badania społecznego, do którego dotarł dziennik.

"Przeprowadziła je Agencja Badawcza PBS na zlecenie PKO TFI wśród pracowników średnich przedsiębiorstw. Okazuje się, że ponad dwie piąte takich firm nie zaczęło jeszcze rozmów o PPK z pracownikami. Tymczasem w porozumieniu z nimi powinny wybrać instytucję finansową, z którą uruchomią PPK. Czasu na taki wybór jest już bardzo niewiele" - czytamy. I jak dodaje, powinien nastąpić przed końcem marca. Przed końcem kwietnia firma musi podpisać z wybraną instytucją umowę o zarządzanie PPK.

"Rz" podaje, że badanie PBS pokazuje, że wiedza o PPK wśród pracowników średnich firm jest słaba. Połowa z nich przyznaje, że wie o tym programie niewiele, a 33 proc. kojarzy jedynie jego nazwę.(PAP)

aop/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Komentarze (9)

dodaj komentarz
edwinn
Dla mnie ppk to świetna inicjatywa, bo niewielkim kosztem można odłożyć sporo środków. Duża w tym zasługa wpłat od pracodawcy, co znacznie zwiększa ilość zebranych środków.
kiniaa
PPK to ciekawy pomysł jak przy minimum wysiłku i kosztów osiągnąć całkiem spore finanse jako dodatek do emerytury. Mamy dodatek od pracodawcy, panstwa, więc warunki do oszczędzania są całkiem ciekawe.
sawkaa
PPK w dzisiejszych czasach to niezbędne narzędzie, bo społeczeństwo się starzeje i dla polskiej gospodarki ciężko było by zapewnić pensje na dobrym poziomie, dla coraz większego grona odbiorców. Tutaj sami sobie możemy zapewnić odpowiedni poziom.
zwyciezca12
To chyba dobrze ze wprowadzono takie rozwiazania
molenda333
Oczywiście że dobrze wiele osób nie ma żadnych oszczędności a ppk pozwoli na dodatkowe oszczędzanie pieniędzy na przyszłośc. Teraz fakt przesunięto na jesień wdrazanie ppk w mniejszych firmach. Ale taka akurat teraz sytuacja.
serina
Teraz druga faza wdrożenia PPK będzie przesunięta na jesień wieć firmy będą miały więcej czasu na jej wprowadzenie.
anty12
Proponuje wejsc na strone rzadowa i wszytko jest. Pracodawca ma wazniejsze rzeczy na glowie niz klepanie tego samego comozna przeczytac na stronie. ALe na tym polega socjalizm. Produktuwnosc sie nie liczy tylko klepanie wierszykow na pamiec jak w podstawowce.
xazoir
Jednak wolę, żeby te pieniądze trafiały bezpośrednio do mnie, a nie ponownie pod Rządowym butem ;)
zenonn
Pracownicy mają pretensje do kogo? O PPK bredzą w masmediach od dawna. Każdy kogo to dotyczy mógł się dowiedzieć, pogadać ze znajomymi. Nie wie? Nie poinformowano? Biedactwo. ojojojojoj

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki