REKLAMA

Trudna sytuacja młodych Hiszpanów. Wielu 30-latków wciąż mieszka z rodzicami

2023-11-19 08:00
publikacja
2023-11-19 08:00

Co czwarty obywatel Hiszpanii w wieku od 30 do 34 lat w dalszym ciągu mieszka wspólnie ze swoimi rodzicami, wynika z przeprowadzonego na terytorium tego kraju badania autorstwa ekspertów z wyższej szkoły biznesu Esade w Barcelonie oraz fundacji im. Friedricha Naumanna.

Trudna sytuacja młodych Hiszpanów. Wielu 30-latków wciąż mieszka z rodzicami
Trudna sytuacja młodych Hiszpanów. Wielu 30-latków wciąż mieszka z rodzicami
fot. Victoriano Izquierdo / / Unsplash

Jak odnotowano w badaniu, w Hiszpanii odsetek osób w wieku 30-34 lat mieszkających z rodzicami sięga obecnie poziomu 26,5 proc.

Według badania przeprowadzonego na grupie 1526 osób większość młodych Hiszpanów decyduje się na opuszczenie domu swoich rodziców w wieku 28 lat.

Dla 66 proc. uczestników badania głównym motywem późnego usamodzielniania się jest brak odpowiednich zarobków.

Komentujące wyniki studium hiszpańskie media zauważają, że wpływ na późne opuszczanie domów rodziców wynika też m.in. z nieskuteczności rozwijanych w tym kraju polityk mieszkaniowych i niewystarczających zachęt finansowych do zakupu własnego lokum.

Odnotowują, że poważnym problemem dla młodych Hiszpanów jest już samo podjęcie pracy, gdyż odsetek bezrobotnych w wieku 15-25 lat wynosi tam 27,4 proc., czyli najwięcej wśród państw należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Zgodnie z rankingiem OECD opublikowanym we wrześniu br. odsetek bezrobotnych wśród polskiej młodzieży wynosi 10,3 proc.

Marcin Zatyka

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (14)

dodaj komentarz
prawda_
Biedactwa skrzywdzone przez los.
romulus6
A może po prostu zmądrzeli. YOLO.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
fiat126p
Za pobicie kobiety przez mężczyznę przewidziano wyższe kary niż na odwrót. Skarżono to do ich TK, niestety TK stwierdził, że nie ma sprzecznosci z konstytucją.
Za to małpy prawa dostają. Tzn. też równości nie ma bo na razie tylko naczelne...
grzegorzkubik
Tak przy okazji. Nadal w Hiszpanii rządzi Lewica.
grzegorzkubik
Na przykładzie Polski. Mieszkanie 45-60 metrów to koszt 600-700 tys. zł. Kraków zadłużony na 6 mld zł co oznacza wyższe opłaty za media, bilety MZK itp. Koszt raty kredytu hipotecznego plus czynsz i media to ok 4000 zł netto. Trzeba zarobić 8-10 tys. by jako tako żyć. W nowej koalicji przepadł projekt Lewicy z budową 300 tys. mieszkań Na przykładzie Polski. Mieszkanie 45-60 metrów to koszt 600-700 tys. zł. Kraków zadłużony na 6 mld zł co oznacza wyższe opłaty za media, bilety MZK itp. Koszt raty kredytu hipotecznego plus czynsz i media to ok 4000 zł netto. Trzeba zarobić 8-10 tys. by jako tako żyć. W nowej koalicji przepadł projekt Lewicy z budową 300 tys. mieszkań samorządowych. Tylko patrzeć jak lokale będą po 1 mln zł. Plan depopulacji społeczeństwa trwa. Polaków ma być 15 mln.
mistrz_erudycji
według deagle do 2025 populacja polski ma spaść o 8%, to nie jest źle w porównaniu do zachodu, bo tam i 60% ma się wydarzyć, podejrzewam że będzie to efekt zbawiennej szcze pionki.
bha
Cóż...A tak niby na rynku i w gospodarce od dekad mamy niby coraz bardziej rosnące co roku dla niby wszystkich w ogromie zawodów Niby coraz godniejsze rynkowe płace i stawki???. Do tego jeszcze przecież od dekad płynące z UE strumieniem setki miliardów może już o biliony? Euro a wszystko na niby coraz większy dynamiczny rozwój dospodarczy Cóż...A tak niby na rynku i w gospodarce od dekad mamy niby coraz bardziej rosnące co roku dla niby wszystkich w ogromie zawodów Niby coraz godniejsze rynkowe płace i stawki???. Do tego jeszcze przecież od dekad płynące z UE strumieniem setki miliardów może już o biliony? Euro a wszystko na niby coraz większy dynamiczny rozwój dospodarczy i dodatkowo przy tym na tworzenie niby coraz nowocześniejszych i godniejszym zarobkowo miejsc pracy?????????????.
carlito1
Raczej kompletnie inny styl życia... po brać jakieś kredyty czy odkładać jak można pójśc do knajpy na piwo i tapas....
infinityhost
Po co iść do pracy jak jest trochę kasy i można żyć z pożyczania jej?

Powiązane: Hiszpania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki